Sivas Valisi Sayın Salih Ayhan’ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı

Sivas Haberleri

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 yılında Paris Kongresi’nde “İşçilerin Ortak Bayramı” olarak kabul ettiği 1 Mayıs, ülkemizde 1923 yılında ilk kez resmi olarak kutlanmıştır. 2008 yılı Nisan ayından itibaren ise “Emek ve Dayanışma Günü” şeklinde adlandırılan 1 Mayıs, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa sonucu resmi tatil ilan edilmiştir.

İşçinin, emekçinin hakkını, alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensubu olan Milletimiz, 1 Mayıs gününün taşıdığı anlamın, bu kültürün, gelecek nesillere aktarılmasında da önemli bir fonksiyon icra etmektedir.

En kutsal kazancın alın teri ile kazanılan helâl kazanç olduğunu bilen Yüce Milletimiz, tarih boyu çalışmak ve samimi olmak, üretmek kültürü üzerine yoğunlaşmıştır. İşçi kardeşlerimizin işlerine sadık olması, özverili bir şekilde emeğini ortaya koyması bizler için çok önemlidir. Mevlana’nın şu güzel sözü bu konuyu net bir şekilde de özetlemektedir; “Emek zayi olmaz, eser unutulmaz, izzet solmaz.”

Değerli işçi kardeşlerim;

Dünyada güzel olan her şey büyük emekler neticesinde ortaya çıkmaktadır. İşçilerimizin aşkla şevkle çalışmalarının neticesinde inanıyorum ki şehrimiz de ülkemiz de daha güzel yarınlara kavuşacaktır. İlimizin emek kahramanları, yarınlarımızın inşası için gerekli olan inanç ve azmi en büyük ölçüde göstermektedir.

Bizler de kamu kurum ve kuruluşlarımızda görev yapan işçi kardeşlerimizin insan onuruna yaraşır şekilde yaşaması ve çalışma hayatında karşılaşacağı risklerin en aza indirilmesi için gerekli hassasiyeti ve önemi ortaya koymaktayız. Adaletli, katılımcı, uzlaşmacı ve teşvik edici bir bakış açısıyla işçi kardeşlerimizin emeğini korumakta ve sendikal hareketlerinin destekçisi olmaya devam etmekteyiz. Özverili çalışmalarıyla ilimizin ve ülkemizin gelişme ve kalkınma hamlelerine büyük katkı sağlayan işçilerimizin, toplumun belkemiği ve üretimin en önemli unsuru olduğu bilinci ile sorunlarına her zaman çözüm odaklı yaklaşmakta, emeklerinin karşılığı için gayret göstermekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayıs’ın büyük ve güçlü Türkiye’mize alın teri ve emeğiyle katkı sağlayan, özveri ile çalışan ve üreten vatandaşlarımız arasındaki birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, emekçilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Salih Ayhan

Sivas Valisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir