Sivas Halkı Kütüphaneye Büyük İlgi Gösteriyor

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan 2019 verilerine ilişkin bilgilerde Türkiye Genelindeki Kütüphane Üyelik Oranları açıklandı.

Tüik verilerinden yola çıkılarak Sivas ilinin tamamında bulunan 28 halk kütüphanesinde Sivas Halkı Kütüphane kayıtlı üye sayısı 81,281 kişi oldu.

Üyelerin Büyük Çoğunluğu Gençlerden Oluşuyor

81,281 kişinin kayıtlı olduğu Sivas il halk kütüphanelerinde Nüfusun yaklaşık olarak %13’ne eşit olan oranın büyük bir kısmı Sivas’ta eğitim gören (okul öncesi,ilkokul,ortaokul,lise,üniversite) öğrencileri oluşturdu

Sems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesine Yoğun İlgi

Sems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi özellikle sınav dönemleri yoğun ilgi görmektedir giriş kısmındaki aylık istatistikler bölümündeki yıllık ziyaretçi sayısı 600.000 leri geçmekle birlikte kimi günler önünde sıra oluşmaktadır.

Sivas Halkı Kütüphane Akşam Çekimi
Sivas’taki Kitap Sayısı

TÜİK verilerine göre 2019 yıllarında Sivas ilinde kütüphanelerde toplam 468.141 kitap ve materyalin olduğu tespit edilmiş ve bu kitap ve materyallerin yarısının edebiyat ve retorik üzerine olduğu tespit edilmiştir.

Sivas’taki Ödünç Verilen Kitap Sayısı

TÜİK verilerine göre 2019 yıllarında Sivas ilinde Ödünç Verilen Kitap Sayısı 242,280 kitap ve materyalin ödünç verildiği açıklanmıştır.

Sivasla İlgili Eğlenceli Anketlerimiz İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir