Vali Ayhan Zeron Buğdayının Hasadını Yaptı

Vali Ayhan Zeron Buğdayının Hasadını Yaptı Ulaş Tarım İşletmeleri (TİGEM) arazisinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ projesi kapsamında 200 dekarlık alana ekilen Sivas’a özgü tohumluk Zeron Buğdayı tarlasının hasadı yapıldı.

Sivas Valisi Ayhan, biçerdövere binerek Zeron Buğdayının hasadını gerçekleştirdi.

Hasat sonrası konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas’ın ülkemizin buğday ambarı olduğunu belirterek, “Bölgemize adapte olmuş, geçmişten günümüze zeron buğdayı gibi yerli tohumların aratılmasıyla ilgili bir proje yaptık.

TİGEM ile yaptığımız protokolle 200 dekar alanda ekimi gerçekleştirdik. Bugün de hasadını yapıyoruz. İlimize hayırlı olsun.” dedi.

-Bir Milyon Hektar Alan Ekilebilir Tarım Arazimiz Var

Sivas Valisi Salih Ayhan ise ilimizde 1 milyon hektar alana sahip ekilebilir tarım arazisi olduğunu söyledi.

Merkez ve taşranın nüfus dengesinin tarımla korunabileceğini ifade eden Vali Ayhan, “Ekmek olmayınca, yemek olmaz.

Tarım Müdürlüğümüzün ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında yaptığı çalışmalar, 2023 kalkınma planlarında, 2023’ü üretim odaklı bir dönüşüm sağlanmaya çalışılıyor. Ekonomik ve toplumsal refahın artırılmasında üretim olmazsa olmaz.

Bu işin merkezi de tarım ve özellikle tarımın birçok sosyal, ekonomik faydaları var. Demografik yapıya yani nüfus hareketliliğine ciddi manada faydası var. Merkez taşra dengesini de yine tarım korur. Üretim olursa nüfus olur, nüfus olduğu zamanda merkezlere yoğunluk olmaz.

Ekilebilir tarım arazimizin potansiyelini de iyi biliyoruz. Bunun üzerine de ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ projesi kapsamında da çiftçilerimizi yüreklendirmek, onların yanında olmak, örgütlü bir yapı kurarak da üretilen ürünlerin pazar bulmasını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

–  Zeron, Besin Değeri Çok Yüksek Olan Bir Yerli Tohumumuz

Zeron Buğdayının ilimiz için özel bir yanı olduğunu belirten Vali Ayhan, “Bu buğdayımız bizim karakteristik yapımıza, yani bu ilin iklimsel özelliklerine, toprak yapısına çok uygun.

Dekar başına yüksek verim olmasa da besin değeri çok yüksek olan bir yerli tohumumuz. İşte bu tohumumuzu da hem gelecek kuşaklara aktarmak, muhafaza etmek hem de ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

TİGEM’de 200 dekar arazide ekim yaptığımız Zeron Buğdayının bugün de hamdolsun hasadına geldik. Bu üretimi daha da artıracağız. Özel İdare, DAP, TKDK, diğer kurumlarımız ve Tarım Bakanlığımızın destekleriyle hem çiftçimizim yanında olacağız hem de çiftçimizin ürettiği ürünleri güvenli limanlar oluşturarak yani örgütlü yapılar da kurarak pazara ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

– Tarımda 1 Numara Olabilecek Potansiyelimiz Var

Sivas’ın tarımda çok önemli bir olduğunu aktaran Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivas’ımız hakikaten tarımda her alanda bir numara olabilecek potansiyele sahip. Buna uygun coğrafyamız ve alt yapımız var. Alt yapımız derken, göletlerimizden, barajlarımızdan, tarımsal sulamadan bahsediyorum.

Güçlü irade ile birlikte inşallah çiftçimizin daha çok kazanmasını, toprakların daha anlamlı olmasını, katma değeri yüksek ürünleri daha çok üreterek de tarımda daha iyi noktaya gelmeyi hedefliyoruz.

Pandemi sürecinde gördük ki hakikaten işin olmazsa olmazı tarım. İşin olmazsa olmazı insanların üretim ve tedarik zincirini muhafaza etmek. Salgınla mücadele ediyoruz. Allah korusun insanların bir de kıtlık korkusu olduğu anda inanın en büyük panik o zaman gerçekleşir.

Her alanda kısıtlamalar yapıldı, bazı azaltmalara, tasarruflara gidildi ama tarımda olmadı. Üretim ve tedarik zinciri hep muhafaza edildi. Bu coğrafyanın anlamlı olması için daha çok çalışmalıyız, daha çok üretmeliyiz, daha çok birlikte olmalıyız. İnşallah Sivas’ımız da tarımda çok daha iyi noktalara gelecek.”

One thought on “Vali Ayhan Zeron Buğdayının Hasadını Yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir