Sivas Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Sivas Hakkında Bilmeniz Gerekenler :Sivas İç Anadolu’nun en eski ve en önemli kentlerinden birisidir. İç Anadolu Bölgesinin incisi olan Sivas ,kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile çok önemli bir coğrafi konuma sahip olan Sivas’ımız Kuzeyinde Ordu, kuzeybatısında Tokat doğusunda Erzincan, kuzeydoğusunda Giresun, batısında Yozgat, güneybatısında Kayseri, güneyinde Malatya ve Kahramanmaraş ile çevrilidir.

Tarihi Kale Camii
Osmanlı dönemi

Sivas’ta bulunan yapılar 17. ve 19. yüzyıllar arasında zaman zaman Anadolu’da meydana gelen ayaklanmalar sonucunda çeşitli zararlar gördü. 1649’da şehirden geçen Evliya Çelebi, surların kuşattığı alanda 44 mahalleye bölünmüş 4600 ev bulunduğunu ayrıca Yukarıkale adını verdiği İçkale ve Paşa kalesindekilerle bu sayının 6060’ı bulduğunu yazmakla birlikte 19. yüzyıl gezginlerinin kent nüfusu için verdikleri rakamlar birbiri ile karşılaştırılınca nedense benzerlik göstermezler. Bu yüzyılın sonuna doğru nüfusun 30.000-45.000 arasında değiştiği düşünülmektedir. sonraki zamanlarda osmanlı döneminde 7 sancak ve 72 kazadan oluşan Sivas küçülerek önemini kaybetmiştir.Valiliğine bile mirimiranlar atanıyordu. 1813’te bu usulden vazgeçilerek yeniden vezir atanmasına başlandı. Bir yıl sonra şehirde büyük bir veba salgını baş gösterdi. 1863’te başlanan vilayetler teşkilatı içinde kurulan Sivas vilayeti; Sivas, Amasya, Tokat ve Şebinkarahisar (Karahisar-ı Şarki) sancaklarına ayrıldı. Bu durum Cumhuriyet döneminde sancakların vilayet haline getirilmesine kadar sürmüştür.

Milli Mücadele dönemi

Sivas Hakkında Bilmemiz Gerekenler: Sivas’ın Milli Mücadele zaferini kazanmasında çok önemli bir payı bulunmaktadır. Bu mücadelenin hazırlık döneminde Mustafa Kemal Paşa önce, 27 Haziran 1919’da Samsun’dan Erzurum Kongresi’ni takiben burada 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’ni topladı ve 18 Aralık 1919’da Ankara’ya gitmek üzere şehirden ayrıldı. Gerek 1927’de Chicago Üniversitesi’nden gelen arkeologların ve gerekse 1945 yılında da Türk arkeologların yaptığı kazı ve araştırmalara göre Sivas tarihin ilk dönemlerinden itibaren yerleşim birimi ve şehir merkezidir. Ayrıca en eski dünya medeniyetleri olan Persler, Etiler, Hititler, Asurlar Sivas’ta hüküm sürmüşlerdir. Atatürk’ün ‘Cumhuriyetin Temellerini Burada Attık’ dediği Sivas’ta 4 Eylül 1919’da, Sivas Erkek Lisesi’nde toplanan Sivas Kongresi, alınan kararlar bakımından Kurtuluş Savaşı öncesi toplanan belkide en önemli kongredir. Hiçbir ülkenin manda ve himayesinin kabul olunmayacağı ve milletin istikbalinin yine milletin azim ve kararıyla kurtulacağı kararları Sivas Kongresinde alınmıştır.

Sivas Tarihi Medrese
İKLİM

Sivas Hakkında Bilmemiz Gerekenler: Sivas, sert bir karasal iklim yapısına sahiptir. Kışları soğuk ve sert geçer, kış aylarında bol kar yağışı görülür ve ortalama 4-5 ay karla örtülüdür. Yazları sıcak kurak ve kısa süreli, ilkbahar ve sonbahar ayları yağmurlu geçer. Sivas coğrafi olarak İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin kesiştiği noktadadır.Bu nedenle Karadeniz bölgesindeki Suşehri, Akıncılar, Gölova, Koyulhisar ve kısmen Kuzey Zara ve Doğanşar’ın bitki örtüsü, havanın sertliği ve sıcaklığı, yağış oranı farklıdır.Bu bölgelerde Sivastan farklı olarak Giresun dağları üzerinde yaylalar ve çok endemik orman alanları bulunur. Yapılan gözlem ortalamalarına göre (son 50 yıl içinde gözlenen) en soğuk ay -34.6 derece ile Ocak ayıdır. En sıcak ay 38.3 derece ile Temmuz ayıdır, aylık yağış ortalaması en yüksek ay Mayıs, en düşük ay Ağustostur. 1992 yılında gözlenen en yüksek nem oranı %80.0 ile Aralık ayı; en düşük nem %55.2 ile Ağustos ayıdır. Aynı yılda en yüksek basınç 874.1 mb olarak Ocak ayı, en düşük basınç ise 868 mb olarak Şubat ayıdır.

Sivas ulu Camii

Turizm

Sivas Hakkında Bilmemiz Gerekenler: Güzel Sivasımız turizm bakımından oldukça fazla seçeneği olan birbirinden güzel ve etkileyici medreseler, müzeler, Camiler, Türbeler, Hanlar, Hamamlar, Köprüler ve knaklara ev sahipliği yapmaktadır

Sivas Büyüleyici Kış Manzarası
Sivas Camiler
Sivas Türbeler
Sivas Medreseler
Sivas Konakları ve Yapıları
Sivas Müzeler
Sivas Hanlar
Sivas Hamamlar
Sivas Köprüler
Sivas Vadiler
Sivas Çermikler
Sivas Kaplıcalar
Sivas Göller
Sivas Şelaleler
Sivas Yaylalar
Sivas Mağralar
Sivas Antik Kentler
Sivas İlçeleri