Kırsalda Zorlu Hasta Kurtarma Operasyonları

Sivas İl Özel İdaresi ilimizde bir haftadır etkisini sürdüren yoğun kar yağışıyla birlikte karla mücadele çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sorunsuz bir kış mevsimi geçirmesini amaç edinen Sivas İl Özel İdaresi, bu kapsamda ‘Karla Mücadele Talimatnamesi’ne göre hareket ediyor. 7 gün 24 saat karla mücadele çalışmalarında bulunan ekipler, önceliği; hastalık, doğum, ölüm ve grup köy yollarına veriyor.

Suşehri ilçesine 23 km uzaklıkta olan Şarköy’de gece sularında kalp krizi geçiren bir vatandaşımızın yakınları 112’den acil yardım talep etti. İlçede devam eden yoğun yağıştan dolayı kapanan yolda ilerleyemeyen 112 ekiplerinin yolunu Suşehri İlçe Özel İdare ekiplerimiz açtı. Yaklaşık 2 saat süren çalışmaların ardından hasta İlçe Devlet Hastanesine ulaştırıldı.

Hafik Tozanlı bölgesinde Bayramtepe köyünde ise, Covid19 hastası olan vatandaşımızın nefes darlığının artması üzerine yola çıkan ambulans Hafik Kamışbeli mevkiinde sürgüne yakalanarak yolda kaldı. 112 acil yardım ekibinin talebi üzerine yola çıkan Hafik İlçe Özel İdare ekipleri kapanan yolu yeniden trafiğe açarak ambulansın hastaneye ulaşmasını sağladı.

Diğer yandan; Kangal’ın Aktepe köyünde bin 900 metre rakımda elektrik arızasını onaylamak üzere bölgeye giden 4 kişilik ekip tipiye yakalanarak mahsur kaldı. Mahsur kalan ekibi Kangal İlçe Özel İdare ekiplerimiz yolu ulaşıma açarak kurtardı.

Bugün itibariyle 461 köye kar ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamazken bir hafta boyunca yolu kapanan 742 köy yolu yeniden ulaşıma açıldı. Asılsız ihbarlar ise karla mücadele ekiplerinin işini aksatıyor. Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilirken, bu tür davranışlar acil bir hastanın mağdur kalmasına da neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir