Vali Ayhan Vaka Sayıları Nedeniyle Bayram Öncesi Vatandaşları Uyardı

Vali Ayhan Vaka Sayıları Nedeniyle Bayram Öncesi Vatandaşları Uyardı İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi Toplantısı ile İl Pandemi Kurulu Olağan Değerlendirme ve Kurban Bayramında Alınacak Tedbirleri Görüşüldüğü Toplantı, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

Kurul üyelerinin katıldığı toplantı sonrası Vali Ayhan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramı öncesi Pandemi ve bayrama yönelik alınan tedbirleri değerlendiren Vali Ayhan, “Şehrimizde Pandemi sürecinde; başta Cumhurbaşkanlığımız,  İçişleri Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili Bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelerdeki kurallara titizlikle uyduk ve sahada uyguladık.

Vatandaşlarımız da bugüne kadar almış olduğumuz bu kurallara ve tedbirlere en üst seviyede riayet ederek bizlere destek oldu. Salgın ile mücadelede en başından beri şeffaf ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz.

Burada yürütülen mücadele elbette başta sağlık olmak üzere birçok farklı boyutu da kapsıyor. Çok yönlü, bütünsel bir mücadele yürütüyoruz. Bunun yanında sosyal devlet olmanın gerekliliklerini de sonuna kadar yerine getirmek için büyük gayret içerisindeyiz” dedi.

Hastanede Tedavi Gören Hasta Sayımız 304

İlimizdeki salgın sürecini de değerlendiren Vali Ayhan, “Sivas’ta bugüne kadar 26.07.2020 tarihi itibariyle 18.818 test yapılmıştır. Vaka sayımız aynı ölçekli illere göre çok çok geridedir.

Sağlık çalışanlarımızın gayretiyle bugüne kadar 623 kişi taburcu oldu. Şu anda hastanede tedavi gören hasta sayımız 304‘dür. Taburcu olan sayımız, vaka sayımızın çok üstünde. Tedbirlerimizi alıyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz.

Vatandaşlarımız da devletimizin aldığı kararlara hassasiyetle uysunlar. Birlik ve dayanışma içerisinde devlet millet el ele verip, bu süreci birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

Normalleşme Sürecinde Maske, Mesafe, Temizlik Konularına Dikkat Edelim

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kontrollü sosyal hayat kararlarına göre Sivas’ta, normal hayata kademe kademe geçildiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Esnaflarımızı, pazar yerlerimizi, toplu taşıma araçlarımızı, camilerimizi kısacası tüm kamusal alanları her ay düzenli denetliyoruz.

Vatandaşımızın sağlığı için önemli olan tüm tedbirleri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.  Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Ülkemizin tek başına salgını yenmesinin yeterli olmadığını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Dünyanın tamamının da aynı başarıyı elde etmesi gerekiyor. Bu bakımdan yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız.

Hamdolsun hastaneden ilaca, maskeden solunum cihazına bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkâna sahibiz” diye konuştu.

Bayramlarda Toplu Yemek, Toplu Bayramlaşma Gibi Etkinliklerde Bulunmayalım

Toplumsal birlik ve dayanışma duygularının doruğa ulaştığı, halkımızın birbirine olan yakın ilgi ve sohbetine vesile olan bayramların umut ve sevgi aşılayan özel günler olduğunu belirten Vali Ayhan, “Covid-19 Pandemisi etkisi altında idrak edeceğimiz Kurban Bayramında, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirmeleri, hijyen tedbirlerine uygun olarak hazırlanmış hayvan satış yerlerinden kurbanlık temin edebilmeleri, usulüne uygun olarak kesim yapılarak, muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için ilimiz dahilinde gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

Bu yılki Kurban Bayramı’mızı pandemiden dolayı biraz buruk geçirecek olsak da her şeyin başı önce sağlık diyerek birçok tedbir aldık. Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı, cami şadırvanında alınmamalıdır.

Aksi takdirde sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkânsız hale gelebilir. Namazlara herkes kendi seccadesiyle gitmelidir. Secde sırasında halı ve seccadelere virüs bulaşması mümkündür. Mezar ziyaretleri kalabalık ihtimali varsa ertelenmelidir.

Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze değildir, bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır. Eğer ziyaret yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı az, ziyaret süresi çok kısa tutulmalıdır. Vakalarımızın büyük çoğunluğu ev hanımı ve emekli olan vatandaşlarımızdır. Bu nedenle ev ziyaretlerine dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Emniyet Tedbirleri Had Safhada Olacak

Kurban kesim yerlerinin Sivas Valiliği, kaymakamlıklar ve yerel yönetimler tarafından ilan edildiğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, kamu kurumlarının aldığı kurallara tüm hemşerilerimizin uymasını istedi.

Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma tarafından bayram süresince trafikte ve asayişte denetimlerin kesintisiz olarak devam edeceğini, yaklaşık 4 bin 555 personelle sahada olacaklarını hatırlatan Vali Ayhan, yolculuğa çıkacak vatandaşlarımızdan emniyet kemerlerini takmalarını ve trafik kurallarına uymalarını, kendilerinin ve sevdiklerinin can güvenliği için önemli olduğunu da hatırlattı.

Bayram süresince İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 uygulama noktasında, 278 ekibin görev alacağını vurgulayan Vali Ayhan, 7 kurban kesim noktasında ise 42 polisin hizmet vereceğini, arefe ve bayram günü de farklı trafik noktalarında drone ile trafik kontrolleri yapılacağını söyledi. Vali Ayhan, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de 451 araç, 2 drone ve 1955 personelle bayram boyunca asayiş ve trafik güvenliğini sağlayacağını söyledi.

Bayramlarda toplu yemek, toplu bayramlaşma vb. gibi etkinliklerde vatandaşlarımızın bulunmamalarını isteyen Vali Ayhan, “Bayramlaşmada  “TAMAM” diye ifade ettiğimiz  “temizlik, maske ve mesafe” kurallarına uyulmasını istiyorum.

İnşallah çoğu gitti azı kaldı. Salgın dönemini geride bıraktığımızda yaptığımız fedakârlıkların karşılığını ziyadesiyle alacağımız güzel günler bizi bekliyor. Bizlere bugüne kadar nice başarılar lütfeden Rabbimizin önümüzdeki aydınlık günlere de kavuşturacağına inanıyorum.

Hiçbir salgının, hiçbir tehdidin ülke ve millet olarak birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, dayanışmamızdan büyük olmadığı inancıyla yolumuza devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Sivaslı hemşerilerimin, kamu görevlilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve değerli basın mensuplarının Kurban Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir