Sivas Paşa Cami

Çarşı içerisinde bulunan Nalbatlarbaşı Caddesi’ndeki bu camiyi Süleyman Bey 1421 yılında küçük bir mescit olarak yaptırmış. Süleyman Beyin soyundan gelen ve Sultan I.Abdülhamid’in damadı olan , Hibetullah Sultan’ın eşi, Alâeddin Paşa (Sivas Valisi) 1805 yılında bu mescidi yıktırarak daha büyük bir cami yaptırmıştır. Bu nedenle de camiye Paşa Cami ismi verilmiştir.

Adres: Çarşıbaşı, Atatürk Blv. No:23, 58050 Sivas Merkez/Sivas

Sivas Paşa Cami içi

Cami yöresel olarak sarı kesme taştan, dikdörtgen planlı olarak yaptırılmıştır. 19.yüzyıl batı etkisindeki Osmanlı camilerinden nadide bir örnektir. ibadet mekânını dört payenin yuvarlak kemerlerle birbirine bağladığı merkezi bir kubbesi örtmekte bu kubbe yüksek bir kasnak üzerinde olup, dört taraftan çeyrek kubbelerle desteklenmektedir. Ayrıca payelerin üzerleri dışarıdan ağırlık kuleleri şeklinde olmaktadır. Mihrap nişi dikdörtgen bir çıkıntı yaparak caminin yüksekliği boyunca dışarıya taşkın durumdadır. Mihrap içten yuvarlak niş şeklinde olup, devrinin kalem işleri ile bezenmektedir.

İbadet mekânı üç sıra halinde pencere dizileri ile aydınlatılmaktadır.Bunlardan alt sıra pencereler dikdörtgen söveli, üst sıradakiler ise yuvarlak kemerli durumundadır. Minaresi 1950 yılında tek şerefeli ve taştan yapılmış bu nadide eser daha sonraki yıllarda caminin yanına ikinci bir minare daha eklenmiş minareler taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve ikişer şerefelidir.

Sivas Paşa Cami

Kısacası sizi sıkmadan Paşa Camimizin Sivasımızın incilerinden birini sizlere tanıtmak istedik arada sivas paşa cami ile ilgili içeriklele siz değerli okurlarımıza Eğlenerek kültürleneceğiniz bir yazı hazırladık.

https://sivashaberportal.com/sivas-ulu-cami/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir