Sivas Soğuk Çermik

Sivas Soğuk Çermik

(Sivas – Merkez)

Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Soğuk Çermik Kaplıca alanı Sivas şehir merkezine 18 km, Hafik İlçesi’ne 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Havayolu ile ulaşımda kaplıca alanına 43 km mesafede bulunan Sivas havalanından yararlanılmaktadır. Havaalanının Sivas şehir merkezine uzaklığı 25 km’dir. Demiryolu ile ulaşımda kaplıca alanına 25 km uzaklıkta bulunan tren istasyonu kullanılmaktadır. Sivas İl Merkezi’nden kaplıca alanına ulaşımı düzenli olarak sağlayan toplu taşım araçları bulunmaktadır.

Soğuk Çermik Kaplıcalarının denizden yüksekliği 1410 m. dir.

Soğuk Çermik Kaplıcaları Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: İnflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarında, miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarında, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemde seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde, ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, florür içermesi nedeni ile içme kürleri şeklinde osteoporozda yardımcı tedavi unsuru olarak kaplıca suyunun olumlu etkileri görülmektedir.

Soğuk Çermik Kaplıcalarının Termal Su Özellikleri

Fiziksel Özellikleri: Kokusuz normal organoleptik, renk (Pt/Co Skalası) fotometrik 19.0 mg/l, bulanıklık (SiO2) 4.16 mg/l

Kimyasal Özellikleri: Bikarbonatlı, Kalsiyumlu, Magnezyumlu, Klorürlü, Florürlü

Fiziko Kimyasal Özellikleri: Ph: 6.33 Elektrometrik (umhos 25º C) 1628.0 mg/l

Toplam Mineralizasyonu: 1777.856 mg / lt

Sıcaklığı: 28 ºC

Soğuk Çermiğe ailenizle veya arkadaşlarınızla gidip piknik yaparak çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Soğuk Çermik´te bulunan Ahmet Turan Gazi Hazretleri Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir