Hilmi Bilgin Aşure Dağıtım Programında

Hilmi Bilgin Aşure Dağıtım Programında Sivas Cem Vakfı tarafından Muharrem ayı dolayısıyla gerçekleştirilen aşure dağıtım programına katılan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, yas ve matem ayı olarak nitelendirilen Muharrem ayının tüm insanlığa, barış ve kardeşlik getirmesini dileyerek

“Bugün bu coğrafyanın ihtiyacı olan birlik ve beraberliği en güzel simgeleyen şey aşuremizdir. Farklı renkleri farklı tatları bir araya getirerek ortaya bambaşka bir lezzet sunan aşure; bir olabilmeyi, beraber olabilmeyi, dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ortak bir payda da buluşabilmeyi bizlere göstermektedir.” dedi.

Cem Vakfı Sivas Şubesi tarafından muharrem ayı dolayısıyla vakıf binası önünde aşure programı düzenlendi. Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Jandarma Alay Komutanı İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş ve protokol üyeleri katıldı.

Aşure dağıtım programında ilk olarak söz alan Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş “Bir Muharrem Ayının daha maneviyatı içerisindeyiz. Bu yıl pandemiden dolayı Cem Vakfı Sivas Şubemizde oruç açma lokmaları veremedik ve matem cemlerimizi de bir arada icra edemedik. Evlerinde bireysel ibadetlerini eda eden ve oruçlarını açan canlarımız ile gönül bağımızı ve muhabbet zincirimizi hiç bir zaman koparmadık. Her yıl Muharrem oruçlarımızdan sonra paylaştığımız aşure soframızı bu yıl Cem Vakfı Sivas Şube binamız önünde açık havada pandemi kurallarına uygun bir biçimde aşure dağıtımını yapıyoruz. Katılım sağlayan tüm protokol üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

“Bizlerde; yüreğimizdeki sevgiyi, hoşgörüyü, yardımseverliliği ve alçak gönüllüğü bir arada yoğurup aşure tadında, birbirimize yansıtmaktan geri durmayalım.” diyen Karataş, “1 Eylül Dünya Barış Günü dağıtacağımız aşureler insanların kardeşçe, sevgiyle, barış içerisinde, bir arada yaşamasına vesile olsun inşallah. Aşure gibi tatlı… Aşure gibi güçlü… Aşure gibi bir ve beraberce olmayı diliyorum. Aşuremize katkı sunan tüm canların dilek ve dualarının kabulünü yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Yas ve matem ayı olarak nitelendirilen Muharrem ayının tüm insanlığa, barış ve kardeşlik getirmesini dileyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, “Bugün bu coğrafyanın ihtiyacı olan birlik ve beraberliği en güzel simgeleyen şey aşuremizdir. Farklı renkleri farklı tatları bir araya getirerek ortaya bambaşka bir lezzet sunan aşure; bir olabilmeyi, beraber olabilmeyi, dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ortak bir payda da buluşabilmeyi bizlere göstermektedir.” dedi.

Başkanımız Bilgin “İslam kültür tarihinde önemli bir yeri olan Muharrem ayı, bu ay içerisinde meydana gelmiş önemli olaylardan kaynaklanmaktadır. İslâm tarihinin en üzücü olaylarından biri olan Kerbela olayı da bu ay içerisinde yaşanmıştır. Bu olay tarihimiz için bir milattır. Bu olay tüm İslam coğrafyasının ortak acısıdır. Biz ortak acılarımızda nasıl birleşebiliyorsak sevinçlerimizde de birleşebilmeliyiz. Bu ay muharrem ayı matem ayı olarak bilinse de paylaşmanın en güzel simgesi de aşure günümüzdür. Aşure günümüz birlik ve beraberliğimizi perçinleyen, kaynayan kazanlarda, ocaklarda farklılıklarımızı ortaya çıkartarak ayrışmayı değil birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı temsil eden farklı renkleri, dilleri, kökenleri, cinsiyetleri, mezhepleri ortak bir payda da buluşturan insanlık ailesinin bir bütün olduğu gündür. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Milletimizin barış, huzur, güven, saygı ve sevgi içerisinde yaşamasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Salih Ayhan ise, aşurenin milletimizin farklı zenginliklerini de yansıttığını ifade ederek, “On Muharrem bizim İslam tarihi, İslam inancı açısından yeri ve önemi çoktur. Bizim için kutsal bildiğimiz anlam verdiğimiz mana verdiğimiz olayların yaşandığı aydır. Bu ayda gerçekten insanların hassasiyeti, kardeşliği, barışı, birliği, beraberliği özümsemesi açısından ve yapmış olduğu ibadetler açısından da manalı bir aydır. Bu ayda rabbim tuttuğumuz oruçları edilen duaları kabul eylesin. Ağız tadımız hep aşure tadında olsun. Birliğimiz beraberliğimiz aşuredeki iç zenginliği kadar güzel olsun. On Muharrem ayımız mübarek olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan duayla birlikte programa katılanlara aşure ikram edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir