Eğriçimen Yaylası

Sivas Hakkında Daha Fazlası
(Sivas – Koyulhisar)

SİVAS’ın Koyulhisar ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Eğriçimen Yaylası, görenleri hayran bırakıyor.

Ormanlar içinde yer alan Eğriçimen Yaylası güney batından kuzeybatıya doğru uzanan bir vadi içerisindedir. Çam ormanları ile kaplıdır. Çok sayıda su kaynağına sahiptir. Şaşalağan Boğazı ile Yedigözlerden çıkan su kaynakları birleşerek bir dere oluşturmaktadır. Bu dere yayla içinde akmaktadır. Yayla ismini de içerisinde akan derenin kıvrımlı olmasından almıştır.Yeşilin tüm tonlarını içinde barındıran Eğriçimen Yaylasında her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmektedir. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı yayla, ilkbaharda yeşil örtü ile sarı ve beyaz papatyalarla kaplanıyor. Kış aylarında kimsenin olmadığı yaylaya, yazın gurbetçiler ve piknikçiler geliyor. Eğriçimen Yaylasında, doğaseverler tarafından Trabzon’da bulunan Ayder Yaylası’na benzetiliyor. Koyulhisar’da Eğriçimen’in yanı sıra Kengercik, Arpacık, Kalınpınar, Topalan, Sarıçiçek ve Söbüce yaylaları da bulunuyor. Yayla açısından zengin olan bölge, kentin akciğeri görevini görüyor. 

Nasıl Gidilir?

Eğriçimen Yaylası Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı Subaşı Mahallesinde bulunur. Koyulhisar İlçe merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır.

Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Tokat-Erzincan karayolundan Koyulhisar istikametine doğru dönünce 17 km asfalt bir yoldan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir