tarihi jandarma binası

Sivas Tarihi Jandarma Binası Restore Ediliyor

Sivas’ta 1908 yılında Vali Reşit Akif Paşa zamanında “Jandarma Dairesi” olarak yaptırılan Sivas Tarihi Jandarma Binasında restorasyon çalışması başlatıldı.

Sivas Belediyesinin yaptığı açıklamaya göre, Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin,Sivas Tarihi Jandarma Binasında restore çalışmaları başlatılan 112 yıllık tarihi jandarma binasında çeştitli incelemelerde bulundular.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Salih Ayhan, Sivas kent meydanının daha kimlikli hale getirilmesi ve genişletilmesi için proje yürüttüklerini belirterek, “İlerleyen dönemde burayla, öğretmenevi ve belediye binamızla ilgili de ortak bir çalışma içerisine gireceğiz.” sözlerini telafuz etti.

Sivas kent meydanının Türkiye’nin en iyi meydanı olması için çalıştıklarını aktaran Sivas Valisi Salih Ayhan, tarihi eserleri muhafaza edip gelecek kuşaklarla buluşturacaklarını beyan etti.

Başkan Sn. Hilmi Bilgin ise Sivas’ın Türkiye’nin en iyi meydanlarından birisine sahip olduğuna ifade ederek, “İnşallah yapılan projelerle mevcut meydanın en az 4 katı büyüklüğünde yeni bir meydanı şehrimize kazandıracağız. Yeni orduevini Sivas’a kazandırdık ve eski orduevinin yerini de belediye olarak teslim aldık.” diyerek açıklamada bulundu.

Sivas Tarihi Jandarma Binasının Bulunduğu Alandaki Lojmanlar Yıkılacak

Sivas Tarihi jandarma binasının bulunduğu alandaki lojmanların da yıkılacağını anlatan Hilmi Bilgin, sözlerine şöyle devam etti: “Tarihi jandarma binamızı ortak akılla şehrimizin menfaatine olacak şekilde kullanıma açarak hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Tarihi Kent Meydanı düzenlemesi kapsamında 27 Haziran Parkı ve eski Numune Hastanemizin yeriyle ilgili Millet Bahçesi yapılması hususunda TOKİ ile proje çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alanı tekrar şehrimize kazandıracağız. Türkiye’nin ve dünyanın en güzel meydanlarından birisi olan meydanı, bir bütün olarak düzenleyip etap etap yapacağız.”

Sivas Tarihi Jandarma Binası

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir