Gürün’ün İncisi Gökpınar Turizmde Daha İyi Seviyeye Gelecek

Sivas Haberleri Sivas'taki Çalışmalar

Gürün’ün İncisi Gökpınar Turizmde Daha İyi Seviyeye Gelecek İlçe ziyaretlerini sürdüren Sivas Vali Salih Ayhan, Gürün’de bir bizi temaslarda bulundu.

Her fırsatta yaptığı ilçe ziyaretleriyle başta kamu hizmetleri olmak üzere birçok alandaki projeleri yerinde gören ve inceleyen Vali Salih Ayhan, ilk olarak ilçeye bağlı Gürün Tepecik köyüne uğrayarak Mehmet Ayçiçek’e ait 100 dönümlük kayısı bahçesindeki hasada katıldı.

– İlçe Genelinde Toplam 10 Bin Dekar Alanda Kayısı Üretiliyor

Vali Ayhan, Gürün ilçesinin en çalışkan köylerinden biri olan Tepecik köyünü ziyaret ettiklerini ifade ederek, “Sivas’ın ne kadar geniş bir coğrafya ve bakir üreten bölge olduğunu görebiliyoruz. Sivas’ın bir coğrafyasında seracılık, bir coğrafyasında şeker pancarı, patates üretimi, yem bitkileri, bir diğer coğrafyasında ise meyve üretimi yapılıyor. İklimsel ve toprak özelliklerine baktığımızda Malatya ve Elazığ bölgesinde ılıman iklim var. Gürün Tepecik köyünde 4 bin dekar kayısı bahçesi yer alıyor. İlçe genelinde toplam 10 bin dekar alanda kayısı üretiliyor. Kayısının ürün deseni anlamında ekonomiye katkısı yüksek. İlçemizdeki arkadaşlarımızın bir araya gelerek üreticiler birliği kurması çok anlamlı olmuş. Bizler de valilik olarak üreticilerimizi destekleyeceğiz. Kurumsal bir yapıyla ölçek ekonomisine uygun üretim modeliyle çalışmalarımızı hayata geçireceğiz. Hem sulama, hem pazarlama teknikleri, ambalajlama, paketleme çalışmalarını bir bütün olarak değerlendirip burada ki çiftçilerimizin cebine daha fazla para girmesini sağlamak istiyoruz. Sivas coğrafyası ürün deseni anlamında farklı pek çok ürünü barındırıyor. İklim özelliği olarak en yüksek olan hafif bünyesinde bulunduran nadir illerimizden bir tanesi. Bu avantajı inşallah fırsata çevireceğiz.” dedi.

– Sivas Kayısı Üretiminde 10. Sırada

Kayısı üretiminde Sivas’ın 10. sırada yer aldığını ifade eden Vali Ayhan, “Gürün kayısı üretimi noktasında çok iyi yerde. Çiftçilerimize bol hayırlı kazançlar diliyorum. Üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bu coğrafyada ekilmedik alan, işlenmeyen toprak kalmayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

– ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ne Layık Görülen Zanaatkârımıza Ziyaret

Vali Ayhan, Tepecik köy ziyaretinin ardından cami ve mescitlere karşılık beklemeden minber, kürsü, mihrap yapan 86 yaşındaki Marangoz Ali Önder’i Gürün’deki atölyesinde ziyaret etti. Vali Ayhan, Türkiye Diyanet Vakfınca ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ne de layık görülen zanaatkârımızın gönülleri fethettiğini söyleyerek yaptığı işlerden dolayı kendisini tebrik etti.

– Gökpınar Gölünde İncelemelerde Bulunuldu

Vali Ayhan’ın bir sonraki ziyareti ise berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryum olarak adlandırılan Gürün Gökpınar Gölü oldu. Bölgenin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için başlatılan proje hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Ayhan, “Burayı korumak asli görevimiz. Göle zarar verecek hiç bir uygulamaya asla müsaade etmeyiz.” dedi.

‘Gürün Gökpınar doğa harikası Sivas’ın değeri, ilçemizin incisi turkuvaz mavisi bir yer.’ sözleriyle gölün turizm açısından önemine vurgu yapan Vali Ayhan, “Bildiğiniz üzere Gökpınar’da bir çalışma yürütmekteyiz. Gökpınar rehabilitasyon alanı projesi var. Projeyle ilgili kamuoyunun hassasiyeti var. Söz konusu projenin göl ile alakası kesinlikle yoktur.” şeklinde konuştu.

– Gölün Doğal Yapısı ve Yeşil Alanlarıyla Muhafaza Edilecek

Gölün yoğunluğunu aşağı çekecek bir çalışma yaptıklarını anlatan Vali Ayhan, “Hafta sonu bu bölgeye çok sayıda ziyaretçi geliyor. Pandemi sürecinden sonra vatandaşlarımız doğayla buluşmak için bölgeye yoğun ilgi gösteriyor. Hazırladığımız projeye Gürün halkının, sivil toplum örgütlülerinin sahip çıkması gücümüzü ve motivasyonumuzu daha da artırıyor. İnşallah burada görülebilecek eksiklikleri gidereceğiz.  Doğal yapısını, yeşil alanlarını muhafaza ederek daha güzel bir yer haline getireceğiz.” ifadesini kullandı.

– Vali Ayhan Gökpınar Gölüne Dalış Yaptı

Gürün’ün incisi Gökpınar Gölle alakalı olmayan bölgedeki su içinde çalışma yapacaklarını anlatan Vali Ayhan, “Buradaki suya vatandaşlarımızın dokunmasını ve ferahlamasını istiyoruz. Projemiz, Avrupa ve dünya standartlarında bir gölün veya akarsuyun vatandaşlarla nasıl temas edileceğini sağlayacak nitelikte olacak.” dedi.

Çevre bilincine hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Vali Ayhan, “İyi niyetli her türlü talebe, fikre açığız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da buranın sit alanı edilmesi noktasında bilimsel çalışmaları var. Bu bölgeyi koruyacağız, rebabilite edeceğiz. Bu gölün rengini koruyacağız, kısa süre içinde de projeyi tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.

Vali Ayhan, yıl boyu 11 derece su sıcaklığı ve yüksek irtifa nedeniyle dalış sporunun en rahat öğrenileceği yerlerden biri olan Gürün Gökpınar Gölüne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) bünyesinde görev yapan balık adamlarla birlikte de dalış yaptı.

-Vali Ayhan’dan Vefa Sosyal Destek Gruplarına Teşekkür

Gürün’de Vefa Sosyal Destek Gruplarıyla da bir araya gelen Vali Ayhan, “Türkiye de bu süreci yaşayan ülkelerden biri. Çok şükür milletimizin dirayeti, feraseti, birlikteliği, insani özelikleri örf ve adetleri, bu sürecin üstesinden gelmemize yardımcı oldu.” dedi.

-Vali Ayhan, Gürün’de Evlere Konuk Oldu, Şehit Ailesini Ziyaret Etti

Vali Ayhan’ın, Gürün ilçe temasları kapsamında bir sonraki durağı ise sosyal destek alan vatandaşımız Mevlüt Topraktepe’nin hanesi oldu. Aile ile sohbet eden Vali Ayhan, ilçe ziyaretlerinde fırsat buldukça evlere konuk olduğunu söyledi. Gürün ilçe temasları kapsamında 1994 yılında Van’da hayatını kaybeden şehit Yusuf Erköse’nin babası Hasan Ali ile annesi Nüsebiha Erköse’yi de hanelerinde ziyaret eden Vali Salih Ayhan, şehidimize Allah’tan rahmet, ailesine ise sağlıklı ve huzur dolu ömür diledi.

-Gürün, Eğitimde Daha İyi Noktada

Gürün’de yapımı devam eden Gürün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Halk Eğitim Merkezi inşaatında incelemede bulunarak gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Salih Ayhan, her iki yatırımın da ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, ilçenin eğitimde çok daha iyi noktalara geldiğini söyledi.

Vali Salih Ayhan, Gürün ilçesindeki son ziyaretini Soyçelik Şirketine ait Gürünsoy Bulgur Fabrikası ile Ali Rıza Demirsoy’a ait besi çiftliğine gerçekleştirdi. İşletme sahiplerinden bilgi alan Vali Ayhan, tarım ve hayvancılığın bölge için vazgeçilmez olduğunu belirterek, üreticileri tebrik etti.

Vali Salih Ayhan’a Gürün ziyaretlerinde Gürün Kaymakamı Kadir Algın, Belediye Başkanı Nami Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, AÇSH İl Müdürü Harun Tan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Muhammet Ali Genç ile ilçe protokolü eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir