Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi

Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi 1.Hasat Dönemi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı. Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi 1. Hasat Dönemi değerlendirme toplantısı Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Tören; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin KOÇAK, İl Genel Meclis Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tozanlı Vadisi üreticilerimiz Turan CEYLAN törende yaptığı konuşmada; “Özellikle gençlerimiz ve bölge üreticileri bu projesi önemsiyor ve katılmak istiyorlar. Organik arıcılığın sürdürülebilir olması için devletimizin desteği ile çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sivas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yahya EPSİLELİ yaptığı konuşmada; “Arıcılık alanında yapılan projeler ilimizde organik arı yetiştiriciliği anlamında ivme kazandırdı. Sivas arıcılar birliği olarak 3 yıldır monofron ballar yani balda parmak izi dediğimiz Sivas balının kimliğinin tespitini yaptırdık ve bu projeyle Sivas balı ve ürünlerinin hak ettiği değeri kazanmasına katkı sağlayacağız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ törende yaptığı konuşmada; “İlimiz geniş mera alanları, zengin bikri florası ve endemik bitkileriyle arıcılık açısından bir cazibe merkezidir. Bu nedenle gezginci arıcılar tarafından da tercih edilen önemli bir merkezdir.      

  İlimiz; 3000 arıcılık işletmesi ile işletme sayısında Türkiye 2.sırada,  5.029 ton bal üretimi ile Türkiye de 4. Sırada yer almaktadır.

Arıcılık ilimizin en önemli tarımsal faaliyetlerinden biridir. İl Müdürlüğü olarak Üreten çiftçi, Gelişen Sivas kapsamında iki projemiz var. Bunlardan bir tanesi Balın kalitesinin iyileştirilmesi, sözleşmeli alım garantili arıcılık projesi. İnşallah yakın zamanda tarım şirketimiz SİVTAŞ ile birlikte projeye başlayacağız, bal paketleme ve arı ürünleri üretimi tesisi ile arıcılarımızın Pazar problemini çözerek güven esaslı bir model oluşturacağız.

İkinci Projemiz ise Tozanlı vadisi organik arı yetiştiriciliği projesi. Tozanlı vadisi video görüntülerinden de izlediğiniz gibi kapalı bir havza içerisinde yer almaktadır. Bu köyler benzer coğrafi ve flora yapısı özelliği taşımaktadır. Geniş ve kaliteli meralara sahip olan bu bölgede arazi yapısı makinalı tarıma çok uygun olmadığından ilaç, gübre vb. kimyasallarda kullanılmamakta dolayısıyla organik arıcılık açısından önemli bir bölgedir. 

Proje sahamızda bulunan köylerde yaşayan ailelerin büyük bölümü arıcılık yapmakta. Proje ile bu işletmelerin organik arıcılığa geçişi sağlanmış, Mayıs ayında işletmelerimize; İl özel idaremiz ve DAP idaresi destekleriyle, 30 arıcımıza toplam 3.000 adet kovan ve 2.900 kg temel petek dağıtımı gerçekleştirilerek, arıcılık işletmelerinin en önemli girdisi olan kovan ve kovan malzemesi teminini sağlanmıştır. Oran kalkınma ajansımızın destekleriyle Proje kapsamında faaliyet gösteren işletmelerimizin 2 yıl sertifikasyon ücretleri karşılanacaktır.

Amacımız, Tozanlı köylerinde Organik Arıcılığın geliştirilmesini sağlamak, arıcılık yapan işletmeden elde edilen organik bal ve arı ürünlerinin sertifikalanmasıyla  ” ORGANİK TOZANLI VADİSİ BALI” adı altında markalaşması, arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirerek bölge arıcılığını daha verimli hale getirip sürdürülebilir bir faaliyet haline getirmektir.

Özellikle pandemi sürecinde sağlıklı gıda konusu daha da önem kazanmıştır. Bu dönemde özellikle arı ürünlerinin tüketimi artmıştır.    

Üretmeye, emek vermeye ve çalışmaya devam edeceğiz. Projeye sağladıkları katkılardan dolayı;  Başta Sayın Valimiz olmak üzere, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sivas Belediye başkanı Hilmi BİLGİN yaptığı konuşmada; “Bugün güzel bir projenin töreninde hep birlikteyiz. Arıcılık potansiyeli açısından Türkiye’nin en önemli illerinden birisiyiz. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını döneminde de gördük ki Türkiye, ürettiği ile kendisine yetebilen bir ülkedir. İleride de üretim alanında sıkıntı yaşamamak için ilimizin tüm desteklerden yararlanmasını sağlayarak İlimizin değerlerini ortaya çıkaracak ve bu değerleri ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak el birliği ile hayata geçiriyoruz

Tozanlıda ürettiğimiz balı markalaştıracağız. Bunun için SİV-TAŞ A.Ş. ile çalışmalara devam edeceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN konuşmasında; “Sivas coğrafyası ve ürün deseni bakımından oldukça zengin ve Türkiye’de ilk onda olan ürünler üretmektedir. Yıllardır bu coğrafyada çalışan birisi olarak diyebilirim ki; ülkemizde adından en çok bahsettiren illerin başında Sivas geliyor.

Belediyemiz ile birlikte SİVTAŞ’ı kurduk fabrika inşaatı devam ediyor. 29 Ekim 2019’da temellerini attığımız fabrikamızda 29 Ekim 2020’de üretime başlamayı hedefliyoruz. Şirket bünyesinde 10’a yakın işletme olacak, bunlardan biride bal paketleme tesisidir.1.000 civarında istihdam sağlayacak ve Sivas’ın tarım ve hayvancılığına katkı sağlayacaktır. İlimizin tarımsal değerlerinin en önemlilerinden biri arıcılık sektörüdür ve bu sebeple bu projeyi önemsiyoruz.” dedi.

Proje kapsamında 3.000 adet organik kovan ve ilk yıl için 2.900 analizli temel petek dağıtımı yapıldığını vurgulayan Valimiz Salih AYHAN; “ilk hasat alındı, bundan sonraki süreçte elde edilen organik bal ve arı ürünlerini “ORGANİK TOZANLI VADİSİ BALI” adı altında markalaşmasını ve pazarlamasını sağlayacağız”. dedi.

Konuşmaların ardından yerli ürünlerle ekonomimize katkı sağlayan üreticilerimize Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesine katkılarından dolayı Teşekkür Belgesi takdim edildi. Programın ardından organik arıcılık yapan üreticilerimizin elde ettikleri ürünlerden oluşan sergi alanı ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir