Hafik Gölü

(Sivas – Hafik)

Sivas ili Hafik ilçesinin 3 km kuzeybatısında bulunan Hafik gölü büyük çoğunlukla Büyük Göl olarak bilinmektedir. Eriyebilen kayaçların bulunduğu göllere verilen bir ad olan karstik göl özelliğindedir. Bölgede çok sayıda irili ufaklı göl bulunmasından ve Hafik Gölü’nün bölgenin en büyük gölü olmasından dolayı Büyük Göl ismiyle anılmaktadır. Göl Sultanpınarı ve Kapaklı kaynaklarından beslenmektedir. Ayrıca göl tabanında kaynama ile sular toplanmaktadır. Köy ırmağı olarak bilinen ve göl suyunun Kızılırmağa bağlandığı bir ırmağa sahip olduğundan Hafik Gölü bir açık havza özelliği taşımaktadır.

1 km2 yüz ölçümüne sahip olan Hafik Gölü (Büyük Göl) su derinliğinin fazla olmadığı, balıkçılık ve su sporlarının yapılabildiği bir tabiata sahiptir. Gölün ortalama 6 m derinliği vardır. Gölün su seviyesi ilkbahar döneminde maksimum seviyeye ulaşır. Yaz mevsimi sonlarında bölgedeki yağış durumuna göre gölün seviyesi bazı yıllarda oldukça düşük olarak gözlemlenmiştir. Aslında göl 3 çukurdan meydana gelir. Yaz aylarının sonunda kurak geçen yıllarda göl 3 bölüme ayrılmakta ilkbahar aylarında tekrar birleşmektedir. .

Sivas ilinin ön gözde mesire (piknik) alanlarından olan Hafik Gölü kıyısında piknik ve eğlence tesisleri bulunmaktadır.

Arkeolojik araştırmalar sonucu Antik çağlarda dünyada nadir görülen su üzerinde yerleşmenin kurulduğu tespit edilmiştir. Gölün içerisinde bulunan Pılır Höyüğü bu yerleşimin açık ispatıdır. Bu höyükte göl tabanına çakılmış ahşap direkler üzerinde göl evlerinin varlığı tespit edilmiştir.

Nasıl Gidilir?

Hafik, Sivas ilinin doğusunda, Kızılırmak havzasında, Sivas- Erzincan E-88 karayolu üzerinde kurulmuş olan ilçedir. Sivas’ a 40 km, Hafik ilçesine 3 km uzaklıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir