Sivas Tohumluk Patates Üretiminde İlk Sırada

Ekonomi İş Alanı Sivas Haberleri Üretim

Sivas Tohumluk Patates Üretiminde İlk Sırada Sivas Valisi Salih Ayhan, Kangal İlçesine bağlı Mancılık köyünü ziyaret ederek, Hakan Gıda ve Tohumculuk AŞ’nin 600 dönümlük patates tarlasında incelemelerde bulundu. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız’dan bilgi alan Vali Ayhan, “Çiftçiyi bilgiyle, toprağı suyla buluşturduğumuz zaman bu bölgenin makûs kaderi değişecek.” dedi.

-Sivas Patates Üretiminde İyi Noktada

“Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi ile tarımsal projelerde büyük ivme kaydedildiğini belirten Vali Ayhan, özellikle patates üretiminde Sivas’ın iyi bir noktada olduğunu anlattı.

Toprak kalitesinin yüksek olması nedeniyle hem kaliteli hem de üretimi yüksek bir ürün ortaya çıktığını dile getiren Vali Ayhan, “Tohumluk patateste 30 bin dekar alanda ekim gerçekleştiriliyor.

50’ye yakın patates çeşidinin olduğu Sivas, tohumluk patates üretiminde ve kalitede 1. sırada, yemeklik patates üretiminde ise ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

Önümüzdeki yıllarda yemeklik patates üretiminde de ilk üçte yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

-Üretimde İstediğimiz Seviyeye Ulaşacağız

Sivas’ın coğrafi yapısının müsait olması, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin de özverili çalışmalarıyla tarımda önemli noktalara ulaşıldığını anımsatan Vali Ayhan, “Bu toprakları ekeceğiz, üretimde de istediğimiz seviyeye ulaşacağız.

İlimize son 15 yılda çok sayıda baraj yapıldı, teknolojik altyapılarla birlikte ürün çeşitliği de arttı. Tarımın gelişmesine katkı sağlayan, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Sivas her alanda büyümeye ve üretmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir