SCÜ’den Takdirlik Çalışma

Sanat Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Haberleri

SCÜ’den Takdirlik Çalışma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuş olan Film Atölyesi (CÜFA) kendinden ulusal ve uluslararası alanda söz ettiriyor.

 Yönetmenliği Öğr. Gör. Turgay Kural tarafından gerçekleştirilen Ada’m adlı belgesel sinema filmi Boston eyaletinde düzenlenen 15. Boston Türk Filmleri Festivali’nde belgesel kategorisinde finalist olarak büyük ödül için yarışmaya hak kazandı.

Filmin; Danışmanlığı Öğr. Gör. Turgay Kural, yönetmenliği; Cumhuriyet Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü bu yıl mezun olan öğrencilerimiz Fatih Coşgun ve Yusuf Korkmaz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tüm Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Film Atölyesi (CÜFA) ekibine almış oldukları bu başarı ile Sivas’ımızın değerine değer kattıkları için tüm Sivas Haber Portal olarak teşekkür ederiz.

Tunceli’nin Pertek ilçesinde çekimleri tamamlanan ve eşini kaybettiği günden itibaren 14 yıldır Keban Barajı üzerinde bulunan bir adada tek başına yaşayan Ziya Abay’ın öyküsü konu edinen Ada’m belgesel sinema filmi ve çekimleri Mardin’in Midyat ilçesi Betkustan Köyü’nde tamamlanan, Süryanice el yazısı yazabilen son temsilcilerden Gabriyel Aktaş’ın öyküsünü konu edinen Mastara adlı belgesel sinema filmi 41 ülkede uluslararası film festivallerinde boy göstermeye devam ediyor. 

Konu hakkında açıklama yapan Turgay Kural;

“Bütçeli yüzlerce film arasından, finale kalmayı başaran iki belgesel filmin önümüzdeki haftalarda açıklanacak nihai kararla dereceleri belli olacak. 2021 yılı içerisinde farklı belgesel sinema projeleri ile ulusal ve uluslararası film festivallerinde Üniversitemizi temsil etmeye devam edeceğiz, CÜFA’nın kurulmasında desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a teşekkür ederim.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir