Sivas Jandarma Binası

1908 yılında Vali Reşit Akif Paşa zamanın da Sivas Jandarma Binası olarak yaptırılmıştır. Batı ve kuzey yönünde uzanan Jandarma Binası’ nın planı “L” biçiminde bulunmakta ve Sivasımıza estetik katmaktadır. Yakın Zamandada Gündeme gelen Sivasımızın Nadide Güzelliklerinden Birisi Olan jandarma binasının restore edileceği valilik tarafından bildirilmiştir aşağıda Sivas valiliğinin atmış olduğu Tweet vardır.

Sivas valiliğinin resmi twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre :

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi birçok nadide eserin yer aldığı şehir meydanımız, “Sivas Tarihi Yapıların Işıklandırılması Projesi” ile aydınlanıyor.

Valilik Binası’nın ihalesi yapılmış olup, Jandarma Binası’nda da ihale süreci devam etmektedir.

Şehrimize Hayırlı Olsun. Sözlerinde Bulunuldu

Adres: Mehmetpaşa, 58040 Sivas Merkez/Sivas

Web Adresi:https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/sivas/gezilecekyer/jandarma-bnasi

Sivas Jandarma Binası

L biçiminde konumlanmasından dolayı köşe bir yapı özelliği gösteren Jandarma Binası üç katlı bir yapıdır Bu yapı birçok kez tadilata uğramakla birlikte şekilsel olarak değişime uğramıştır.Aşağıda yapının 1932 yılına ait Sivas Resimleri Adlı Twitter Hesabından birgönderi alıntılanmıştır.

Tarihi yapıtın yapıldığı arazinin eğimi nedeniyle yapıya taş merdivenle çıkılırken, daha sonra bu giriş kapatılmış ve bugün yapıya giriş köşenin iç tarafındaki kapıdan olmaktadır. ve şuan bile Yapıt Sosyal Tesis olarak kullanılmaktadır.

Tarihi Binanın Gündüz Çekimi

112 yıllık koca bir tarihi bulunan Jandarma Binası yıkılmadan Sivastaki Tarihi Binalardan birisi olarak memleket olarak tarihi esere verilen öneme ve restoresinin gayet önemli bir durum olduğunu kültürel miraslarımızı korumanın önemini gösteren bir yapıttır şimdilik yazımız bu kadar sizde duygularınızı belli etmek için yorum atabilir bizimle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sivas Hakkındaki Tüm Yazılarımızın Linklerini Topladığımız Yere Bakmak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir