Sağlık İçin Hepimiz İçin

Sağlık İçin Hepimiz İçin Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla; İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak, şehirlerde uygulamaya geçirildi.   

Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığımızın 81 il valiliğine “Covid-19 Tedbirleri”konulu gönderdiği ek genelgede; İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde Koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesinin elzem olduğu belirtildi.

Gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiğine dikkat çekildi. Bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkelerinin önem kazandığı vurgulandı.

-En Kapsamlı Denetim Yapıldı

Bu kapsamda, bakanlığımızın ilgili genelgeleri doğrultusunda Sivas’ta da Vali Salih Ayhan’ın öncülüğünde; ilçelerde kaymakamlıklar, belediye başkanları kamu, kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli,  genel kolluk birimleri, (polis, jandarma, zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla bugüne kadar ki en kapsamlı denetim yapıldı.

Hayatın her alanında tedbirlere uyulmasının önemini vurgulamak için konaklama tesisleri,  alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför güzellik merkezleri,  internet cafe / salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları,  ticari taksiler taksi durakları,  park / piknik alanları, lunapark / tematik parklar ve bilumum yaşam alanları denetlendi.

-Denetimlerde 229 Ekip ile 1011 Personel Görev Aldı

Kontrollü Sosyal Hayat döneminde temel prensipler olan temizlik maske ve mesafe kurallarının yanı sıra iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısına katkı sağlayacak. Bu kapsamda; Sivas’ta Emniyet, Jandarma, Sağlık, Belediye, Tarım, Kültür Turizm, Ticaret, Gençlik Spor, Sivil Toplumla İlişkiler ve Müftülük personellerinden oluşan 84 ekip 416 personel ile Sivas merkezde denetimler gerçekleştirildi. İlçelerde 145 ekip 595 personel sahada yer alırken, toplam 229 ekip, 1011 personel denetimlerde görev aldı.

-Vali Salih Ayhan, Denetlemelere Bizzat Katıldı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Alb. İdris Tataroğlu, belediye ve sağlık görevlilerinden oluşan 4 ekip ile Perşembe Pazarı, hal bölgesi ve Mevlana Caddesinde esnafları ziyaret ederek, denetimlerde bulundu.  Vali Ayhan, esnafları ve vatandaşları terbilere uymaya davet ederek, “Fiziki mesafeye, maske kullanımına ve hijyene özen gösterdiğimiz, tedbiri elden bırakmadığımız sürece salgını atlatma noktasında başarılı olacağız. Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Kontrollü sosyal hayatın kontrolden çıkmaması bizlere bağlı.” dedi. 

Sivas genelinde yapılan denetimlerin tamamlanmasının ardından denetim sonuçları rapor haline getirilerek, İçişleri Bakanlığına gönderilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir