Gölova

Sivas İlçeleri
İLÇEMİZİN KISA BİR TARİHÇESİ 

Gölova tarihi M.Ö.2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. İlçemizin kuzeyine düşen Söğütlü Göze mevkiinde Hitit Uygarlığından kalma bulgulara rastlanmıştır.

Bizans ve Trabzon-Rum Devletleri hakimiyeti altında kalan İlçe Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon-Rum Devletini fethetmesiyle Osmanlı İmparatorluğuna geçmiştir. Eski adı Ağvanıs olan Gölova’dan Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bahsetmektedir.
Gölova adını baraj yapılmadan önce Gölova önünde bulunan düz ova ve  kanlı göl ve çorak gölden almıştır. Kanlı göl adını ise gölün dibinde bulunan yosunların kırmızı renk olmasından almıştır.Çorak göl ise tuzlu olmasından almıştır.

Bu gölde eskiden ev hanımlarımız çamaşırlarını  yıkamaktadırlar. 1972 Yılında Belde statüsü kazanan Gölova 1990 yılında İlçe olmuştur. Köse dağı sıralarından,Kel dağ,Kızıldağ sırasına kadar uzanan 30 km lik uzunluk ve 15 km genişlikte bir alan içerisinde yer alan Gölova Doğuda Refahiye, Güneyde İmranlı, Batıda Akıncılar, Kuzeyde Çamoluk İlçeleri ile komşudur. Rakımı 1.300 dür. Yüzölçümü 310 km2 dir.

Gölovamıza 1978 yılında yapımına başlanan Gölova Barajı 1986 yılında doldurulmuş ve şu anda çevre köylerin ve İlçelerin arazisini sulanmasında kullanılmaktadır.

Baraj gölünü  İlçemiz Subaşı köyünden başlayıp Arslanca köyünden devam ederek Kelkit Çayına karışan Çobanlı ırmağı beslemektedir. Gölovanın iklimi önceki yıllarda karasal iklim hakim iken,mevsim değişmeleri neticesinde Karadeniz iklimi hakim olmaya başlamıştır. Gölova’nın ardıç ağaçlarından oluşan ormanlık alanı ve hayvancılık ve yaylacılık yapılan Gölova yaylası bulunmaktadır.

COĞRAFİ KONUM


Berdia Dağlarından Keldağ-Kızıldağ sırasına kadar uzanan . uzunluk ve . genişlikte bir çanak içerisinde yer alan Gölova, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinin birbirlerine en çok yaklaştıkları ve bu üç bölgemizin de çeşitli özelliklerini taşıyan bir sahada bulunmaktadır.

Gölova doğuda Refahiye, güneyde İmranlı, batıda Akıncılar, kuzeyde Çamoluk ilçeleri ile komşudur. İlçenin Merkez Nüfusu 4.120, Köylerin Nüfusu 2.152 olup toplam nüfus 6.272 dir. Ortalama rakımı ., yüzölçümü 308 km2 olan Gölova Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindedir

Birinci Derecede Deprem Bölgesidir.Gölova’da Baraj Gölü ile Aşağı Tepecik ve Sütlügöl gölleri vardır. Adı geçen göllerde ördek, angut, sakarca, yabankazı, martı, balıkçıl, bozdalağan, dik kuyruk, küçük batağan, sakar meke, turna, su çulluğu, karabaş martı ve sumru kuş türleri ile sazan, aynalı sazan, kefal, gümüş, caner balık türleri yaşamaktadır.

Sarıçiçek Yaylalarından (Kızıldağ) doğan Çobanlı Çayı İlçenin en önemli akarsuyu olup, Baraj gölünün de kaynağı ve besleyicisidir. Ayrıca İlçeye bağlı Yaylaçayı Köyünden Kelkit Çayı geçmektedir.Karasal İklim ile Karadeniz İkliminin özelliklerini barındıran bir iklime sahip olan Gölova, İç ve Doğu Anadolunun karlı/soğuk kışlarından daha ılık, Karadenizin aşırı yağışlarından daha az yağışlıdır. Tabii bitki örtüsü bozkırdır. İlçenin ancak % 20’lik kısmını ormanlık ve fundalıklar oluşturmaktadır

TARİHÇE

Gölova’nın tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. İlçemizin kuzeyine düşen “Söğütlü Göze” mevkiinde “Hitit Uygarlığı”ndan kalma bulgulara rastlanmıştır. Bizans ve Trabzon-Rum Devletleri hakimiyeti altında kalan ilçe Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon-Rum Devletini fethetmesiyle Osmanlı İmparatorluğuna geçmiştir.Eski adı “Ağvanis” olan Gölova’dan Evliya Çelebi de Seyahatname’sinde bahsetmektedir.Cumhuriyet döneminde Suşehri ilçesine bağlı bir bucak merkezi iken 1972 yılında belde statüsü kazanan Gölova, 09.05. 1990 yılında kabul edilen yasa ile ilçe olmuştur.

KÜLTÜR VE TURİZM

Gölova’nın Çobanlı Köyü’nde Çoban Baba Türbesi, Karayakup Köyü’nde Karayakup Türbesi vardır.İlçede turizm açısından kayda değer bir potansiyel bulunmamakla beraber, Gölova Barajı etrafında gerekli düzenlemeler ve ek tesislerin yapılması halinde turizm açısından önemli bir altyapı oluşmuş olacaktır.

Kaynak: Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gölovadan Güzel Bir Manzara

Sivas İlçeleri

2 thoughts on “Gölova

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir