Vali Ayhan Kangal ve Gürün’de Çeşitli Açılış ve Programlara Katıldı

Vali Ayhan Kangal ve Gürün’de Çeşitli Açılış ve Programlara Katıldı İlçe ziyaretlerini sürdüren Sivas Valisi Salih Ayhan, Kangal ve Gürün ilçelerinde ziyaretler gerçekleştirerek, çeşitli açılış ve programlara katıldı.

Her fırsatta kamu yatırımlarını yerinde gören ve yetkililerden projeler hakkında bilgiler alan Vali Salih Ayhan, ilk olarak Sivas-Kangal karayolu üzerinde yapımında sona gelinen Yağdonduran Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Programa, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

– Yağdonduran Tüneli Kısa Vadede Tamamlanacak

Vali Salih Ayhan, 2016 yılında yapımına başlanan Yağdonduran Tüneli’nde beton kaplama işinin tamamlandığını ifade etti. Tünelin 2021 yılında tamamlanacağının altını çizen Vali Ayhan, “Özellikle kış dönemlerinde bu coğrafyadan geçmek çok sıkıntılı. İnşallah tünel tamamlandığında sürücülerimiz rahat nefes alacak.” diye konuştu.

– Kangal Köpeği Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi’nin Temeli Atıldı

Tüneldeki incelemelerin ardından Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, Kangal ilçesine kazandırılacak olan Kangal Köpeği Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi’nin temeli atma törenine katıldı. Dünyaca ünlü Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak, korumak ve takibini kurumsal olarak yapmak amacıyla yapımına başlanan merkez, Sivas Valiliğinin öncülüğünde İl Özel İdaresi tarafından yapılıyor. Törende konuşan Kangal Kaymakamı Erinç Demir, projenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, merkezin modern şartlarda hizmet verecek olmasının ilçe için önemli bir kazanç olduğunu söyledi.

-Kangal Köpeğini Koruyoruz, Değer Veriyoruz

Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci ve Ahmet Özyürek ise, Kangal köpeğinin bir dünya değeri olduğunu ifade ederek, “Kangal köpeği korunuyor, değer veriliyor. Devletimizin imkânlarıyla güzel bir merkezi ilçeye kazandırmanın hep beraber heyecanını yaşıyoruz. Emek veren, çaba gösteren idarecilerimizi ve personellerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

– Vali Ayhan, Irk ve Gen Yapısını Koruyacağız

Mevcut Kangal Köpeği çiftliğinin yenilerek modern alt yapıya kavuşturulması ve turizm tesisine dönüştürülmesi amacıyla başlatılan projenin önemine dikkat çeken Vali Salih Ayhan, Sivas’ın en önemli değerlerinden biri olan Kangal köpeğinin ırk ve gen yapısının korunacağını söyledi. Konuşmaların ardından dualar edilerek merkezin temeli atıldı.

– Anadolu’nun Nazar Boncuğu Gökpınar Korunuyor

Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, Kangal ilçesi temaslarının ardından Gürün ilçesine geçerek, Gökpınar Gölü’ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryum olan Gökpınar Gölü’nde yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Vali Salih Ayhan, Gökpınar Gölü’nün kaynağının ve doğallığının korunacağını ifade ederek, “Amacımız, gölün etrafındaki insan yoğunluğunu dağıtmak ve gölün alt tarafındaki ırmağı da bu bölgeye kazandırmak. Hiç kimsenin endişesi olmasın, hassasiyetle projeyi takip ediyoruz.” dedi.

-15 Bin Adet Badem Fidesi Dikilmesi İçin İlk Adım Atıldı

Gürün programları daha sonra Suçatı Beldesi’nde badem dikim programı ile devam etti. Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci ve beraberindekiler, Gürün Suçatı’da “Hedef 5000 Dekar Badem Bahçesi” parolası ile başlatılan proje kapsamında, 422 dekar arazi üzerine 15 bin adet badem fidesi dikilmesi için ilk adımı atarak, sembolik olarak fideleri toprakla buluşturdular.

-Okullarımızın Spor Altyapısı Güçlendiriliyor

Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, Gürün ilçe merkezine geçerek, Türk Telekom Çok Programlı Anadolu Lisesi bahçesinde ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında yapımı tamamlanan halı sahanın açılışını gerçekleştirdi. Vali Salih Ayhan, okulların spor altyapısının güçlendirilmesi için çalışmaların il genelinde devam ettiğini söyledi. Vali Salih Ayhan, açılışın ardından Gürün 80.Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu’na da geçerek, Robotik Kodlama, STEM, Resim, Müzik ve Fen Laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi. 

Vali Salih Ayhan, Gürün ilçe programlarını şehit ailesi ziyaretiyle tamamladı. Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz ve Semiha Ekinci ile birlikte Jandarma er Mustafa Toğul’un babası Davut Toğul’un hanesini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Devlet olarak her zaman şehit ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir