Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu Sivas’ta

Sivas Haberleri Spor

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu Sivas’ta

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Sivas’a geldi. Bakan Kasapoğlu, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nda Vali Salih Ayhan, Sivas milletvekilleri ve il protokolü tarafından karşılandı.

Bakan Kasapoğlu, ilk olarak okullar bölgesinde yapımı tamamlanan Sivas Olimpik Yüzme Havuzunun açılış programına katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Milli Tekvandocuların poomse gösterisi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ın son yıllarda her alanda olduğu gibi spor yatırımlarında da alması gereken payı fazlasıyla aldığını ifade etti. Bilgin “Bugün içerisinde bulunduğumuz bu alana baktığımız zaman kapalı spor salonu, açılışını yaptığımız yüzme havuzu, irili ufaklı spor salonlarıyla, stadyumumuzla birlikte spor merkezi haline geldi. İnşallah önümüzdeki süreçte sayın bakanımızın desteği ile birlikte spor camiasından bize iletilen eksiklikleri de tamamlayarak burayı gençlerimizin ve sporcularımızın daha başarılı olacakları alt yapıyı tamamlayacağız.” diye konuştu.

Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise Sivas’a 20 yılda 30 milyar liralık yatırım yapıldığını hatırlatarak, “Sivas, bu rakam bakımından Türkiye’de ilk 10 ili arasında. Bunun arasına 16 milyar liralık hızlı tren dâhil değil. Hızlı treni de dâhil edersek Sivas en çok yatırım alan iller arasında Türkiye’de ilk 5’e girer. Bunların arasında Gençlik ve Spor Bakanlığının ilimize kazandırdığı çok sayıda eserlerde var. İnanıyoruz ki biz denizleri geçtik, okyanusları geçtik herhalde bundan sonra taleplerimiz varsa da çok daha küçük hizmetler. İnanıyoruz ki onlarla da her mahallede her köyde vatandaşımıza dokunduğumuzda 7’den 70’e herkesi bir şekilde sporla ilişkili hale getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

-Yüzme Havuzu Türkiye’de Sayılı Tesisler Arasında

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanına milli maçın Sivas’ta oynanması kararını verdikleri için teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan, açılışı gerçekleştirilen tesis hakkında bilgi verdi. Vali Ayhan “Devletimiz yapması gerekenleri yaptı bundan sonra bize düşen bu güzel hizmetlere anlam vermek, mana katmak, içerisini gençlerimizle, çocuklarımızla cıvıl cıvıl hale getirmektir. Geçen yıl ‘Spor Sivas’ projesini başlattık. Maksadımız ve muradımız milli eğitimle gençlik sporun enerjisini birleştirerek çocuklarımızı mutlak anlamda bir spor dalıyla uğraşmasını sağlamaktı. Geçen yıl 18 branşta tam 65 bin çocuğumuza dokunduk. Yaklaşık 2 bin öğretmenimiz ve yüzlerce antrenörümüzle birlikte spor tesislerimiz yetmez hale geldi. 7 gün 24 saat çalışır hale geldi. Dolayısıyla bu tesisleri enerjimiz, gayretimiz, samimiyetimiz, hayalimizi biz çocuklarımızla anlamlı hale getirdik. 50 metre uzunluğunda 25 metre genişliğinde, 10 kulvara ve 3 kademeli derinliğe sahip olimpik yüzme havuzumuz Türkiye’de sayılı tesisler arasında yer aldı. Ben emeğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda son olarak konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu; muhabbetin, dostluğun, yiğitliğin, vefanın sembol şehri Sivas’ta olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Kasapoğlu “Medeniyetler beşiği Sivas’ta olmak bilimle, sanatla, ticarette pek çok alanda öncü bir şehir olan Sivas’ta olmak bu vesile ile de anlamlı bir tesisin açılışını gerçekleştiriyor olmak önemli bir heyecan. İçerisinde bulunduğumuz spor vadisi Türkiye’nin çok az bir araya gelmiş örnek bir vadi. Sivasımızın bu anlamda şanslı olduğunu ifade etmek istiyorum. Yarın anlamlı bir gün Sivas Kongresi’nin 101’inci yılı. Bu açılışın bu tarihe gelmesini de anlamlı buluyorum. İnanıyorum ki Sivas; eğitimiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle sporuyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra öncü şehirlerden olacak ve Sivas’tan yetişen gençlerimiz; ülkemizi, milletimizi, kuşağını, bayrağımızı gururla, başarıyla temsil edecekler.” dedi.

-Sivaslılar İçin İnşa Etmeye Devam Edeceğiz

Spor tüm Türkiye’de oluğu gibi Sivas’ta da tabana yaymaya çalıştıklarını ve herkesi sporla tanıştırdıklarını ifade eden Kasapoğlu şöyle konuştu:

“Ülkemizin dört bir yanında yükselen spor tesisleri görmüş olduğunuz stadyumlar, salonlar ve pek çok alanda ülkemizin sporda olan iddiasını hakikaten zirveye oynayan rolünü ispatlıyor. 2019 yılında hep birlikte gördük sporcularımız pek çok branşta voleyboluyla, yüzmesiyle, futboluyla, jimnastiğiyle iddiasını ilk gelen pek çok madalyayı gördük ve inanıyorum ki bundan sonraki süreçte de madalyalarla, uluslararası madalyalarla bu başarıları daha yükseklere taşıyacağız ve taçlandıracağız. Ne gerekiyorsa, bugüne ne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sivas için ilçeleri için, değerli Sivaslılar için yapmaya, inşa etmeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Bakan Kasapoğlu, Vali Ayhan ve beraberindekiler, olimpik yüzme havuzunun açılışını gerçekleştirdi. Modern ve teknolojik altyapıya sahip olimpik havuz, Pandemi sürecinin ardından haftanın belli günlerinde tüm vatandaşlarımızın da hizmetinde olacak.

-İsmet Yılmaz Eğitim Müzesi Müzesi Açıldı

Bakan Kasapoğlu daha sonra Sivas’ın eğitim tarihine ışık tutacak ve aynı zamanda Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde kendisine takdim edilen eğitim içerikli materyallerin de yer alacağı Eğitim Müzesi’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Kasapoğlu, “Çok anlamlı bir açılış o anlamda heyecan doluyum. Zira sayın bakanımız bu ülkenin her karışına samimiyetle, liyakatle, gayretle, özveriyle hizmet etmiş bir büyüğümüz. Onun ismini taşıyan bu müze sanıyorum ki bu ülkenin hem bugününe hem yarınına hem de en kıymetli varlığı gençlere çok hayırlı hizmetlerde bulunacaktır. Şimdiden Sivas’ımıza, ülkemize, gençliğimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerini kullandı. Açılışın ardından Bakan Kasapoğlu, Vali Salih Ayhan ve il protokolü müzeyi gezdi.  

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sivas programları kapsamında Valiliğimizi de ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Kasapoğlu, şehrimiz genelinde bulunan mevcut spor tesisleri ve planlanan projelerin değerlendirildiği toplantıya da başkanlığını yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve beraberindekiler, Sivasspor Kulübü tesislerini ziyaret ederek başkan Mecnun Otyakmaz, yönetim kurulu üyeleri ve sporcularla görüştü.

Gençlik Merkezini ziyaret ederek “Hasbahçe Sohbetleri” programına katılan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın M. Muharrem Kasapoğlu ve beraberindekiler, gençlerle bir araya geldi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, günün son programında Türkiye A Milli Futbol takımımızın Macaristan ile Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumunda oynadığı maçı takip etti. Maçın ardından, Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu, TFF Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekillerinin katılımı ile Nuri Demirağ Havaalanından uğurlandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir