Sürücülerin Yağdonduran Kabusu Bitecek

Sürücülerin Yağdonduran Kabusu Bitecek Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas-Kangal karayolu üzerinde yapımı devam eden Yağdonduran Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Kış aylarında sık sık ulaşıma kapanan Sivas-Malatya karayolundaki Yağdonduran mevkiinde yapımı devam eden tüneller, sürücülerin çilesini sona erdirecek. Sivas-Malatya karayolu üzerinde, Ulaş ilçesi sınırlarında yer alan, tipi ve buzlanma nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan bin 700 rakımlı Yağdonduran mevkiinde 2016 yılında başlatılan tünel çalışmaları devam ediyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, kış mevsiminde sürücülerin adeta korkulu rüyası haline gelen Yağdonduran tünelinde incelemelerde bulundu. Karayolları 16. Bölge Müdür Yardımcısı Celil Gümüşer’den çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, tünelde çalışan işçilerle de sohbet etti.

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, kış aylarında sürücülerin kâbusunu ortadan kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Coğrafyanın meşakkatli olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Zor bir coğrafya, biraz uzun sürmesinin gerekçesinin de bu olduğunu söylemek istiyorum. 800 metre yeraltı tüneli, yaklaşık 700 metre aç kapa yani yeraltı tünelinden sonra ayrı bir kar paneli şeklinde imalatlar yapılıyor.

İnşallah elektromekanik işlerin yine bu işler bünyesinde yapılarak da 2021 yılından sonra bu kâbus bitecek. Sivas’ta bir kış daha yaşayacak ve artık yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Özellikle kış dönemlerinde bu coğrafyadan geçmek çok sıkıntılı. İnşallah Sivas, Malatya arası ve Sivas’ın Kangal, Divriği, Gürün ilçelerimizin de Sivas’ımızla olan bağlantısı gönül bağlantısı gibi sıkı ve güvenli olacak.” dedi.

Kızıldağ ve Çamlıbel Tünelleri Planlanıyor

Kış aylarında sürücülere büyük zorluk yaşatan Kızıldağ ve Çamlıbel geçitlerinin ve tünellerinin de planlandığını ifade eden Vali Ayhan, “’Gidemediğin Yer Senin Değildir’ diyen Halil Rıfat Paşa’nın torunları, genç mühendisler dağda taşta harika çalışmalar yapıyor.  Karayolları Sivas 16. Bölge Müdürlüğü coğrafyamızda hummalı çalışmaktadır.

Baktığımızda, yol standardımıza baktığımızda bunu çok rahat görebiliriz. Yine aynı şekilde Geminbeli tünelinde çalışmalar devam etmekte, Kızıldağ ve Çamlıbel de aynı şekilde planlama aşamasında, projeleri bitti. İnşallah ödenek temini noktasında halledildiği zaman da oraların da gereği yapılacaktır. Ben emek verenlere teşekkür ediyorum, devletimize minnettarız.

Hakikaten ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının en güzel örneklerinden birisi rakım bin 700 ve ağustos ayının ortasında şiddetli rüzgâr olan bir yer burası. İnşallah Sivas’ımız bu yolda seyahat edenlerin kâbusunu bir yıl sonrasında bitirmiş olacağız ve Sivas’ımız da güzel bir hizmeti bünyesine katmış olacak. Fedakarca çalışan tüm personelimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan daha sonra Sivas-Malatya karayolu üzerinde, Sivas-Şarkışla ayrımı ile Kangal arasında yapımı devam eden yolda da incelemelerde bulundu. Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü yetkili teknik personellerinden bilgi alarak, kazasız ve başarılı bir çalışma sezonu dileyen Vali Ayhan, 57 kilometrelik yol tamamlandığında sürücülerin konforlu bir yolculuk yapacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir