Perakende Sebze Hali Projesinin İhalesi Cuma Günü Yapılıyor

Perakende Sebze Hali Projesinin İhalesi Cuma Günü Yapılıyor Yaklaşık 15 yıldır çözülemeyen sorun Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin döneminde çözüme kavuşturuldu. Sivas merkez Çarşıbaşı Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti Sivas Belediyesi ve özel mülkiyetlere ait Perakende Sebze Halinin tadilat ve çevre düzenlemesi projesi 28 Ağustos Cuma günü yapılacak ihaleyle start alacak.

Mevcut durumu ile insan trafiğinin olumsuz yanları, ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi, alana düzen getirilebilmesi ile görüntü ve gürültü kirliliğinin giderilmesi, sebze hali esnafının kış aylarında çektiği sorun ve sıkıntıların son bulması nedeniyle yeni bir proje çalışmasının yapılması talimatını veren Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Toplantı Salonu’nda Perakende Sebze Hali esnafıyla bir araya geldi.

Toplantıda Belediye Başkan Yardımcımız Bekir Sıtkı Eminoğlu, Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül’de hazır bulundu. Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu sunum yaparak projenin detaylarını anlattı.

BAŞKANIMIZ BİLGİN “10 YILDIR GÜNDEMDE OLAN BİR KONUYU SİVAS GÜNDEMİNDEN KALDIRIYORUZ”

Ardından söz alan Başkanımız Bilgin “28 Ağustos Cuma günü Perakende Sebze Hali Projemizin ihalesi yapılacak. Bu ihaleyle birlikte süreçte başlamış olacak. Projemizi bu aşamaya getirmek kolay olmadı. Anıtlar kurulunun müdahil olduğu bir alanda proje gerçekleştirmek zor oluyor. Biz gerekli izinleri alarak projemizi oluşturduk. Bundan sonraki yol haritamızı belirlemek üzere siz sebze hali esnafımızla da istişare ederek çalışmalarımıza başlayacağız. Yaklaşık 10 yıldır gündemde olan bir konuydu.

Özellikle kış aylarında hem sebze hali esnafımızın hem de Sivaslı hemşerilerimizin sorun yaşadığı bir alanda çözüm odaklı hizmet etmemiz gerekiyor. Bundan önce de burayla ilgili bir proje hazırlanmıştı görsel olarak güzel ancak farklı nedenlerle özellikle mülkiyet noktasındaki sorunlardan dolayı fazla ilerleme kat edilememiş.

Gerek seçim dönemi gerekse de seçimden sonra sizlerle bir araya geldiğimizde perakende sebze halinin etrafının düzenlenmesi ve üstünün kapatılması noktasında bir talep olmuştu. Tabi sadece üstünün kapatılması sorunu çözmüyor. Burada projeyi aşama aşama yapacağız. 1. aşamada Sebze halinin orta bölgesinde bulunan yaklaşık 4800 m²lik açık alanın kapatılması ve altyapısının tamamlanması 2. aşamada mimari ve statik uygulamalar, altyapı,  cephe ve çevre ıslahı gibi konular ele alacağız. Dükkanların hava koşullarının olumsuz etkilerinden korunması ile birlikte; yeni tezgah düzeni, yaya sirkülasyon alanlarının düzenlenmesi, esnafın daha uygun şartlarda ticari faaliyetlerini yapabilmesi gibi amaçları hedefliyoruz.” dedi.

BAŞKANIMIZ BİLGİN “PERAKENDE SEBZE HALİNİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Başkanımız Bilgin “Burada Perakende Sebze Halinin kuzeyinde bulunan asma kahveler olarak bilinen yapı kamulaştırılmak sureti ile yıkılacak bölgenin otopark, dinlenme, bekleme alanlarına dönüşmesi sağlanacak; alanın görünürlüğü de artırılacak. Yapıda bulunan çatı sökülecek yeni çatı imalatı yapılarak çatı kaplaması yenilenecek, anten, kablolar, çirkin görüntü oluşturan unsurlar kaldırılacak. Alanda merdiven, rampa, korkuluk gibi halkın rahat kullanmasını sağlayacak her türlü tedbir alınmasını hedefliyoruz. İç ve dış cephelerde bulunan beton sundurmaların binanın statiğini etkileyecek olan kısımları kırılacak ve dükkânlara tek tip tente uygulaması yapılacak. Bina iç ve dış cephelerinde doğramaların tamamı sökülecek alüminyum doğrama imalatı ile yeniden dizayn edilecek. Cephedeki tabela aydınlatma armatürleri, Klima ve depolama unsurları kaldırılacak ve tek tip cephe kaplaması (kolonlar mekanik montaj limrataşı, diğer kısımlar alüminyum kompozit) yapılarak görüntü sadeleştirilecek. Bina içindeki ve dışındaki altyapı, elektrik, doğalgaz, şebeke suyu, yağmurlama ve kanalizasyon unsurları tamamen yenilenecek. Zemin kaplamaları, kaldırım ve yol kaplamaları sökülecek yeniden düzenlenecek. Bu düzenleme ile birlikte çevresindeki tarihi unsurların açığa çıkması zemin kaplamalarının bazalt kaplama ile değişmesi ile birlikte şehir mobilyaları, aydınlatma direkleri, otopark çizgileri ile uygulamalar yapılarak perakende sebze hali ile birlikte tüm tarihi unsurların cazibesinin artması ve algılanmasının iyileşmesini amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

PROJENİN BAŞLAYABİLMESİ İÇİN KARŞILIKLI FEDAKÂRLIK GEREKİYOR

Projenin hayata geçirebilmesi için karşılıklı fedakârlıkların gerektiğini ifade eden Başkanımız Bilgin “Özellikle ortadaki tezgâhların olduğu kısımların tabandan tamamen kaldırılıp altyapısının yapılarak taşıyıcı direklerin konup üzerinin kapatılması için bir süreç gerekiyor o da yaklaşık 80-90 günlük çalışmaya tekabül ediyor. Biz buradan sizlere şunu soruyoruz. Bu projenin yapımına ne zaman başlayalım çünkü hem tezgâhların hem de iç cephedeki dükkanların kapatılması gerekiyor bunu sizlerle istişare ederek ortak bir tarih belirleyerek bir nokta da mutabık kalarak projemizi hayata geçirelim istiyoruz. Siz o fedakârlığı göstereceksiniz biz de üstümüze düşen ne varsa sizler için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.” dedi.

Toplantı soru cevap bölümüyle devam etti. Sebze hali esnafları Başkanımız Bilgin’e merak ettikleri konular hakkında sorular sorarak ortak tarihin Şubat, Mart, Nisan aylarında olabileceğini dile getirdiler.

BAŞKAN KÖKSAL: “HİLMİ BİLGİN, ESNAF DOSTUDUR”

Perakende Sebze Hali Projesinin İhalesi Cuma Günü Yapılıyor Toplantının sonunda söz alan Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, “Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e çok teşekkür ediyorum. Her zaman esnafımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Ne zaman kapısını çalsak bir derdimiz bir sıkıntımızı dile getirsek çözümü noktasında elinden geleni yapıyor.

Yıllardı o hal orada hepimiz biliyoruz ki; kışın soğukta, yaşta, yağmurda, karın altında esnafımız ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Bu sorunumuzu Hilmi Başkanımız döneminde çözerek Sivas’ın gündeminden kaldıracağız inşallah. Diğer yandan Başkanımıza yine teşekkür etmemiz gerekiyor ki; Pandemiden dolayı kapalı olan işyerlerimize belediye olarak destek oldu ve bin TL maddi yardım sağladı. Dezenfekte çalışmaları yapıldı, sosyal tesisler kapalı olan işyerlerimiz nedeniyle açılmadı, Allah kendisinden razı olsun.

Gerçekten başkanımız ve ekibi gece gündüz çalışıyor inanıyorum ki bu hal sorunu da bu dönem çözülecek. Hal gerçekten bizim kültürümüz Sivaslı hemşerilerimizin rahatlıkla alışveriş yaptığı bir yer yapılınca cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum. Başta Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül ise “Şehrimizin kültürü olan halin Sivas’ımıza yakışır bir şekilde projesini hazırlayan başta Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten hal Sivas için önemli bir yer… Merkezi yerde olması hasebiyle görüntüsünün şehrimize yakışır olması gerekiyor. Bu proje de o alanı tam anlamıyla Sivas’a yakışır bir hale getirecek. Esnafımız da vatandaşlarımız da kış aylarında büyük sıkıntılar çekiyordu üstünün kapatılması bu noktada oldukça önemli. Anıtlar kuruluyla yapılan görüşmeler ve işin çözümü noktasında başkanımızın emeği büyük ben bunu biliyorum, kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Sami Çelik ise, “Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’in kararlılıkla durup bu projeyi bugün ihale edilebilir hale getirmesi bizim için gerçekten çok büyük bir nimet. Başta Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin olmak üzere bu proje de emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sebze hali esnaflarından Ferhat Çobanoğlu ise, öncelikle Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kısa sürede proje hazır olur ve tekrar ekmek teknemize kavuşmuş oluruz. Başkanımızın işi gücü rast gelsin” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir