Zeron Buğdayı Başvuruları Başladı

Zeron Buğdayı Başvuruları Başladı Yerli Tohumların Üretiminin Arttırılması Projesi (Zeron Buğdayı) Başvuruları Başladı

2020 üretim döneminde Müdürlüğümüzce hazırlanan Yerli Tohumların Üretiminin Arttırılması Projesi kapsamında Ulaş TİGEM ile imzalanan protokol çerçevesinde 200 dekar alanda Zeron cinsi buğday tohumu ekimi yapılmıştır. Projeye istinaden %100 hibeli olarak üreticilere dağıtımı planlanmaktadır.

Dağıtılacak olan tohumluklar ilaçlanacak ve üreticiye ilaçlı bir şekilde teslim edilecektir.

 Dağıtılacak üreticilerde ÇKS Belgesi şartı aranacaktır.

Her üreticiye 250 kg. tohum verilecek.

Ekim normu 16-20 kg./dekar olacak şekilde ayarlanacaktır.

Müracaatın fazla olması durumunda ÇKS de ki toplam arazi büyüklüğü dikkate alınarak büyükten küçüğe sıralama yapılarak ilçenize tahsis edilen tohum miktarına göre liste oluşturulacaktır.

Üreticilerden ekeceği arazileri de belirteceği taahhütname alınarak müracaatlar alınacaktır. Üreticiler üretecekleri tohumu Valiliğimiz bünyesinde kurulan SİVTAŞ tarım firmasına verme şartıyla tohum alıp taahhüt vereceklerdir.

Mücbir sebepler dışında 2020 üretim yılında tohum ekimleri yapılacak yapılmaması veya tohumun ticarete konu edilmesi vb. durumlarda verilen tohum bedelinin 10 katı bedel üreticiden talep edilebilecektir.

Kaynak :Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Zeron Buğdayı Başvuruları Başladı

–  Zeron, Besin Değeri Çok Yüksek Olan Bir Yerli Tohumumuz

Zeron Buğdayının ilimiz için özel bir yanı olduğunu belirten Vali Ayhan, “Bu buğdayımız bizim karakteristik yapımıza, yani bu ilin iklimsel özelliklerine, toprak yapısına çok uygun.

Dekar başına yüksek verim olmasa da besin değeri çok yüksek olan bir yerli tohumumuz. İşte bu tohumumuzu da hem gelecek kuşaklara aktarmak, muhafaza etmek hem de ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

TİGEM’de 200 dekar arazide ekim yaptığımız Zeron Buğdayının bugün de hamdolsun hasadına geldik. Bu üretimi daha da artıracağız. Özel İdare, DAP, TKDK, diğer kurumlarımız ve Tarım Bakanlığımızın destekleriyle hem çiftçimizim yanında olacağız hem de çiftçimizin ürettiği ürünleri güvenli limanlar oluşturarak yani örgütlü yapılar da kurarak pazara ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir