YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE DESTEK

Bakan Dönmezden yenilenebilir enerji projelerine destek Sivas Belediyesinin; ‘Yenilenebilir Enerji’ projelerine ve ÇEDAŞ arazisinin Yeni Numune Hastanesi arazisine kazandırılması noktasındaki talebine destek

Bir dizi ziyaret ve çeşitli programlara katılmak üzere ilimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sivas Belediyesinin; ‘Yenilenebilir Enerji’ projelerine ve ÇEDAŞ arazisinin Yeni Numune Hastanesi arazisine kazandırılması noktasındaki talebine destek olunacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Sivas ziyaretleri kapsamında birtakım temaslarda bulundu. Havayoluyla ilimize gelen Bakan Dönmez’i Nuri Demirağ Havaalanında; Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Milletvekili Habip Soluk, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve partililer karşıladı.

Daha sonra Valilik binasındaki Vali Ahmet Muammer Bey Salonu’nda basına kapalı düzenlenen Enerji Koordinasyon Toplantısı’na katılan Dönmez, toplantının ardından yaptığı açıklamada bugün Türkiye genelinde 52 hidroelektrik santralinin toplu açılışının yapılacağını belirtti.

Sivas’ın sorunlarını ve taleplerini masaya yatırdıklarını anlatan Dönmez, “Sivas, enerji ve tabii kaynaklar alanında 17-18 sene öncesine gittiğimizde yıllık sadece 3 milyon lira civarında yatırım almışken, geçtiğimiz yıl bu rakam enerji ve tabii kaynaklar alanında 104 milyon lira olmuş. Toplamda da son 17-18 yılda 2 milyar 120 milyon liralık yatırım yapmışız.” dedi.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDEN SİVAS’A 5 MİLYONLUK DESTEK


Sivas’ın elektrik kurulu gücünde şanslı illerden biri olduğunu ifade eden Bakan Dönmez Özellikle Sivas Belediyemiz enerji giderlerini azaltmak adına yenilenebilir enerjiyle alakalı birkaç projeyi de şu anda götürüyor. Biz de bakanlık olarak destekliyoruz. IPA fonlarından 1 megavatlık güneş enerji santralinin desteklenmesi kararını almıştık. Hayırlı olsun, inşallah bundan sonra Sivas Belediyesi kullanmış olduğu elektriğin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklarından üretme imkânına sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

ÇEDAŞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ARAZİSİ NUMUNE HASTANESİNE TAHSİS EDİLECEK


ÇEDAŞ Bölge Müdürlüğü arazisinin Numune Hastanesi alanına tahsis edilmesi konusunda Bakan Dönmez’e taleplerini dile getiren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e, “Söz konusu arazi ve hizmet birimlerinin şehir merkezinde daha farklı kamusal hizmetler de kullanılması talebi var. Bu talebe pozitif olarak yaklaştık. En kısa sürede burayla ilgi müjdeyi Sivaslılarla paylaşacağız.” dedi.

Sivas Haberlerinin Hepsine Bakmak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir