Macaristan Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Ferenc Kekesi’den Vali Ayhan’a Ziyaret

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Ferenc Kekesi’den Vali Ayhan’a Ziyaret Sivas Valisi Salih Ayhan, Macaristan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı/Elçi-Müsteşarı Ferenc Kekesi ve Büyükelçilik III. Kâtibi Istvan Bence Grezsa’yı makamında ağırladı. 

Türkiye Futbol Federasyonun aldığı kararla, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümünde 3 Eylül tarihinde ilimizde yapılacak olan Türkiye – Macaristan UEFA Uluslararası B ligi karşılaşması ilk maçı öncesi Sivas’a gelen Macar heyeti, Vali Salih Ayhan ile bir araya gelerek yapılan hazırlıkları görüştü.

Konuklarına nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Salih Ayhan, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminin kadim şehri ilimizde, misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

-Sivas Güzel Bir Karşılaşmaya Ev Sahipliği Yapacak

Sivas’ın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri hakkında, misafirlerine bilgiler veren Vali Ayhan, “Sivas Anadolu’nun ortasında önemli bir kent. Bizler sultan şehirde sizleri görmekten mutluyuz.

Türkler ile Macarların geçmişten buyana iyi bir dostluğu var. Bu bağlarımızı daha da güçlendireceğiz. Şehrimizde ilk defa oynanacak olan milli maç, birçok güzelliğe de vesile olacaktır. Sultan şehir, 3 Eylül tarihinde çok güzel bir karşılaşmaya ev sahipliği yapacaktır.

Heyecanımız şimdiden başladı, o gün Sivas Kongresi ruhu ile de coşkulu bir müsabaka yaşayacağız.” dedi.

– Müsteşar Ferenc “Türkiye Köklü bir Geçmişe Sahip”

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Elçi-Müsteşar Ferenc Kekesi ise misafirperverliğinden dolayı Vali Salih Ayhan’a teşekkürlerini ileterek, “Sivas’ta 3 Eylül tarihinde oynanacak Türkiye-Macaristan karşılaşması öncesi ne gibi hazırlıklar yapabiliriz diye Sivas’ı ziyaret ettik.

Valiliğimize ve ilgili kurumlarımıza sıcakkanlı karşılamalarından dolayı teşekkür ediyorum. Macaristan büyükelçimizin Sivaslılara selamları var. Türkiye köklü geçmişe sahip ülke.

Her bir şehrinde bu geçmişin, derin tarihin izlerini görmek mümkün. Bu anlamda Sivas gibi bir şehirde de uluslararası bir müsabakanın düzenlenmesini çok anlamlı buluyoruz. Macar vatandaşlarımız da Sivas’a gelerek bu heyecana hep beraber ortak olacağız.” dedi.

-Macaristan Sivas ile Güçlü Bir Bağ Kuracak

Güçlü bir iş birliği ile Macaristan-Sivas dostluğunun daha da güçleneceğine inandığını ifade eden Kekesi, “Bu süreçten sonra istiyoruz ki, Sivas ile ekonomik ve kültürel alanda da ilişkilerimizi pekiştirelim. İnşallah güzel yarınları hep beraber göreceğiz.” dedi.

Ziyaretin ardından Vali Salih Ayhan, konuk misafir Macaristan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı/Elçi Müsteşarı Ferenc Kekesi’ye 4 Eylül Sivas Kongresi kitap seti ile çift başlı kartal tablosu ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Makam ziyaretinin ardından Vali Salih Ayhan başkanlığında Macar heyeti ve ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla Türkiye – Macaristan UEFA Uluslararası B ligi karşılaşması öncesinde yapılması planlanan hazırlıklar görüşüldüğü toplandı gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yardımcıları Abdullah Seçkin Koçak, Çağlar Partal, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ve Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanvekili Erdal Sarılar katıldı.

Toplantının ardından Macaristan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı/Elçi Müsteşarı Ferenc Kekesi ve Büyükelçilik III. Kâtibi Istvan Bence Grezsa, Vali Yardımcımız Çağlar Partal’ın koordinasyonunda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün mihmandarlığında karşılaşmanın yapılacağı 4 Eylül Stadyumunu ve Sivas’ın tarihi mekânlarını gezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir