Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı

Ekonomi İş Alanı Sivas Haberleri

Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı Sivas Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında 169 güvenlik personeli ve 74 geçici işçileri kapsayan iki yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin “İmzaladığımız sözleşmemizle beraber ortalama nette 710 TL artışınız olacak. En yüksek net artış 1030 TL olarak sizlere yansıyacak.” dedi

Özbelsan AŞ yemekhanesinde düzenlenen imza törenine Sivas Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Hizmet-İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Nihat Şimşek, ÖZBELSAN AŞ Genel Müdürü Ahmet Kuzu, Belediye Başkan Yardımcıları ve bazı birim müdürleriyle güvenlik personeli ve belediye bünyesinde çalışan mevsimlik işçiler katıldı.

Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı

Programda ilk olarak konuşan ÖZBELSAN AŞ Genel Müdürü Ahmet Kuzu “Yaklaşık 5 ay önce sendikayla yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesinde güvenlik personellerimiz ve mevsimlik işçilerimizle ilgili yapılan düzenlemeleri Başkanımız Hilmi Bilgin’in de katılımıyla sizlerle paylaşmak ve toplu iş sözleşmemizi sizlerin huzurunda imzalamak için bir araya geldik. Önemli kazanımlar elde eden güvenlik personellerimize ve mevsimlik işçilerimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Ardından söz alan Sendika Başkanı Nihat Şimşek “Başkanımız Hilmi Bilgin’e bu toplu iş sözleşmesi için hem sendikam adına hem de tüm çalışanlarımız adına teşekkür ediyoruz. Bu toplu sözleşmesi Türkiye geneli örnek bir sözleşme oldu. Detayları ve işçilerin kazanımlarıyla iyi bir iş yaptığımıza inanıyorum. Tabi bu başarı da büyük paylarından biri de Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’in. Çünkü bu anlaşmalar karşılıklı görüşmeler sonucunda yapılıyor ve Belediye Başkanımız sıcak bakmasa tek taraflı bu kazanımlar elde edilmiyor. Bu anlamda ben başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yapılan toplu sözleşmenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak” sözlerine başlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin “Biz Sivas Belediyesi olarak işçisiyle, memuruyla, ÖZBELSAN personeliyle, hiçbir ayrım yapmadan başkanından, en alt biriminde çalışan mesai arkadaşımıza kadar bir aileyiz.

Biz 2500 kişilik aile olarak bizi biz yapan değerlerle sultan şehrimize hizmet edeceğiz. Biz idareci olarak insan odaklı hizmetler etmeye devam edeceğiz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını önce kendi ailemiz içerisinde uygulayacağız. “İşçinin hakkını alnının teri kurumadan verin.” diyen bir inancın mensubu olarak imkânlarımız dâhilinde en güzelini en iyini vereceğiz, verdik de helali hoş olsun.

Bunu yaparken de sizlerden de beklentimiz var. 2 bin 500 kişi adına söylüyorum; işimizi iyi yapacağız, doğru yapacağız, kalıcı eserler bırakacağız. Hepimiz bu ülkenin ferdiyiz.

Zorlu bir süreçten geçmemize rağmen bütün dünya bir gram bile etmeyen virüsün önünde diz çökerken biz mücadele verdik. Hamdolsun vatandaşımızın, hemşerilerimizin yanında olduk, biz hep birlikte güçlüyüz.

Bizim devlete karşı bir sorumluluğumuz, bir borcumuz var. Ben Belediye Başkanı olarak işimi çok iyi yapacağım, sendika başkanımız iyi bir sendika başkanlığı yapacak, başkan yardımcılarımız iyi başkan yardımcılıklarını yapacak, sizlerde işiniz ne ise göreviniz ne ise onu en iyi şekilde yapacaksınız. Bu bizim milletimize olan borcumuzdur.

Biz istişareler doğrultusunda ortak akılla yapılabileceklerin en iyisini sizler için yapmaya çalışıyoruz, buna inancınız tam olsun.” dedi.

Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı

GÜVENLİK PERSONELİMİZE EN AZ 710 EN YÜKSEK NET ARTIŞ BİN 30 TL ARTIŞ YAPILDI

Sözleşme hakkında da bilgiler veren Başkanımız Bilgin, “Özel Güvenlik Personellerimizin Toplu Sözleşmeye dâhil edilmesi ile en düşük yevmiye 116,19 TL’ye yükseltilerek 169 kişinin ücreti yükseltilmiş oldu. Yemek ücreti 234 TL’den 300 TL’ye yükseltildi. Yakacak ücretleri 30 TL’den 450 TL’ye yükseltildi. Çocuk yardımı 25 TL’den 35 TL’ye yükseltildi. Çocuk sayısı sınırı kaldırıldı. Güvenlik Müdürüne 400 TL, amirlerine 250 şer TL, şeflerine 180’er TL aylık vasıf yardımı getirildi. MYO mezunu olanlara 200 TL, lisans mezunu olanlara 400 TL, yüksek lisans mezunu personellerimize 600 TL her ay ödenmek üzere tahsil yardımı getirildi. Evlenme yardımı 140 TL’den 200 TL’ye, ölüm yardımı 300 TL’den 400 TL’ye, askerlik yardımı 300 TL’den 500 TL’ye yükseltildi. Yıllık ücretli izinlerine 2’şer gün ilave getirildi. Kıdem tazminatı 40 yevmiye üzerinden hesaplanması nedeni ile kıdem tazminatında +5 yevmiye getirildi. Refakatçi izni getirildi. Bayram harçlıkları 75’er TL’den 100’er TL’ye yükseltildi. Eylül ayında ödenen öğrenim yardımları artırıldı. 2021 yılına yevmiyelere, yemek yardımlarına ve yakacak yardımına enflasyon oranında zam yapacağız. 7. ay ücretlerin bu şekilde ödenmesi ile beraber ortalama nette 710 TL artışınız olacak. En yüksek net artış 1030 TL olarak sizlere yansıyacak.” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ BİN TL PROMOSYON YATIRILDI

Mevsimlik çalışan personellerimizin Toplu Sözleşmeye dâhil edilmesi ile birlikte yapılan değişikliklere ilişkin bilgiler de veren Başkanımız Bilgin, “Ücretleri asgari ücret olan 74 personelimizin en düşük yevmiyeleri 116,19 TL ye yükseltildi. Yemek ücreti günlük 5 TL’den (130 TL aylıktan) aylık 300 TL’ye yükseltildi. Yakacak ücretleri 30 TL’den 450 TL’ye yükseltildi. Çocuk Yardımı 25 TL’den 35 TL’ye yükseltildi. Çocuk sayısı sınırı kaldırıldı. MYO mezunu olanlara 200 TL, lisans mezunu olanlara 400 TL her ay ödenmek üzere tahsil yardımı getirildi. Bu yardımdan sizlerin içinde diplomaları olan 3 personelimiz yararlanabilecekler. Evlenme yardımı 140 TL’den 200 TL’ye, ölüm yardımı 300 TL’den 400 TL’ye, askerlik yardımı 300 TL’den 500 TL’ye yükseltildi. Yıllık ücretli izinleriniz 2’şer gün ilave getirildi. Kıdem tazminatınız 40 yevmiye üzerinden hesaplanması nedeni ile kıdem tazminatında +5 yevmiye getirildi. Refakatçi izni getirildi. Bayram harçlıklarınız 75’er TL’den 100’er TL’ye yükseltildi. Eylül ayında ödenen öğrenim yardımları artırıldı. 2021 yılına yevmiyelere, yemek yardımlarına ve yakacak yardımına enflasyon oranında zam yapacağız. 7. ay ücretlerin bu şekilde ödenmesi ile beraber ortalama nette 877 TL artışınız olacak. En düşük net artış size 742 TL olarak, en yüksek net artış 1.118 TL olarak sizlere yansıyacak. Ayrıca mevsimlik işçilerimize 1000 TL promosyon ödememizi de kurban bayramı öncesinde hesaplarınıza yatırdık.” diyerek sözlerine son verdi.

Programın sonunda işçiler adına konuşan Güvenlik Personeli Pınar Deveci, Toplu İş Sözleşmesi nedeniyle Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir