Kültür Sivas’tan 5 Dev Proje

İş Alanı Politika Sivas Haberleri Teknoloji

Kültür Sivas’tan 5 Dev Proje Geçtiğimiz günlerde 5 dev proje ile hayatta geçen Kültür Sivas AŞ TakSivas,Müze Mağazası,Müze Kafe,visitsivas.com ve hatiramsivas.com adlı 5 dev proje kapsamında Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız tarafından büyük destek görmektedir. Sivas’ta beş proje hayata geçiyor adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Kültür AŞ Bünyesinde 5 Proje Hayata Geçti

13.07.2020

Sivas’ın tanıtımını yapmak, turizmini geliştirmek amacıyla Kültür AŞ bünyesinde hizmet vermeye başlayan 5 proje hayata geçti.

Sivas’ın tanıtımını yapmak, turizmini geliştirmek, bu kavramlara yönelik sanatsal ve kültürel çalışmaları hayata geçirmek amacıyla 2019 yılında Sivas Valiliği himayelerinde Sivas İl Özel İdaresi şirketi olan Buruciye AŞ ve Sivas Belediyesi şirketi olan SİDAŞ AŞ ortaklığında kurulan Kültür AŞ’nin hayata geçirdiği www.visitsivas.com, www.hatiramsivas.com, TakSivas uygulaması ile Müze Mağazası ve Müze Kafeteryası’nın tanıtım toplantısı ve açılışı gerçekleştirildi.

Tarihi Valilik Binası Vali Dr. Hasan Canpolat Toplantı Salonu’nda düzenlenen program, Sivas Kültür AŞ’nin ve projelerin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sivas Kültür AŞ Genel Müdürü Alpay Eyinç, 5 projenin tanıtımını yapmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Sivas Kültür AŞ, ilimizin tüm zenginliklerini tanıtmayı misyon, marka şehir olmayı ise vizyon olarak belirlemiştir. Bu doğrultuda, Türkiye’de geniş kapsamlı olarak il defa uygulanan, Dijital Kent Yönetimi projesini hayata geçiriyoruz. Bugün; www.visitsivas.comwww.hatiramsivas.com, TakSivas uygulaması, Kongre Müzesi içinde kurduğumuz mağaza ile müze içinde kurduğumuz kafenin tanıtımını yapacağız. Sivas’ımızı seviyoruz ve bu şehir için çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

– Geleceğe Eserler Bırakmak İçin Çalışan Bir Ekibiz

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de, Sivas’ı bir bütün olarak değerlendirerek yönetmek istediklerini belirterek, “Bugün de bunun meyvelerini alıyoruz. Bu noktada Valimiz Salih Ayhan’a teşekkür ediyorum. Biz bu koltuklarda gelip geçiciyiz ama Sivas kıyamete kadar varlığını sürdürecek. Biz, geleceğe eserler bırakmak için çalışan bir ekibiz. Şehre değer katacak, halkın kabul ettiği yapılanmalarla bu şehrin kaderini de çehresini de değiştirerek yarınlarının daha güzel olması için çalışıyoruz. Kültür AŞ’de bunlardan birisi.” ifadelerini kullandı.

– Çok Zengin Bir Kültüre Sahibiz

Sivas Valisi Salih Ayhan ise, bir şehrin gelişmesinde en önemli alanlardan birinin kültür ve turizm olduğunu belirterek, “Kültür, bir birikim bir sermayedir. Yıllar içerisinde damıtılarak bizlere ulaşan bir hazinedir.” dedi. Sivas’ın kültür ve turizm potansiyelini bazı temel hususlar üzerine inşa ettiklerini kaydeden Vali Ayhan, “İlki kültürel değerlerimizin korunması, gelecek kuşaklara aktarımının sağlıklı olarak sağlanması; ikincisi ise kültürel, doğal tüm değerlerimizi bir turizm potansiyeline çevirme ve şehrimize bu anlamda bir ivme kazandırmak. Çok zengin bir kültüre sahibiz. Bu zenginliğimizi de bir vizyon çerçevesinde aktarmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

-VisitSivas Herkesin Kullanacağı Sanal Bir Platform Oldu

Yüksek Hızlı Treni turizm açısından çok büyük bir fırsat olarak gördüklerini belirten Vali Ayhan, “Şehrimizi ziyaret eden birçok turist olacak. Ancak şehrimize gelecek insanlara neyi sunacağız, hangi hareket alanlarını yaratacağız? Tüm bu planlamalarımızı profesyonel olarak yapmak zorundayız. Bu amaçla belediyemiz ile ortak olarak 9 Temmuz 2019 tarihinde Sivas’ın tanıtımını yapmak, turizmini geliştirmek, bu kavramlara yönelik sanatsal ve kültürel çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla Sivas Kültür AŞ’yi kurduk. Sivas’ın marka bir şehir olması için çalışmalar yapmayı kendimize yol haritası olarak belirledik. Dijital Kent Yönetimi Projesi (VisitSivas) başlığı altında, tüm değerlerimizi bir arada toplayan, tanıtan, küreselleşmesine katkıda bulunan ve ilimizi cazibe merkezi haline getirecek, dijital bir platform kurduk. Bu proje, Türkiye’de ilk defa geniş kapsamlı olarak Sivas’ta hayata geçti. VisitSivas, herkesin kullanacağı sanal bir platform oldu.” dedi.

Turiste Sivas’ı tarihi ve doğal güzellikleriyle tanıtmak, yöresel mutfağımız ile tanıştırmak, gezilecek yerler hakkında rotalar belirlemek amacıyla www.visitsivas.com internet sitesini hayata geçirdiklerini belirten Vali Ayhan, “Ziyaretçilerimiz bu sayfadan otel odası, uçak bileti, hızlı tren bileti ve tur paketleri satın alabilecek. Ayrıca bu sayfada bulunan link üzerinden Sivas ürünlerinin satışının gerçekleşeceği www.hatiramsivas.com sayfasına bağlanılabildiği gibi; yine visitsivas.com üzerinden ve İOS-Android uygulamalı cep telefonları yardımıyla şehir içi ulaşım kolaylaşacak, taksiyi birkaç dakika içinde kapımıza kadar çağrılabileceğiz. Bu sisteme geçen taksicilerimiz belli bir eğitimden geçtikten sonra hizmet vermeye başlayacak.” ifadelerini kullandı.

– Sivas, Müzeler Şehri Olacak

Sivas’a çok sayıda müze kazandıracaklarını söyleyen Vali Ayhan, “Sivas’ın kültürel değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla Sivas Atatürk ve Kongre Müzesinde Milli Mücadele ve Sivas motifli ürünlerin sergilenip satılacağı bir mağaza ve müzeyi gezen turistlerin tarihi bir mekânda dinlenebilecekleri bir kafe yine Sivas Kültür AŞ bünyesinde faaliyete geçmiştir. Müzelerimiz yaşayan yerler olmalı. Birkaç yıl içerisinde Sivas, müzeler şehri olacak. 20’ye yakın müzeyi Sivas’a kazandıracağız.” dedi.

Projelerin tanıtım programlarının ardından Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, tarihi valilik binası önünde TakSivas uygulaması üzerinden çağırdıkları taksiyle Sivas turu yaparak Atatürk ve Kongre Müzesi’ne geçti. Vali Ayhan, Müze Mağazası ve Kafeteryasını açarak mağazada ilk alışverişi gerçekleştirdi, ayrıca günün anısına Sivas Kongresi Anı Parası bastı.

Programda; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Vali Yardımcısı/İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Valimiz Salih Ayhan’ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, kurum müdürleri ile diğer ilgililer de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir