Divriği Güresin Barajı İle Araziler Suya Kavuşacak

Divriği Güresin Barajı ile araziler suya kavuşacak yaklaşık olarak üç bin üç yüz kırk (3340) dekar arazi suya kavuşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Sivas Divriği Güresin Barajı Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlayacak

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 45 metre ve 2.131 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Divriği Güresin Barajında çalışmalar devam ediyor. Güresin barajının tamamlanması ile 3 bin 340 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 958 631TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

Divriği Güresin Barajı ile araziler suya kavuşacak

Projede Fiziki Gerçekleşme Seviyesi %19

Proje kapsamında baraj ulaşım ve servis yolları tamamlanmıştır. Baraj gövde-batardo kazılarında %85 oranında gerçekleşme sağlanmıştır. Derivasyon-dipsavak kondüvi, kazısında %55 oranında, dolusavak kazısında ise %40 oranında gerçekleşme sağlanmıştır.

İş kapsamında Derivasyon dipsavak kazısı ve beton imalatları ile su alma yapısı beton imalatları tamamlanacak. Dolusavak kazısı ve beton imalatları tamamlanacaktır. Gövdede kazı ve enjeksiyon imalatları tamamlanarak, gölet gövdesinde 822.811 m³ dolgu imalatları yapılacaktır. Cebri boru imalatları, vana odası beton ve elektromekanik teçhizat işleri de tamamlanarak gölet imalatı tamamlanacaktır. İşte % 19 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup 2022 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Sivas Haberlerinin Devamının Okumak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir