Şeker Pancar Hasadı Başladı

Şeker Pancar Hasadı Başladı Merkez  Çukurbelen Köyünde Şeker Pancarı Hasadı Tarla Günü etkinliği düzenlendi. Tarla Günü Etkinliği; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Vali Yardımcımız ve Abdullah Seçkin KOÇAK İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Ticaret Borsaı Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU, Sivas Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü İbrahim KARADİKME, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ etkinlikte yaptığı konuşmada; ”Pancar tarlasında çiftçilerin adeta şenlik havasında bir araya gelmesinden mutlu oluyorum. Çiftçinin binbir zahmetle alın teriyle yaptığı işin gerçekten değerli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Şeker pancarı üretiminde Erzincan, Kayseri, Tokat ve Malatya Şeker Fabrikaları içinçok önemli bölgelerden biridir. Sivas bölgesinde 6 ilçede çiftçilerimiz üretim yapıyor. Ülkemizin merkezinde ve kavşak noktasında yer alan ilimizi Şeker pancarı üretiminde merkez yapmak istiyoruz. Başta Valimiz Salih AYHAN olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sivas Valimiz Salih AYHAN yaptığı konuşmasında; Pusat-Özen Barajının sulama sahasının bu sene açılması ile bölgede farklı ürünlerin ekiminin yapıldığını ifade eden Valimiz Ayhan,. Şeker pancarında Sivas Türkiye’de altıncı sırada yer alıyor. Geçen 2019 yılında 160 bin dekar alan ekim yapıldı. 860 bin ton da şeker pancarı üretimi yapıldı. Bu senede yaklaşık 186 bin dekar yani bu bölgenin açılmasıyla birlikte bu alanda şeker pancarı ekimi gerçekleştirildi. Kotamız dört bölgeye Erzincan, Turhal, Kayseri ve Malatya’ya ve dört şeker fabrikasını besleyen bir bölgedir. Yaklaşık kotası da 930 bin ton ve 2021 yılı hedefimiz 1 milyon ton olarak belirledik” dedi.

Senenin Son Hasadını Yaptık

2020 yılının son hasadını şeker pancarı ile yaptıklarının altını çizen Valimiz Ayhan, “Ayçiçeği hasadı, silajlık mısır hasadı, buğday hasadı, patates hasadı ve birçok hasatta çiftçimizin yanında olmak, onların moral ve motivasyonunu canlı tutmak için de sürekli yanlarında olduk. Bu sevinçli günlerinde de hasat döneminde de bereketli bir günde verimli topraklarda yine bir aradayız. Rabbim, kaza bela vermeden bu toprakları ekip bu toprakların bereketiyle hâllenmeyi bu topraklara aidiyetimizi arttırmayı rabbim nasip eylesin diyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sivas Valimiz Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ  pancar sökme makinesinin direksiyonuna geçerek tarlada hasadı gerçekleştirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir