Sivas’ta 6 Aylık Dönemde İhracat Yüzde 24 Arttı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Haziran-Kasım ayları arasında yapılan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkanımız Eken, 2020 yılının ilk 5 ayında ciddi düşüş yaşandığını dile getirerek, “Sivas’ta, son 6 aylık süreçte geçen yıla oranla Yüzde 24.44’lük artış yaşandı” dedi. 

Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, “İhracatta Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çok ciddi düşüş yaşayan Sivas’ta sonraki 6 ayda ciddi bir artış yaşandı ve geçen yılki rakamları yakaladık. Bu başarıyı sağlayan, zor süreçte ihracat yapan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yılın ilk 5 aylık döneminde ihracatta salgına bağlı düşüş yaşandığına dikkat çeken Başkanımız Eken, “Ocak ayında yaklaşık Yüzde 2,16’lık bir artış yaşanan ihracatımız Şubat ayında ise düşüş sürecine girdi. Mart ayında sert düşüş yaşanan ihracatımızda önceki yılın aynı dönemine göre 2,5 Milyon dolarlık bir azalma oldu. Ülkemizde yasakların getirildiği Nisan ve Mayıs aylarında ise geçen yılın aynı dönemine göre İhracatta 4 Milyon 600 Bin dolar düşüş yaşandı. 2020 yılının son 6 aylık (Haziran-Kasım) sürecinde toparlanmaya başlayan ihracatta geçen yılın aynı dönemine oranla Yüzde 24.44’lük artış yaşandı. 2020 yılının Haziran-Kasım aylarında 41 Milyon 680 Bin Dolar ihracatın yapıldığı Sivas’ta geçen yılın aynı döneminde ise 33 Milyon 494 Bin dolar ihracat yapılmıştı. Bu zorlu süreçte üretmeye ve ihracat yapmaya devam eden üyelerimize, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sivas sanayisi ve ekonomisi büyüdükçe ülkemizde büyüyecek” dedi.   

Başkanımız Eken, Sivas’tan ihraç edilen ürünlerin çeşitliliğine değinerek, şunları kaydetti; “İracat edilen ürünlerin başında Makine ve Aksamları, Madencilik Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Meyve ve Sebze Mamulleri, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Mobilya, Kâğıt ve Orman ürünleri ve İklimlendirme Sanayisi ürünleri yer alıyor. Bu ürünler, Çin başta olmak üzere ABD, Almanya, İsveç, Hindistan, Hollanda, Tayland, Makedonya, İsrail, gibi ülkelere gönderiliyor. 2020 yılının 11 aylık döneminde Sivas’ta, 69 Milyon 60 Bin dolar ihracat yapıldı.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir