Yerli ve Milli Silah Parçaları Sivas’tan 8 Ülkeye Gidiyor

Yerli ve Milli Silah Parçaları Sivas’tan 8 Ülkeye Gidiyor Savunma Sanayisi kapsamında Sivas’da üretimi yapılan zırhlı araç periskopları ve tabanca refleks nişangahları üretici firmalara gönderildi Teslimin tüm detayları aşağıdaki tweet dizininde bir araya getirilmiştir.

Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı-Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve beraberlerindeki heyet, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Sivas’a geldi.

Heyet ilk olarak ilimizde bir otelde; Savunma Sanayi ve İleri Teknoloji Üreticileri Derneği ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasında düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde katıldı.

ASELSAN heyeti, programlar kapsamında Vali Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı – Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’e Vali Salih Ayhan tarafından ziyaretin anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.

-ASELSAN Heyetinden ESTAŞ’A Ziyaret

Savunma Sanayi Başkan Yrd. Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı – Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve beraberlerindeki heyet, 1. OSB’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük eksantrik kam mil üretimini gerçekleştiren ESTAŞ Camshafts & Eksantrik AŞ’yi gezdi. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan İsmet Yılmaz’ında eşlik ettiği programda ESTAŞ yetkilileri, üretim ve faaliyetleri konusunda konuk misafirlere bilgiler verdi.

‘Zırhlı Araç Periskobu ve Tabanca Refleks Nişangâhı İlk Ürün Teslimatı Töreni Yapıldı

Savunma sanayisinin teknolojik ihtiyaçlarını karşılayarak önemli başarılara imza atan Sivas ASELSAN Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, ‘Zırhlı Araç Periskobu ve Tabanca Refleks Nişangâhı İlk Ürün Teslimatı düzenlenen törenle gerçekleştirdi. ASELSAN’ın Sivas’taki üretimleriyle ilgili hazırlanan tanıtım videosunun izlenmesinin ardından Sivas ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Yıldırım, katılımcılara hitap etti.

Törende konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN’ın dünyada ki en çok ciro yapan 50 savunma sanayi kuruluşu arasına girdiğini belirtip, “Türkiye salgın sürecinde, tam bağımsız savunma sanayisi yolunda kararlı bir şekilde ilerlemektedir. Milli savunma sanayimiz her geçen gün daha da büyümektedir. Dünya çapında en fazla ciro yapan savunma sanayi şirketleri arasında Türkiye’den 7 firma yer aldı. ASELSAN ilk 50 arasında yer alan ilk Türk firması olmuştur. 48. sırada yer almanın haklı gururunu yaşarken hedefimiz başarımızı çok daha üst sıralara taşımaktır. Bu hedefle ordumuzun, güvenlik güçlerimizin, dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde karşılamak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

-Sivas’ta üretilip 8 ülkeye ihraç ediliyor

Görgün, Sivas’ta ürettikleri merceklerin 8 ülkeye ihraç edildiğine vurgu yaparak, “5 mikron toleransla savunma sanayisinde kullanılan dürbün ve görüntüleme sistemlerine mercek üreten ASELSAN hassas optik, bu alanda elde ettiği başarı ile 8 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bugün tanıtımı ve seri üretimi yapılan ürünlerimiz optik tasarım ve üretimde zirveye giden yolda emin adımlarla ilerlemektedir. ASELSAN Sivas tarafından tasarlanıp seri üretimi yapılan M27 zırhlı araç periskobumuz yerli ve milli imkanlarla üretilmiştir. Tabanca refleks nişangahımızda yine tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanmıştır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ise, Sivas’ın başarılı projelerle savunma sanayinde daha çok söz sahibi olacağını ifade ederek. ”ASELSAN Türkiye’de çok başarılı bir kurum. Tabi Sivas ASELSAN’da ortaya koyduğu projelerle bu başarıya daha çok katkı sağlıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve devletimizin ortaya koyduğu hedef doğrultunda savunma alanında çok iyi noktalarda olacağımızı düşünüyorum “ dedi.

-Milletvekili Yılmaz Kendilerini Yenileyenler Varlıklarını Korumuştur

AK Parti Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ise “İçinde yer aldığımız coğrafya, birçok millet ve devlete tanıklık etmiştir. Kendilerini yenileyen, zamanın ruhunu iyi okuyan, geleceğe dair bir vizyonu ve bir hedefi olan milletler ve devletler varlıklarını koruyabilmişlerdir. Askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal olarak güçlü olmayan, kendini yenilemeyen devletler yıkılıp gitmişlerdir. Savunma sanayinde yeterli olmayan ülkelerin tam bağımsızlık iddiasında bulunabilmeleri, varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün değildir.” diye konuştu. 

-Vali Ayhan Sivas Savunmada Sektörün Lideri Olacak

Vali Salih Ayhan ise törende yaptığı konuşmada, 5 yıl önce temelini atıkları tesiste güzel işlerin yapılmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. 

Vali Ayhan, Sivas’ın milli savunma sanayisine katkı sağlamasının ve başarının gurur kaynağı olan ASELSAN’a teşekkür ederek, “Sivas ASELSAN, üretmeye, ülke savunmasına, şehir ekonomisine ve istihdama katkı sağlamaya devam edecek. Sivas, sektörün lideri olacaktır. Ülkemizin son yıllarda ortaya koyduğu milli teknoloji hamlesinde Anadolu’nun kalbinden yükselen bu başarının ve sağlanan katkı önemlidir.” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılan davetliler yapımı tamamlanan “Zırhlı Araç Periskobu” ve “Refleks Nişangahı”nı inceledi. Törende ASELSAN Hassas Optik tarafından üretilen 14 adet zırhlı araç periskobu ve 50 adet tabanca refleks nişangahının firmalara teslimi yapıldı.

Törenin ardından Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN yetkilileri, Vali Salih Ayhan ve il protokolünün katılımı ile I. OSB’de savunma sanayisinin hassas optik ihtiyacını karşılamak üzere kurulan “TAYFX Hassas Optik ve Mekanik AŞ”nin açılış törenine katıldı. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde, Tayfx Hassas Optik Fabrikasının açılışı il protokolü tarafından yapıldı. Fabrikayı gezen ASELSAN heyeti ve il protokolü, üretim hakkında firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kılınç’tan bilgiler aldı.

Fabrika açılışının ardından ASELSAN heyeti, Vali Salih Ayhan ve il protokolü ile birlikte 1. OSB’ de faaliyetlerini sürdüren İş Geliştirme Merkezi (İSGEM) bünyesindeki işlikkeri ziyaret ederek, Sivas’ta ki programlarını tamamladı.

Yerli ve Milli Silah Parçaları Sivas’tan Atılan Tweetler

ASELSAN İLK 50DE

ASELSAN, Amerika Birleşik Devletleri merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından yayınlanan listede her yıl daha yukarıda yer alıyor. Başarı grafiğini giderek yükselten ASELSAN, geçtiğimiz yıl 52’nci sırada yer alıyordu. ASELSAN, 2,2 milyar Dolar’a yaklaşan savunma cirosu ile 4 basamak yükselerek 48’inci sırada yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASELSAN, Dünyanın ilk 100 savunma sanayii şirketi (Defense News Top 100) listesine ilk kez 2008 yılında 97’nci sıradan girmişti. Listede yer aldığı ilk yıldan itibaren hedefini ilk 50 şirket arasında yer almak olarak koyan ASELSAN, bu yıl listede 48’inci sıraya çıktı.  

Devletimizin desteğini her zaman hissettik

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, listede üst sıralarda yer almaktan mutlu olduklarını ancak hedeflerinin çok daha yukarısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, “ASELSAN ürünleri, dünyanın 65 ülkesinde hizmet vermeye devam ediyor. Güvenlik güçlerimizin, dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde karşılamak için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bunun karşılığında ilerleyen yıllarda bu listede daha da yukarılarda yer alacağımıza inanıyorum. 

Devletimizin desteğini her zaman ve her yerde yanımızda hissettik.  Bu yolda ASELSAN’a destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin tüm yetkililerine teşekkür ederiz” dedi. 

Dünya çapında kabul gören bir liste

Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayınlanmakta olan ”Defense News Top 100” dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul ediliyor. Türk Ordusu ve güvenlik güçlerinin elektronik cihaz ve sistem alanında en önemli kaynağı olan ASELSAN, listede daha yukarıda yer almak için çalışmalarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir