Elif ve Ayda Bebekler Unutulmadı

Elif ve Ayda Bebekler Unutulmadı Sivas Valiliği koordinesinde, Orman İşletme Müdürlüğünün katkılarıyla 1 yıl önce başlatılan ‘İki Fidan Birlikte Büyüyor’ projesi kapsamında ilimizde doğan bebekler için fidan dikimi devam ediyor. Bugün ki etkinlikte İzmir depreminin simgeleri olan Elif ve Ayda bebekler için de fidan dikimi gerçekleştirildi.

300 Fikir 300 Proje “İki Fidan Birlikte Büyüyor” kapsamında fidan dikimi etkinliği düzenlendi. Sivas Valisi Salih Ayhan, projenin uygulandığı Tavra Deresi mevkiine giderek, Orman İşletme Müdürlüğünce düzenlenen fidan dikimi törenine katıldı.

Programda konuşan Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, geçen sene başlatılan projede; Tavra Deresi bölgesindeki 20 dekar alana bugüne kadar doğan 6 bin bebek için fidan dikildiğini söyledi. Bebeklerin isimlerinin tabelalara yazıldığını anlatan Duman, projenin sürekliliğinin sağlanacağını söyledi.

Sivas, Gelecek Nesillere Güzel Bir Miras Bırakacak

Vali Salih Ayhan, Sivas’ı yeşil bir doğaya kavuşturmak ve gelecek nesillere güzel miras bırakmak için il genelindeki coğrafyada yoğun bir ağaçlandırma çalışması yapıldığını söyledi. İlimiz merkez başta olmak üzere ilçelerde eğitim kurumlarında yeşil bir doğa için her kesimin büyük hassasiyet gösterdiğini ifade eden Vali Ayhan, kamu kurum ve kuruluşlarının birlikteliği ile Sivas’ın her köşesine ağaç dikildiğini söyledi. Ağaçlandırma projeleri içerisinde kısa süre önce başlatılan “İki Fidan Birlikte Büyüyor” projesi ile her doğan bebek adına fidanların toprakla buluşturulduğunu belirten Vali Ayhan, projenin çok anlamlı olduğunu ve bu atılan adımla her bir bebeğin isminin fidan dikilen bölgede tabelalara yazıldığını söyledi.

Toprağa Atılan Tohumlar 10 Yıl sonra Büyüyecek Anlamlı Hale Gelecek

“Sivas’ın yiğido bebekleri, büyüdükleri zaman Sivas’ın yeşil doğasını bilinçle ve hassasiyetle sahiplenecek” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, “Her doğan bebeğimiz için fidanlarımızı dikmeye devam edeceğiz. Bugün toprağa atılan tohumlar 10 yıl sonra büyüyecek anlamlı hale gelecek. Bu bölgeden geçen ailelerimiz ve adına fidan diktiğimiz çocuklarımız, o fidanların büyüdüğünü gördüğünde daha çok sahiplenme bilincine hakim olacak. Yine 10 yıl içerisinde 80 bin çocuğumuz dünyaya gelecek. Sürdürülebilir bu proje ile Sivas’ın arazileri yemyeşil olacak.” dedi.

Sivas’ta 1 Milyon Fidan Toprakla Buluşacak

11.11.2020 tarihinde Türkiye’de genelinde eş zamanlı olarak ağaçlandırma kampanyası olduğuna dikkat çeken Vali Salih Ayhan, milli ağaçlandırma seferberliğine katkı sağlamak amacıyla 30 lokasyonda 1 milyon adet fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi. “Sivas’a Nefes Olacağız” sözleriyle yeşil bir doğanın önemine vurgu yapan Vali Ayhan, “Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miras yeşil bir doğadır. Herkesi yeşil doğaya sahip çıkmaya ve 11.11.2020 tarihinde yapılacak ağaç dikimi etkinliğine davet ediyorum.” dedi.

Depremin Sembolü Elif ve Ayda Bebekler İçin Fidan Dikildi

İzmir depreminde mucizevi bir şekilde hayata tutunan ve Türkiye’nin semboli haline gelen Elif Perinçek ve Ayda Gezgin’de unutulmadı. Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, iki depremzede bebek için fidan dikti. “Elif ve Ayda, İzmir depreminde mucizenin,  inanmışlığın ve mücadelenin” adı oldular diyen Vali Ayhan, “İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah bundan sonra bereketli topraklarımızda bebeklerimiz için fidanlar toprakla buluşturulacak.” dedi.

Etkinliğe Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile adlarına fidan dikilen bebeklerin aileleri katıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir