Sivas, Tarımsal Üretimde Adından Söz Ettirmeye Devam Ediyor

Sivas, Tarımsal Üretimde Adından Söz Ettirmeye Devam Ediyor Bereketli topraklarımız; patates, mısır, buğday, nohut, fasulye, şeker pancarı, aromatik bitkiler gibi ürünlerin ardından şimdi de ayçiçeği verimliliği ile çiftçimizin yüzünü güldürüyor.

Merkeze bağlı Yaramış köyünde yaklaşık 2 bin dekar arazi üzerinde Ayçiçeği yetiştirmeye başlayan üreticileri ziyaret eden Vali Salih Ayhan, tarlaları inceleyerek üreticilerden bilgi aldı.

“Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi ile çiftçilere cesaret geldiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Geçen yıl sadece 3.000 dekar alanda üretimi yapılan ayçiçeği, bu yıl 35 bin dekar alana ulaşmıştır. Biz, toprağımızın kalitesine Sivas’ın potansiyeline güveniyoruz.” dedi.

Güçlü Bir Altyapımız Var

Sivas’ın tarımsal üretimde her alanda adından söz edilecek bir il olduğunu söyleyen Vali Ayhan, “Ürün deseni ve katma değeri yüksek olan ürünlerin üretiminde çiftçilerimiz hakikaten güzel işler başarıyor. Çünkü güçlü bir altyapımız var, bu güçlü altyapı ile birlikte güçlü bir irade var. Güçlü devletimizin varlığıyla güçlü çiftlerimiz var. İl genelinde 2019’da yaklaşık 3 bin dekarlık alanda 360 ton ürün üretimi vardı. 2020 yılında bu rakam yaklaşık 35 bin dekara çıktı. Yani bir yıl içerisinde bu kadar yoğun üretimin olması bu alanda olağanüstü bir ilginin, talebin ve bereketli topraklarımız olduğunu aşikâr etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Söz Sahibi Olacağız

Ayçiçek üretiminde de Sivas’ın Türkiye’de söz sahibi bir olacağını ifade eden Vali Ayhan “Gördüğümüz gibi yekpare 2 bin dekar arazide çiftçimiz harika bir sanat eseri yapmış, Sivas’ımızın da ürün deseni çeşitli bakımdan örnek bir çalışma yapmış. Kendisini tebrik ediyoruz. Bizim coğrafyamız ve topraklarımız inşallah her alanda iklimsel özelliklerine uygun, toprak yapısına uygun ve devletimizin destekleriyle ürünler ekilecektir. Gerek yemeklik olsun, gerek hububat olsun, gerek yumru bitkiler olsun, gerekse bu tür çerezlik üretimlerde Türkiye’de söz sahibi olacağız.” diye konuştu.

“Sınırlar Kalkıyor, Üretim Artıyor…”

Vali Salih Ayhan Yaramış köyündeki programın ardından Merkeze bağlı Aşağıyıldızlı köyünde uygulanan Hudutsuz Ürün-Köy Projesi alanında incelemelerde bulundu. Hudutsuz Ürün-Köy Projesi hakkında İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız’dan bilgi alan Vali Salih Ayhan, üreten çiftçilerin her zaman yanında olacaklarını ifade ederek “Üreten ve ürettikçe büyüyen çiftçimize güç vermek, tarla parsellerinin bölünmesi sebebiyle üretimde yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla “Hudutsuz Ürün-Köy Projesi” Merkez Aşağı Yıldızlı Köyü’nde hayata geçti” dedi.

Projenin tarımsal üretimi arttıracağını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Ürün ve üretim bölünmesin diye toplam 127 parseli birleştirerek, 10 parsel halinde 6.886 dekar alanda tek bir ürünü, pazar oluşturacak şekilde üreten Aşağı Yıldızlı köyü çiftçilerini kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk Tarımının Kurtuluş Reçetelerinden Birisidir

Sivas’ın son yıllarda tarımsal üretimde olağanüstü bir noktaya geldiğinin altını çizen Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun devam ettirilmesi ile sürdürülebilir olması noktasında desteklerimiz devam etmektedir.

Çiftçilerin her zaman yanında olduğumuzu göstermek adına da sahadayız. Bugün de örnek bir proje, Hudutsuz Ürün / Köy Projesi kapsamında Aşağı Yıldızlı köyündeyiz. Burada, 6886 dönüm, 10 parsel büyüklüğünde Türk tarımının, Türk çiftçisinin en sıkıntılı alanı, mülkiyetin aşırı şekilde bölünmesi. 

Bu mülkiyet bölünmesi, üretim maliyetin artması demek, birim başına elde eden gelirin de düşmesi demekti. Hakikaten buradaki proje, Hudutsuz Ürün / Köy Projesi kapsamında parsellerin birleştirilmesi ve yönetimin tek merkez olmasıyla birlikte üretim maliyetlerin düşmesi, birim başına elde edilen gelirin artması demektir ve çiftçimizin de cebine daha fazla paranın girmesi demektir.

Bu proje, uzun sürede Sivas’ta konuşuldu bir noktaya gelmiş ancak hukuki sorunlardan dolayı inkıtaya uğramıştı. Hukuki sorunda kalktı inşallah bundan sonra bu bölgenin daha da fazla kalkınacak. Bu proje, gerçekten Türk tarımının kurtuluş reçetelerinden birisidir. Evet, tamamı değil ama birisidir. Hayırlı ve bereketli mahsuller, kazançlar diliyorum. Hayırlı olsun”

Programlara, Vali Salih Ayhan’ın yanı sıra; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cengiz Nayman, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve DSİ 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir