Sivas’ta Tarım

Sivas’ta Tarım Sivas, Tarımda ve Hayvancılıkta Cazibe Merkezi Olma Yolunda İlerliyor Vali Ayhan’dan Tarım İşçisi Çocuklara Okul ve Öğretmen Desteği Sivas Patates Üretiminde Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak adlı haberlerin hepsi haberimiz ilerleyen kısımlarında yer almaktadır.

Sivas, Tarımda ve Hayvancılıkta Cazibe Merkezi Olma Yolunda İlerliyor

Sivas Valisi Salih Ayhan, Porsuk köyünde Sivas Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği tarafından yapımı tamamlanan ’88 Başlık Süt Sığırcılığı Eğitim Çiftliği’nin açılışına katıldı.

15 Mayıs tarihinde temeli atılan ve kısa sürede yapımı tamamlanan, Sivas İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) desteği ile hayata geçirilen 88 Başlık Süt Sığırcılığı Eğitim Çiftliği’nin açılışı gerçekleştirildi. 42 düve, 56 buzağı ve 88 süt veren sağmal hayvan olmak üzere toplam 186 baş hayvanın yer alacağı tesiste, yıllık 729 bin 770 litre süt üretimi ile 5 bin 915 kilo karkas et üretimi yapılacak.

Programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Sivas Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kadir Çonger, 15 Mayıs’ta temeli atılan tesisin 4 ay gibi kısa bir sürede açılışını yapmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, Sivas Valisi Salih Ayhan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

– İhtiyacımız Olan Tek Şey Üretmek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’ın konuşmalarının ardından söz alan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, son yıllarda ilimizde tarım alanında TKDK aracılığıyla yatırımlar yapıldığını belirterek, “Bugün Türkiye’nin ihtiyacı olan tek bir şey var oda üretmek. Hepimiz hangi alanda olursa olsun üretimi destekleyen üretime artıran doğal olarak da istihdama destek veren her alana tüm kurum ve kuruluşlar olarak destek olacağız. Bu sanayide, tarımda ve diğer alanlarda üretim odaklı bir yönetim anlayışını şehir olarak da ülke olarak da ortaya koymak zorundayız. 15 Mayıs’ta buranın temelini atmıştık. 4 ay gibi kısa bir sürede açılışını yapmak temelini attığımız tesisin bugün hizmete girdiğini görmek ayrı bir mutluluk, ayrı bir heyecan bizler için. Tabi bu heyecanını kaybetmeyen bu hizmetin Sivas’a kazandırılmasında emeği geçen birlik başkanımıza ve tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Burayı amacına uygun bir tesis olarak Sivas’ın tarım ve hayvancılığına ciddi destek olacak bir tesis olarak görüyoruz.” diye konuştu.

‘Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler olarak üretmek isteyen, istihdam sağlayan herkese destek olmak bizlerin asli görevidir.’ diyen Başkan Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, birlikte üreterek birlikte kazanma anlayışını hâkim kıldığımız zaman bu yıl Sivas nasıl ki 20 yıl önceki Sivas’tan çok çok daha iyi bir noktadaysa 10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bugün temellerini attığımız, bugün ortaya koyduğumuz eserlerin üretime geçmesiyle birlikte çok daha farklı bir noktaya gelmiş olacağız.” dedi.

– Salgın Döneminde Gördük ki Çok Daha Fazla Çalışmamız Lazım

Vali Salih Ayhan ise, bir idarecinin temelini attığı bir yerin açılışını yapmaktan dolayı hissettiği duygulardan söz ederek, “Birlik başkanımızı tebrik ediyorum. Emanet işin ehlinde olduğu zaman güzel işler çıkıyor. Biz de destek olmaya çalıştık. Tarımda ehemmiyetli bir yapının önemini burada görüyoruz. Tarımda örgütlü bir yapı ve ölçek ekonomisi çok önemli. Bu iki kavramı sahaya iyi yansıtırsak çok da güzel neticeler alabiliriz. Bizim görevimiz de destek olmak. Salgın döneminde gördük ki çok daha fazla çalışmamız lazım. Böyle çiftliklerle herkese örnek olacağız.” ifadelerini kullandı.

Ortak Akıl Çalıştayı’nda tarımla ilgili çok güzel fikirlerin ortaya çıktığını kaydeden Vali Ayhan, “İstişare, birliktelik ve eylem anlayışıyla, bu sahayı ilmek ilmek dokumak istiyoruz. Çok güçlü bir alt yapımız ve hayvancılık potansiyelimiz var. Biz de küçük dokunuşlarla daha çok ivme kazandırabiliriz. Bu anlayışla Sivas, tarım ve hayvancılıkta bir üs olacak.” dedi.

Sivas’ın 1 milyon dekar ekilebilir tarım arazisine sahip olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Teşkilat yapımız çok güçlü. Güzel de birlikteliğimiz var. Sivas, tarımda cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Patates üretiminde Türkiye’de ilk 10’da, tohumlukta 1’inciyiz, şeker pancarında ilk 10’dayız. Buğdayda yine aynı şekilde. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sivas, üreten bir şehir zaten bunu da daha da arttıracak.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Sivas’ta tarım ve hayvancılığa katkı sağlayan kurumlara teşekkür plaketi takdim etti. Plaket takdiminin ardından yapılan duayla birlikte Sivas Süt ve Damızlık Düve Üretimi Uygulama Eğitim Çiftliği’nin açılışı gerçekleştirildi.

Vali Ayhan’dan Tarım İşçisi Çocuklara Okul ve Öğretmen Desteği

Sivas Valisi Salih Ayhan, yeni ders yılı başlamasına rağmen okul yerine tarlaya giderek patates toplayan öğrencilerin, eğitimden geri kalmamaları için gerekli talimatları verdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyüne giderek, “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi kapsamında 53 dönüm arazide İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen patates hasat programına katıldı.

Vali Salih Ayhan, Hacıalibeyoğlu Tarım ve Hayvancılık Ltd. Şti. yetkililerinden üretim kapasitesi hakkında bilgi aldıktan sonra patates sökme makinesinin başına geçerek patates hasadı yaptı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden Sivas’a patates hasadına gelen tarım işçilerinin çocukları ile de yakından ilgilenen Vali Salih Ayhan, çocukların eğitim alamadıklarını öğrenince İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’yı arayarak talimat verdi. Vali Ayhan, hasadın yapıldığı tarlaya Sivas Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından çadır kurulmasını, çadırın içinin sınıf ortamı şeklinde düzenlenmesini, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da öğretmen görevlendirilmesi talimatlarını verdi. Vali Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’dan il genelinde kaç tarım işçisi çocuğun olduğunun tespit edilerek onlarında eğitim hayatlarından geri kalmamaları için gerekli önlemin alınmasını istedi.

Sivas’ta Tarım işcisi olarak Patates toplayan öğrenciler, bir süre sohbet ettikleri Vali Ayhan’a teşekkür edip, derslerinde başarılı olma sözü verdi.

Sivas Patates Üretiminde Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak

Sivas’ta Tarım alanında üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe her geçen gün ivme kazanan Sivas, patates üretiminde de başarısını sürdürüyor

Üreten çiftçinin her zaman yanında olan ve yapılan çalışmaları yakından takip eden Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyüne giderek, “Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi kapsamında 53 dönüm arazide İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen patates hasat programına katıldı. 

Vali Salih Ayhan, Hacıalibeyoğlu Tarım ve Hayvancılık Ltd. Şti. yetkililerinden üretim kapasitesi hakkında bilgi aldıktan sonra patates sökme makinesinin başına geçerek patates hasadı yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, yemeklik ve sanayilik alanında üretilen patatesin vitamin bakımından önemli bir gıda maddesi olduğunu söyledi. İlimizin hem coğrafi hem de iklim açısından patates üretimi için müsait bir il olduğunu ifade eden Yıldız, “Sivas gece-gündüz sıcaklık farkından dolayı dayanaklılık yönünden patates üretimi için artı değer sağlıyor. Bu sebeplerden dolayı Sivas’ta patates, üreten firmalar tarafından yoğun talep görüyor. Sivas, aynı zamanda tohumluk üretiminde de Türkiye’de hem kalite, hem de üretim miktarı yönünden 1. sırada yer alıyor. Türkiye’nin patates ihtiyacının bir bölümü Sivas’tan elde ediliyor.” dedi.

-Çiftçimiz Ürettikçe Sivas Gelişecek

Vali Salih Ayhan ise patates üretimi yapan çiftçilere hayırlı kazançlar dileyerek, bereketli sezon olmasını temenni etti. “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz” atasözünü hatırlatan Vali Salih Ayhan, emekçi çiftçilerin tarlada izlerini görmeye devam ettiklerini söyledi.

Vali Ayhan, “Sabahın ilk saatlerinde ayağımızın toprağa basması, gayretle ve heyecanla çalışan çiftçimizin olduğunu görmek şehrimiz adına övünç vesilesidir. Çiftçimiz, ürettikçe Sivas gelişecek ve geliştikçe üretenin yüzü daha çok gülecek. Tarlada bismillah derken yanınızda isek sizlere güç vermek, destek olmak içindir. Üretmekten başka meşguliyetimiz olmamalı. Sivas Teknik Tarım AŞ (SİVTAŞ)’de böyle bir aklın; üretmekten başka gayesi olmayan, ortak aklın ürünüdür. Her alanda ve anlamda üretenin yanındayız.” dedi.

-85 Bin Dekar Alanda Patates Ekimi Yapıldı

Sivas’ta Tarım coğrafyasının bakir bir bölge olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, ilimizde 1 milyon dekar ekilebilir arazi bulunduğuna dikkati çekti. Son yıllarda baraj, gölet ve modern sulama tesisleriyle Sivas’ın tarımsal altyapısının güçlü olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Sivas, ürün deseni ve çeşitliliği alanında çok iyi noktada. Geçen yıl 73 bin dekar alanda, bu yılda 85 bin dekar alanda patates ekimi yapıldı. Mevsimsel olarak patates üretiminde en iyi illerden biri Sivas.” dedi.

-350 Bin Ton Patates Hasadı Yapılacak

Sivas’ta Tarım dahilindeTohumluk üretiminde Sivas’ın Türkiye’de 1. sırada yer aldığını yineleyen Vali Salih Ayhan, “Yemeklik ve sanayide ise ilk 10’da yer almaktayız. İl genelinde bu yıl 350 bin ton patates hasadı beklemekteyiz. Bu üretim miktarı dikkate alındığında Sivas ekonomisine ciddi bir para girdisi olacaktır. Yumru bitkiler konusunda toprağımız gayet cömert maşallah. Sivas şeker pancarında, patates üretiminde çok iyi ivme kazandı. Devletimizin destekleriyle, çiftçinin güçlü iradesiyle daha müreffeh, daha üretken bir il olacağız.” diye konuştu.

Patates hasat programına, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile ilgili diğer kişiler de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir