Sivas’a Can Katan Gardaşlar Ödüllendirildi

Sivas Haberleri

Sivas’a Can Katan Gardaşlar Ödüllendirildi 5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü etkinlikleri Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Sivas’a Can Katan Gardaşım Ödül Töreni’ ile son buldu.

Sivas’ta bu yıl ikinci kez yapılan “Gardaşlık Festivali” düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sanal ortamda başlatılan “5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü”ne destek olmak amacıyla festival kapsamında çok sayıda etkinlik düzenlendi. Etkinliklerin sonuncusu ise ‘Sivas’a Can Katan Gardaşım Ödül Töreni’ oldu. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Vali Salih Ayhan, Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çalışanları katıldı.

Tören, Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korusunun seslendirdiği müziklerle başladı. Törende konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin “Pandemi süreciyle birlikte sağlığı ön plana almamız nedeniyle birçok program gibi bugün “Gardaşlık Festivali”ni de belirli programlarla farkındalık oluşturarak, gelenekselleştirmek adına yaptık ama hemşerilerimizin sosyal mesafe ve sağlığını ön planda tuttuğumuz için hemşerilerimizin katılımını asgariye indirdik. Programlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm hemşerilerimin ‘5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü’nü kutluyorum” dedi.  

Daha sonra konuşan Milletvekili Semiha Ekinci ise “Geçen yıl çok coşkulu kutlamıştık ama bu yıl birazdan ama gönülden kutluyoruz. Bugünün en önemli programının bu olduğunu düşünüyorum. Sivas vefanın şehridir, Sivas iyiliğin, yapılan hizmetlerin takdir edildiği bir şehirdir. Bugün bu salonda da birazdan ödül alacak tüm çalışanlarımız bu vefanın, desteğin ve çalışmanın karşılıksız olmadığını bizzat yaşayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarına Özel Uçak Tahsis Eden Bir Türkiye

Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, geçen sene bugünü festivale dönüştürdüklerini, bu yıl ise Pandemiden dolayı büyük bir coşkuyla yan yana gelemesek de “Gönüller Bir Olsun, Yeter ki Sağlık Olsun” diyerek birkaç özel programla günü kutladıklarını söyledi.

Ülkelerin salgına karşı verdiği mücadelenin, rakamsal olarak sunulan gelişmişlik endeksleriyle örtüşmediğine şahit olduklarını belirten Vali Ayhan “Medeniyet timsali gösterilen ülkelerin maske korsanlıkları yaptıklarına şahit olduk. Devlet-Millet birliğinin ve beraberliğinin, insanların devletine karşı olan güveninin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha idrak ettik.

Vatandaşlarına sınırlarını kapatan, onları adeta ölüme terk eden, sözde medeni ülkelerin karşısında; en uzak coğrafyalardan vatandaşlarını özel uçaklarla memleketine getiren ve onların her türlü ihtiyacını karşılayan bir Türkiye vardı.

Başka ülkelerin maskelerini gasp ederek medeniliğin parayla satın alınabileceğini zanneden ülkelerin karşısında; meslek liseleriyle, halk eğitim merkezleri ile bilim sanat merkezleri ile maske üreterek vatandaşlarına ücretsiz dağıtan bir Türkiye vardı.” ifadelerini kullandı.

Mücadelemiz Tüm Kararlılığımızla Devam Ediyor

Salgınla mücadelenin ilimizde tüm kararlılığıyla devam ettiğinin altını çizen Vali Ayhan “Ölen ölür kalan sağlar bizimdir.” anlayışı ile hareket eden birçok ülke karşısında;  en baştan beri salgını çok boyutlu olarak gören, salgının yaratabileceği her etki ile ayrı ayrı mücadele eden bir Türkiye vardı.

Yağma, kaos gibi kavramların artık sıradanlaştığı ülkelerin karşısında; Devlet-Millet birlikteliği ile kamu düzeninin bir an dahi sarsılmadığı, üretim ve tedarik zincirinin asla aksamadığı bir Türkiye vardı. Mücadelemiz bitmiş değil, her alanda mücadelemiz tüm kararlılığımızla devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Sivas’a Can Kattınız

Pandemi süreci boyunca, kamu kurum ve kuruluşlarında fedakârca çalışanlara teşekkür eden Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısacası bu süreci biz birlikte yönettik ve yönetmeye devam edeceğiz.

Tüm dünyada bu virüs son bulmadan rehavete asla kapılmayacağız. Birlikte olduğumuzda her zorluğun üstesinden nasıl gelebildiğimizi çok iyi bir şekilde gördük. Bir olduğumuzda, ortak paydamız Sivas; ortak paydamız Türkiye olduğunda güçlü olduğumuzu asla unutmamalıyız.

İçişleri Bakanlığından ve Sağlık Bakanlığından gelen genelgeler ve talimatlar doğrultusunda yoğun bir tempoyla çalışarak pandemi sürecinde çok yoruldunuz.  Şu ana kadar verdiğiniz ve şu andan sonra da vermeye devam edeceğiniz bu eşsiz mücadeleyle adeta Sivas’a can katıyorsunuz.

Bu yıl ki Gardaşlık Günü’nde ödülü de en çok sizler hak ettiniz. Sosyal mesafe tedbirlerine uymak için sayıca çok az kişiyle bir aradayız ama biliyoruz ki burada bulunmayan ciddi bir gönül ordusu var.

Pandemi süreci boyunca görev alan ve şu an burada bulunmayan herkese selamlarımı ve teşekkürlerimi iletmenizi istiyorum. 5 Ağustos Gardaşlık Günümüz kutlu olsun. Bu sene gönüller bir olsun, yeter ki sağlık olsun.”

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milletvekili Semiha Ekinci, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ödül almaya hak kazanan kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çalışanlarına plaket takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir