Vali Ayhan, İl Genel Meclisine Konuk Oldu

Vali Ayhan, İl Genel Meclisine Konuk Oldu İl Genel Meclisinin Eylül Ayı Olağan Toplantısının 3. oturumu, Vali Salih Ayhan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş’ın selamlama konuşmasıyla başlayan meclis toplantısı, Vali Salih Ayhan’ın konuşmasıyla devam etti.

Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümünün geçen hafta kutlandığını anımsatan Vali Ayhan, “Kısıtlı da olsa İstiklal Harbi’mizin dönüm noktası olan Sivas Kongremizin 101. yıl dönümünü Sayın Meclis Başkan Vekilimizin katılımıyla kutladık, bir kez daha ifade ediyorum ki manda ve himayeyi kabul etmeyen milletimiz, bu cennet vatanı bir bütün olarak koruyacak ve asla böldürtmeyecektir.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyor, bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için çalışan, ter döken, gerektiğinde canını veren ecdadın her birini şükranla yâd ediyorum.” dedi.

– Sivas’tan Giresun Dereli’ye Yardım Eli

Giresun’da 22 Ağustos tarihinde meydana gelen sel felaketi sonrasında, Sivas İl Özel İdaresi olarak alanda yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Vali Ayhan, “Öncelikli olarak Giresun’da yaşanan sel felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza ve şehit olan jandarma personellerimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmama başlamak istiyorum.

Son 21 yılın en yüksek ağustos ayı yağışını alan Giresun’da, oluşan afetin hemen akabinde, devletimiz yüksek bir hız ve koordinasyonla bölgeye ulaştı. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin bizzat içerisinde yer aldığı koordinasyon heyeti, yaşanan felaketin boyutları ve yapılması gerekenlerle ilgili hızlı bir şekilde süreci yönetmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

– Dereli İlçesinin Köyleri Sivas İl Özel İdareye Emanet

Giresun’un Dereli ilçesinde selden zarar gören köylerde Sivas İl Özel İdaresi ekiplerinin hummalı bir çalışma yaptığını ifade eden Vali Ayhan, “Felaketin hemen ardından, Sivas AFAD İl Müdürlüğümüz olarak Dereli ilçesi ve çevresinde 5 Araç ve 18 Personelle arama ve kurtarma çalışmalarına katıldık.

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğünden 11 personel, 3 iş makinası, 3 kamyon 1 treyler görevlendirildi. İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile 27.08.2020 tarihinde ulaşımı kesilen köy yollarının açılması ve şehir merkezinde oluşan enkazın temizlenmesi amacıyla 56 İş Makinesi, 19’u teknik olmak üzere 83 personelimiz, ilgili birim müdürlerimiz, genel sekreterimiz ile bölgeye intikal ettik.

Karşılaştığımız tablonun felaketin boyutunu net bir biçimde ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Sayın bakanlarımızla yaptığımız değerlendirmelerin ardından tüm hızımızla sahada çalışmaya başladık. Ekiplerimiz Dereli ilçesine bağlı olan 34 köyden selden zarar gören ve ulaşımı kesilen 27 köy ve bağlı mahallelerin ulaşımını açmak için hummalı bir çalışmaya başladılar.” şeklinde konuştu.

– Ekiplerin Çalışmaları Devam Ediyor

Giresun’da yaşanan bu felaket sonrası tüm gücüyle vatandaşların yardımına koşan, bölgede donanımı ve birikimi ile süreci yöneten ekip arkadaşlarına teşekkür eden Vali Ayhan, “Aynı anda farklı ekiplerimiz şehir merkezinde oluşan enkazı temizlemek için yoğun bir gayret gösterdiler.

31 Ağustos itibariyle ekiplerimiz 27 köy yolunun tamamını açarak şehir içerisinde meydana gelen enkazı temizlemiş oldu. 22 Ağustos tarihinden 31 Ağustos tarihine kadar afet bölgesinde yapılan çalışmalar ve gelinen nokta devletimizin gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız 31 Ağustos tarihinde bizzat bölgeye gelerek yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Şuan itibariyle ekiplerimiz 20 Köy ve bağlı mahalle yollarında zarar gören sanat yapıları, beton yollar ve asfalt yolların yeniden yapım ve onarım keşiflerini ve 8 köy ve bağlı mahallelerine ait 9 adet içme suyu hattı, depo yapımı ve onarım projesini Giresun İl Özel İdare’sine teslim etmiş bulunuyoruz.

Ekiplerimizin bölgede çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce de birçok fırsatta ifade ettiğim gibi Sivas İl Özel İdaresi gerek kurumsal yapısı, gerek teknik ve bilgi kapasitesi ile ilimizin lokomotif kurumlarından biri.” dedi.

– 75 Bine Yakın Test Yapıldı

Pandemi süreci hakkında da meclis üyelerine bilgi veren Vali Ayhan, bugüne kadar 75 bin yakın test yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:”En önemli gündemimiz olan Pandemi süreci ile ilgili olarak da bir kaç hususu sizinle paylaşmak istiyorum.

İlimizde bugüne kadar 08.09.2020 tarihi itibariyle 75 bine yakın test yapıldı. Vaka sayımızda tüm ülke genelinde olduğu gibi bir yükselme söz konusu.

Yalnız sizlerden bir istirhamım olacak, vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmenizi istiyorum. Genel olarak hep kulaktan doğma bilgiler ile vatandaşlarımız olayları yorumluyor. Vatandaşlarımız her duyduğuna inanmasın, bizim resmi olarak yaptığımız açıklamalara itibar etsinler.”

– Sahada Denetimlerimiz Sıklaştırarak Devam Ettireceğiz

Vatandaşları maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmeye davet eden Vali Ayhan, “Sahada denetimlerin sıklaşarak devam edeceğini Pandemi Kurulumuzu her hafta toplayarak durum değerlendirmesi yapıyoruz.

Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında yapılan kabine toplantısında; toplu taşımada ayakta yolcu alınmaması, kafe ve restoranların daha sık denetlenmesi, kalabalıklardan uzak durulması” gibi yeni bazı ek tedbirler alındı.

Tedbirlerimizi alıyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edelim. Vatandaşlarımızda aldığımız kararlara hassasiyetle uysunlar.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir