Sivas Kongresi 100. Yıl Almanağı

Sivas Kongresi 100. Yıl Almanağı Anadolu kıyılarının ve içlerinin düşman kuvvetleri ile çevrildiği, milletimizi bölme-parçalama-yok etme zihniyetinin hâkim olduğu dönemde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları tarafından Anadolu’nun en güvenli yeri olarak değerlendirilen Sivas’ta, bir kongre yapılmasına karar verilmiş ve ilimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük rol üstlenmiştir.


Büyük Önder ATATÜRK’ün “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” ifadesiyle önemini vurguladığı Sivas Kongresi’nde alınan kararlar usul ve esas olarak demokratik ve milli devletin habercisidir. Kongre ile Türk Milleti kendi kaderine yön vermiş, vatanın bölünmez bütünlüğü zihinlere kesin bir şekilde yazılmıştır.


Bu süreç zarfında 108 gün Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ağırlayarak Kurtuluş Savaşı’na yön veren Sivas, ‘Cumhuriyet Kenti’ unvanını da hak ederek, tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. Sivaslıların da Erzurum Kongresi sonrası karşılama anında Atatürk’e olan sevgisini gösterdiği manzara karşısında Ulu Önder şu cümleleri dile getirmiştir:
“Bu manzara, Sivas’ın muhterem ahâlisinin ve Sivas’ta bulunan kahraman zâbit ve askerlerimizin bana ne kadar merbût ve muhabbetkâr olduğunu isbât eden canlı bir şahit idi.”

Ulusal bir kimliğe sahip olan Sivas Kongresi, 100. yılında bu onur ve gururu ebediyete kadar taşıyacaktır. Sivas Kongresinin 100. yılı olması münasebetiyle büyük bir özveri ile hazırlanan Sivas Kongresi 100. Yıl Almanağı tıklayarak indirebilirsiniz.

SİVASLA İLGİLİ EĞLENCELİ ANKETLER İÇİN TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir