Salgınla Mücadele İçin Tedbirler Sıklaştırıldı

Sağlık Sivas Haberleri Sivas'taki Çalışmalar

Salgınla Mücadele İçin Tedbirler Sıklaştırıldı Koronavirüs ile mücadele kapsamında; ilimizde uygulanan tedbirlerin arttırılmasına ve denetimlerin daha da sıklaştırılmasına karar verildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında; ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katımıyla yapılan ‘İl Salgın Denetim Biriminin Oluşturulması Toplantısı’nda Sivas’ta salgınla mücadelede daha etkin rol alınması için ek ilave kararlar alındı.  

Vali Salih Ayhan, dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de devam eden salgının son günlerde artış göstermesi nedeniyle, Sivas genelinde salgınla daha etkin mücadele etmek için yeni adımlar attıklarını ifade etti.

-İl Salgın Denetim Merkezi ile Filyasyon Takip Merkezi Devreye Giriyor

Alınan kararları açıklayan Vali Salih Ayhan, ilgili bakanlıkların talimatlarıyla iki önemli merkez ve kurul oluşturulması yönünde karar aldıklarını söyledi. İl Salgın Denetim Merkezi ile Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları kurulması kararı aldıklarını ifade eden Vali Salih Ayhan, bu iki merkezin yeni süreçte daha etkin bir yönetim anlayışa sahip olacağını söyledi.

İl Salgın Denetim Merkezinin merkezde vali yardımcılarının başkanlığında, ilçelerde de kaymakamlar başkanlığında yürütüleceğini anlatan Vali Salih Ayhan, “Merkez, denetim boyutu ağırlıkta olan ve vatandaşında bilgilendirileceği bir anlayışla cezai müeyyideyi de kapsayacak bir çalışma yürütecek.” dedi.

-Salgını Azaltmak İçin Özel Ekipler Oluşturulacak

Filyasyon Çalışmaları Takip kurullarının bu süreçte vakanın çıkış kaynaklarına hızlı bir şekilde müdahale edeceğinin ve yayılımı azaltmak için de özel ekipler oluşturulacağının altını çizen Vali Ayhan, “Sağlık çalışanlarımızın yoğun mesaisi, kurumlarımızın koordinesi ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile süreçten başarı ile çıkılabileceğimize inanıyorum. Ancak, biliyoruz ki aldığımız tedbirler kadar güçlüyüz. Bu sebeple, yeni kurduğumuz sistemle salgınla mücadelede vatandaşımızın sağlığını tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak maksimum korumayı amaçlayan bir anlayış ortaya koyacağız.” diye konuştu.  

-Vatandaşlarımızı Duyarlı Olmaya Davet Ediyoruz

Salgın sürecinin Haziran ayının sonuna kadar iyi seviyede gittiğini hatırlatan Vali Ayhan, daha sonra farklı illerden ve yurt dışından gelenlerle nüfusun giderek arttığını, bu nedenle de vaka sayısında artış görüldüğünü söyledi.

Vali Ayhan, salgınla mücadelede vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyerek, “Herkes bireysel sorumluluğu ile salgında başarıyı yakalayacaktır. Kimse vebale girmemeli.  Hepimiz sorumluluk sahibi olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

-İşyeri ve Maske Denetimleri Sıklaştırılacak 

Her bir bireyin sosyal mesafe ve maske kullanımına özen göstermesi gerektiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, Sağlık Bakanlığının ve kurullarının sürecin başarı olabilmesi yönünde yoğun bir çaba harcadığını söyledi.  İl genelinde denetimleri artırmaya karar verdiklerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “İş yerleri ve sokaklarda maske kullanımı konusunda tedbirleri artırdık. Diğer yandan filyasyon takip kurulumuz, evde karantinaya alınan vatandaşlarımızı da yakından takip etmeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

-Düğünler Denetlenecek

Salgının daha ürkütücü boyutlara ulaşmaması için vatandaşları kurallara uymaya davet eden Vali Salih Ayhan, “Açılışlar, toplu programlar kesinlikle yasak. Düğünleri de denetleyeceğiz, taziyelerinde steril olması yönünde vatandaşlarımıza uyarılar yapılacak. Denetimler 05.08.2020 tarihi itibariyle fiilen sahada başlayacak” dedi.

-Ev Hanımlarımıza ve Emeklilerimize Uyarı 

Vali Salih Ayhan, salgın döneminde vakaya yakalananların oranının en çok kadınlar ve emekliler olduğuna dikkat çekerek, “Bu süreçte virüs bulaşan ev hanımı ve emekli vatandaşlarımızın oranı yüzde 50 oranında. Ev hanımları ve emekli vatandaşlarımız daha hassas davranarak lütfen evlerinde kalsınlar. Çok fazla kalabalık ortamlarda bir araya gelmesinler.“ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir