Sivas Ulu Cami

Sivas Camileri

Sivas Ulu Cami 

Sivas ulu Camii

Sivas Ulu Cami Anadolu’nun en eski camileri sıralamasında yer almaktadır. Sivas Ulu Cami, Cami iç mekan fikrinin gelişmmesinde önemli bir yeri vardır. Avlusuna üç yönden girişi ve düz damlı, dikdörtgen planlı, kufe tipli cami katagorisine giren az sayıda örneklerinden birisidir. 

Bazı kurum ve kişilere göre Danışment dönemi eseri olduğu düşünülmektedir. Danişmentliler 1178’de Selçuklulara bağlanmasına rağmen adlarına yapılan yapılar yüzyılın sonuna kadar uzanmaktadır. Sivas Ulu Cami’ni de Danışment’li Döneminin önemli eserlerinden sayılmaktadır. 


Asıl ibadet alanına, kuzey duvarının tam ortasında asıl ve köşelere yakın yerlerden birer olmak üzere üç ayrı kapı ile Sivas Ulu Camiye girilmektedir.  İbadet alanının kuzey-güney doğrultusundaki Kıbleye (güney duvarı) dikey uzanan on bir sahnı oluşturan kesme taş örgülü yığma 50 adet kırma ayak birbirine sivri kemerlerle bağlanmıştır. Mihrap eksenine uzanan orta sahın diğerlerinden biraz daha geniş tutulmuştur.
Ulu Cami, 54.70 x 33.70 metre iç ölçülerindedir. Yapının asıl giriş kapısı ile diğer kapıları süslemesizdir. 1955 yılı onarımında ortaya çıkarılan özgün mihrabın üzerinde, birbirini kesen sekizgenlerden geometrik örgü motifli iç içe iki sekizgenin kenarlarından çıkan kollarla kesilmesi ile kareler oluşturan süslemeler bulunmaktadır. Onarımda mihrabın süslemeleri taş malzemeyle sade bir şekilde düzenlenmiştir. Üstünde yukarıya doğru gittikçe daralan yedi sıra mukarnaslı kavsaradan başka süsleme elamanı görülmez. Ulu Camii’nin Osmanlı Devrine ait 23 mezardan oluşan bir haziresi bulunmaktadır. 1955 onarımında çıkan kitabesine göre 1196-97 yıllarında Kutbettin Melikşah döneminde Kızılarslan bin İbrahim tarafından Kul Ahi’ye yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Sivas Ulu Cami

Kaynak: Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sivas Ulu Cami Konum:

https://sivashaberportal.com/sivasspor/

2 thoughts on “Sivas Ulu Cami

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir