Kahveci Esnafımızın Dayanacak Gücü Kalmadı

İş Alanı Politika Sağlık Sivas Haberleri

Kahveci esnafımızın dayanacak gücü kalmadı diyen Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal kahvehaneler açılsa da çeşitli kahve oyunları oyunları oynanmadığı için büyük mağduriyet olduğunu belirtti.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kahvehanelerin açılmasına rağmen oyun oynanmaması nedeniyle Kahveci esnafımızın dayanacak gücü kalmadı belirterek, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.


KOVİD-19 nedeniyle 16 Mart itibari ile  kapalı kalan ve genelge doğrultusunda kısmi olarak açılan kahvehanelerde esnafların mağduriyetinin devam ettiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Virüs salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi kahveci esnafımızda 3 ayı aşkın bir süredir dükkanlarına kilit vurmuştur.

İş yerlerini kapatmıştır. Bu süreçte esnafımız ve yanlarında çalışanlar çok mağdur oldu.  Ülke genelinde vakaların azalmaya başlamasıyla birlikte birçok sektörde faaliyetler tekrar başladı. Esnaflarımız dükkanlarını açtı. 1 Haziran itibariyle de de kahvehanelerimiz de açıldı. Ancak; kahvehanelerimiz de okey, iskambil kağıdı, tavla vb. oyunların oyun oynatılmaması nedeniyle iş yerlerinin açılmasının da bir anlamı yoktur. Kahveci esnafımızın  iş yerlerinde çay satarak maliyetlerini karşılaması mümkün değildir.  Esnafımız bu yükün altından nasıl kalkacak.  Vergi, sigorta, dükkan kirası ve işçi giderlerini karşılamakta zorlanan kahveci esnafımıza mutlaka çözüm bulunmalıdır. Alınan bu karar bir kez daha gözden geçirilmelidir” dedi.

Oyun oynanmaz ise kahvehanelerin de açılmasının bir anlamı olmadığını dile getiren (SESOB) Başkanı Köksal, kahvehane kültürümüze ve kahveci esnafımıza  salip çıkılması gerektiğini  vurgulayarak, “Kahvehanelerimiz, kıraathanelerimiz 16. Yüzyıldan beri var olan , toplumumuzun ortak değerlerinden biridir.  Kahvelerimizde sohbetler yapılır, oyunlar oynanır, çaylar içilir ve muhabbet edilir. Siyasetçilerimizin her zaman uğrak mekanları da yine kahvehanelerimizdir. Pandemi sürecinde kapalı olan kahvehanelerimiz, normalleşme süreci ile açıldı ama oyun oynanmaması nedeniyle artık dayanacak güçleri kalmadı. Çay satarak maliyetini çıkarmaya çalışan esnafımız, biran önce kahvehanelerinde normale dönmesini bekliyor” diye konuştu.

Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, kahveci esnafının da pandemi sürecinde kurallara uyduğunu, tüm önlemlerini aldığını, dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdiğini  dile getirerek oyun  öncesi ve sonrasında da gerekli  dezenfektasyon işlemlerini gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi

Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal

Tüm Sivas Haberlerimiz İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir