ORAN, KOSGEB ve TKDK, Hibe Destekleriyle Sivas’a İvme Katmaya Devam Ediyor

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) başta olmak üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), hibe destekleriyle proje sahiplerini sevindirmeye devam ediyor.

İlimizde 2020 yılında çok sayıda projenin finansmanına katkı sağlayarak, şehrin geleceğine ivme katan ORAN, KOSGEB ve TKDK, 2021 yılında da aynı kararlılık ve hassasiyetle çalışmalarına devam edecek.

Kamu, kurum ve kuruluşlarını belirli aralıkla ziyaret eden ve yapılan çalışmaları yakından takip eden Vali Salih Ayhan, Sivas ORAN Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek, Ofis Koordinatörü Yunus Emre Şeker’den tamamlanan, devam eden ve planlanan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

-ORAN Sivas’a Değer Katıyor

Vali Salih Ayhan, ORAN’ın, ilimizin potansiyelini değerlendirmek amacıyla sosyal, eğitim, kültür, tarım ve sanayi olmak üzere birçok alanda önemli görevler üstlendiğini söyledi. Ziyarette, mevcut projeleri gözden geçirdiklerini ve 2021 yılında neler yapılması gerektiği konusunda yeni planlama yaptıklarını anlatan Vali Ayhan, “Cazibe Merkezleri Programları, Güdümlü Projeler ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) projelerimiz devam ediyor.” dedi.

-Ürettiğimiz Fikirleri Projeye Çevirmek Zorundayız

ORAN’dan istifade etmek için yeni proje fikirlerine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, “Asli görevlerimizden bir tanesi de fikir üretmektir. Ortaya sunulan fikirleri projeye çevirerek, takip edilmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

-2020 yılında 14 Projeye 50 Milyon TL Kaynak Aktarıldı

2020 yılı içerisinde ORAN’ın doğrudan ve dolayı olarak 14 projeye 50 milyon TL kaynak aktarımı yaptığına vurgu yapan Vali Salih Ayhan, “Mevcut proje sayısını artırmak için yoğun mesai harcayarak, özellikle üretim ve istihdam odaklı çalışmalara ağırlık vereceğiz. Covid-19 salgınına rağmen hizmetlerimize ara vermeden devam ettik. Proje kaynaklarının ilimize kazandırılması noktasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Sivas Milletvekillerimize, proje paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

-KOSGEB’den Kobilere Büyük Destek

Vali Salih Ayhan, ORAN ziyaretinin ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Sivas İl Müdürlüğünü ziyaret etti. İl Müdürü Bahattin Ünal’dan kurumun çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Salih Ayhan, KOSGEB’in pandemi döneminde de esnaflarımıza önemli destekler sağladığını söyledi.

-636 Adet İşletmeye Hibe Desteği Verildi

01 Ocak-30 Kasım 2020 tarihleri arasında Sivas Merkez ve ilçelerde 636 işletmeye geri ödemesiz hibe olarak 10 milyon 652 bin lira destek sağlandığını ifade eden Vali Salih Ayhan, toplam sağlanan finansman desteğinin ise 19 milyon 429 bin lira olduğunu aktardı. Araştırma – Geliştirme, İnovasyon Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Genel Destek Programı, İşletme Geliştirme Destek Programı, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı, Yurt Dışı Pazar Destek Programı, Girişimcilik Destekleri ile KOBİ Finansman Destek Programlarına verilen hibelerin işletmelere can suyu olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, esnaflara katkıların devam edeceğini söyledi.

-TKDK’dan 136 Adet Proje, 40 Milyon TL Yatırım

Vali Salih Ayhan, son olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğüne uğradı. Vali Ayhan, sağladığı hibe destekleri ile hem çiftçimize destek olan hem de Sivas’ın tarım ve hayvancılığının gelişmesine katkılar sunan TKDK’nın çalışmaları hakkında İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada; 2020 yılı içerisinde çiftçilerimiz tarafından hazırlanan 136 adet projenin onaylandığını ifade ederek, 40 milyon TL yatırım ile proje sahiplerine 20 milyon TL hibe ödemesi yapıldığını söyledi.

IPARD 2. Dönemi 9. çağrı kapsamında Sivas’ın en çok proje alan illerden biri olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, Sivas İl Koordinatörlüğüne sunulan 385 adet projenin yatırım tutarının da yaklaşık 114 milyon TL olduğunu ve hibe tutarının ise 85 milyon TL olduğunu aktardı. IPARD 2. Dönemi 9. çağrı kapsamında 140 adet projenin işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Vali Ayhan, “Bu projelerimizin yatırım tutarı yaklaşık 36 milyon TL, hibe tutarı ise 21 milyon TL’dir. Teslim aldığımız geri kalan 245 adet projenin ise ruhsat ve evrak inceleme süreçleri devam ediyor.” dedi.

Programlara kurumlardan sorumlu Vali Yardımcıları Yeliz Yıldızhan ve Abdullah Seçkin Koçak ile Vali Yardımcısı V. Cengiz Nayman’da yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir