Vali Salih Ayhan’ın Sivas Kongresi’nin 101. Yıl Dönümü Mesajı

Vali Salih Ayhan’ın Sivas Kongresi’nin 101. Yıl Dönümü Mesajı yayınladı Sivas valiliği’nin resmi web sitesinden Sivas kongresi’nin 101. yıldönümü hakkında bir mesaj yayınladı detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

Sivas, Anadolu’nun en emin ve güvenilir bir beldesi olarak, bundan bir asır önce, binlerce yıllık geçmişimizin en kritik ve en önemli kararlarından birisine şahitlik etmiş ve ev sahipliği yapmıştır.

Milli Mücadele meşalesi Samsun’da kıvılcım, Erzurum’da yalaz, Sivas’ta kor bir ateş olmuştur. 4 Eylül 1919, milletin istiklalini korumak için, kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir gündür. Anadolu’nun en emin yeri olarak tarif edilen güzel şehrimizde Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıkları yapılmış, bu yüzden Sivas, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolda en önemli mihenk taşı olmuştur. Anadolu’nun tek ses tek yumruk olduğu ilimiz, Milli Mücadelenin ve Cumhuriyetin ilk merkezidir. Mustafa Kemal Paşa ve dava arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yapmış olan ilimiz, “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verilmiş.” ve “Cumhuriyetin temelleri burada atılmıştır.” vecizesiyle taçlanmıştır. Bu nedenledir ki Sivas, baştan sona bir destan olan İstiklal Mücadelesinin en önemli karargâhıdır.

Sivas Kongresi sonuçları ile milletin en zor zamanlarında bütün dünyaya haykırdığı bir bağımsızlık manifestosudur. Bir kez daha tekrarlıyoruz ki evet, manda ve himaye asla kabul edilemez, milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz.

Bir milletin âdeta yeniden doğuşu, millî iradesi ile işgalcilere karşı dik duruşu ve esarete başkaldırışı olan 4 Eylül, sahip olduğu cesaret, umut ve inançla yoğrulmuş halkımızın, Atatürk’ün önderliğinde esareti reddediş hareketi ve kararlılığıdır.

Bu asil millet, Sivas Kongresi’nin 101. yılında yine aynı azim, aynı duygu ve ruhla, bu vatanın bölünmez bütünlüğünü, bu devletin istiklal ve istikbalini muasır medeniyetlerin daha üst seviyelerine çıkarmanın heyecanını taşımaktadır ve taşımaya da devam edecektir.

Geçen yıl 100. yılını büyük coşkuyla kutladığımız 4 Eylül Sivas Kongresi’ni bu yıl kurallara uygun şekilde ve Pandemi sürecine riayet edilerek sınırlı etkinliklerle gerçekleştiriyoruz. Temennimiz Covit-19 sürecinin en kısa sürede sona ermesi ve sağlıklı günlere biran önce kavuşarak coşkulu kutlamalarımızı yeniden gerçekleştirebilmektir.

101 yıl öncesinden aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl, Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine kendini hazırlamakta, ilimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Sivas Kongresi’nin 101. yılı kutlu olsun…

                                                                                                                                   Salih AYHAN

                                                                          Sivas Valisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir