Vali Salih Ayhan Yıldızeli İlçesinde

Vali Salih Ayhan Yıldızeli İlçesindeİlçe ziyaretlerini sürdüren Sivas Valisi Salih Ayhan, Yıldızeli ilçesinde de çeşitli temaslarda bulundu.

Vali Salih Ayhan, ilk olarak 2006 yılında Bitlis’te görev dönüşü askeri aracın yola döşenen mayına çarpması sonucu şehadete erişen şehit Erdal Kavallı’nın Yavu Beldesindeki baba ocağını ziyaret etti. Vali Ayhan, şehidin ailesiyle bir süre görüşerek şehit Kavallı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ise sağlıklı ömür diledi.

Katma Değeri Yüksek Ürünler Toprakla Buluşuyor

Valimiz Salih Ayhan, ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında Ortaklar köyünde Veli Şentürk’e ait 100 dönüm arazi üzerine Sivas’ta ilk kez ekilen kimyon tarlasında incelemelerde bulundu. 

Bağdat Baharatları ile görüşülerek Sivas’ın toprak yapısı ve iklimsel özelliklerine uygun alanlarda bazı baharatların ekildiğini, tıbbi aromatik bitkilerin ekilmesi noktasında sözleşmeler yapıldığını belirten Vali Ayhan, “Bunlardan bir tanesi de Yıldızeli Ortaklar köyündeki çiftçimiz. Kendisini tebrik ediyorum. Örnek bir uygulama. İlk olmak kolay değildir.

Bizlerin desteği, Bağdat Baharatları’nın bu konuda cesaretlendirmesi, iklimimizin müsait olması ve bilgi birikimimizin yüksek olması ile birlikte bu sene ilk uygulamayı yaptık. Şu an bu bölgede yaklaşık 200 dekar kimyon üretimi gerçekleştirildi.

Kangal bölgesinde de yaklaşık 3 bin dekar alanda kimyon üretimi yapıldı. Bu şekilde katma değeri yüksek ürünlerin ekilmesi, alım garantisinin sağlanması ve bu konuda kurumlarında destekleri ile birlikte Sivas’ımız bütün arazilerinin katma değeri yüksek ürünler yetiştirilmesini sağlamak tek amacımız.” diye konuştu.

Eğit, Donat, Kimyon, Üret’ Projesi Bölgeye Katkı Sağlayacak

Sivas’ın çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğunun altını çizen Vali Ayhan, “Toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturduğumuz zaman hakikaten refah seviyesi artar, üretim artar ve bu bölgede insanların yaşamı kolaylaşır.

300 Fikir 300 Proje kapsamında da adını koyduğumuz ‘Eğit, Donat, Kimyon, Üret’ projesi bunun da en güzel örneklerinden bir tanesi. Yanınızda olduğumuzu her zaman söylüyorum. İnşallah Sivas’ımız da her alanda, sözleşmeli tarımcılık kavramını en iyi uygulayan illerin başında gelecek.” şeklinde konuştu. 

Vali Ayhan, Çilek Tarlasını İnceledi

Sivas İl Özel İdaresi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü destekleri ile ‘Çilek Üretiminin Arttırılması’ projesi kapsamında 2 dekar arazi üzerine kurulan çilek ekili alanda incelemelerde bulunan Vali Ayhan, “Bu proje ilimizde ürün çeşitliliğini artıran önemli projelerden birisi.” dedi.

Yıldızeli Tekstil Atölyesinden Tulum Üretimi

Vali Ayhan, daha sonra Yıldızeli Belediye İşhanı içerisinde pandemiden dolayı tek kullanımlık tulum üretimi yapan ve 85 kişinin istihdam edildiği SE-IR Tekstil Atölyesini ziyaret etti. Firma yetkililerinden bilgi alan Vali Ayhan, işletmeye hayırlı ve bol kazançlar diledi.

Yıldızeli’nde Eğitime Yeni Yapılar Kazandırılıyor

Yıldızeli Orta Çakmak köyü yolu üzerinde yapımı tamamlanan 16 derslik, 4 laboratuvar ve pansiyon binası inşaat alanında da incelemelerde bulunan Vali Ayhan, ilgili firma yetkililerinden bilgi alarak yatırımların ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Ayhan’ın bir sonraki durağı, Ortaçakmak köyü oldu. Burada köy sakinleriyle bir araya gelerek bir süre sohbet eden Vali Ayhan, çocuklarla da yakından ilgilenerek çeşitli hediyeler verdi.

600 Dekar Arazi Sulu Tarıma Açılacak

DAP idaresi tarafından finanse edilen Ortaçakmak köyü tarımsal sulama projesini de yerinde inceleyen Vali Ayhan, 600 dekar arazinin sulu tarıma açılmasıyla üretimde verimin artacağını ve çiftçimizin yüzünün güleceğini ifade etti.
Vali Ayhan, daha sonra sulama sisteminin vanasını açarak sulamayı başattı.
Programlara; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cengiz Nayman, Yıldızeli Kaymakamı Furkan Atalık, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, Yıldızeli İlçe Belediye Başkanı Mehmet Sabit Karakaş, kurum müdürleri ile diğer ilgililer katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir