Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Sivas Haber Portal olarak herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz. Haberimizin devamında Sivas’taki Cumhuriyet Bayramı Haberlerine yer verilmiştir.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. Yılı Coşkuyla Kutlandı 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıl dönümü programları kapsamında ilk olarak, 28 Ekim tarihinde Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tören; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.
Törende şeref defterini imzalayan Vali Ayhan, “Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olan Sivas, dün olduğu gibi bugün de milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için ileriye doğru yürüyüşünü sürdürmektedir.” notunu düştü.
Vali Salih Ayhan ve beraberindeki il protokolü üyeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, Atatürk ve 4 Eylül Kongre Müzesi içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Cumhuriyet ve Atatürk’ konulu resim ve fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. Sergide yer alan 48 fotoğraf ve 28 resmi inceleyen Vali Ayhan, “Bu resimlerin her biri mana dolu bir ana şahitlik ediyor. Önemli olan gençlerimize bu fotoğraflardaki hikâyeleri iyi anlatabilmek, ecdadın geçmişteki fedakârlıklarını hissettirebilmek, fark ettirebilmek.” dedi.

Vali Ayhan Tebrikleri Kabul Etti

Vali Salih Ayhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü kutlamaları kapsamında tebrikleri kabul etti.
Tebriklerin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı” okundu.
Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Salih Ayhan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan bağımsızlık savaşı, O’nun önderliğinde büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, tüm imkânsızlıklara rağmen eşine az rastlanır bir zafer ile sonuçlanmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan bu Millî Mücadele süreci Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasıyla bitmemiş, Türk Milletinin dünyayla bütünleşmesine imkân sağlayan Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla asıl hedefine ulaşmıştır. Muhtevasında insan hakları, demokrasi, hukuk devleti ve temel özgürlükler gibi değerleri barındıran Cumhuriyet kavramı ile birlikte dünyaya açılan vatandaşlarımız, ülkemizi kalkınmış ülkeler düzeyine çıkarma yarışına girmiştir.” dedi.

Sivas, Bağımsızlığa Giden Yolda Önemli Bir Mihenk Taşı Olmuşt

Yok edilmek istenen bir milletin her türlü zor koşula rağmen ortaya koyduğu bağımsızlık mücadelesinin önemine vurgu yapan Vali Ayhan, “Cumhuriyet; umudun, azmin, inancın, yeniden doğuşun, kısacası bir mucizenin tarihidir. Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97’nci kuruluş yıl dönümüdür. Tarihimizin en karanlık günlerinde Sivas; Atatürk’e, vatanına, milletine inanmış, bu bağlılıkla eşine az rastlanır bir mücadele örneği sergilemiş ve esaretten bağımsızlığa giden yolda önemli bir mihenk taşı olmuştur.” şeklinde konuştu.
Var olmaya, köklerimizde dal budak sarmaya ve yekvücut olmaya devam edeceğimizi kaydeden Vali Ayhan, “1919’da çok zor şartlarda başlayan Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak; azim ve kararlılıkla çalışarak, üreterek 2023 hedeflerimize de ulaşacağız. 97 yıl önce kahraman ecdadımızdan aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl ile Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza olan inancımız tamdır. Bu inançla; ilimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir. 2023 yılına kadar ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefi ile çıktığımız yolda Sivas’ı istihdam odaklı üreten bir şehir haline getirmek için yola koyulduk. Bu yolda hayalleri projelere, projeleri gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. Tarım, sanayi ve turizm ayakları üzerine kurduğumuz, ortak akılla inşa ettiğimiz ve şehrimizi geleceğe taşıyacağına inandığımız bu köprü, bu hedef doğrultusunda ilerleyeceğiz. Milli hedeflerimize doğru gösterilen atılım ve gayretler karşısında bizler de gece uyumadan, gündüz yorulmadan, durmadan duraksamadan Sivas için 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için çalışmak, daima ileriye bakmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.
Covid-19 salgını sürecinden dolayı kutlamaların buruk ve sınırlı tutulduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Geçen yıl büyük coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 97. yılını bu yıl kurallara uygun şekilde ve salgın sürecine riayet edilerek sınırlı etkinliklerle gerçekleştiriyoruz. Temennimiz, hepimizin topyekûn verdiği mücadele ile Covit-19 salgın sürecinin en kısa sürede sona ermesi ve sağlıklı günlere bir an önce kavuşarak, coşkulu kutlamalarımızı yeniden gerçekleştirebilmektir.” dedi.
Vali Ayhan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu duygularla, halkımızın ve sizlerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere ebediyete irtihal eden gazilerimizi, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, sözlerimi Atatürk’ün şu anlamlı vecizesi ile sonlandırmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti; mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

BAŞKANIMIZ BİLGİN’İN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI…

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Bilgin mesajında; “Milletçe duygu birliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugün, Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde önümüzdeki 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz. Tam bağımsız, bölgesinde ve dünyada söz sahibi güçlü bir Türkiye’yi milli ve manevi değerlerine bağlı, yeniliğe açık, çalışkan ve azimli gençlerimizle inşa edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu cennet vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Cumhuriyet’in 97. Yıldönümünde Ulu Çınarlar Unutulmadı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, ilimiz genelinde yaşayan ulu çınarlar, evlerinde ziyaret edilerek, unutulmadı.  Cumhuriyet’in ilanı olan 1923 tarihinde doğan ve halen hayatta olan Sivas genelindeki 48 vatandaş, Vali Salih Ayhan, vali yardımcıları ve ilçe kaymakamları tarafından hanelerinde ziyaret edilerek, talepleri dinlendi. Vali Salih Ayhan, il merkezinde 1923 doğumlu olup 97 yaşında olan Hacı Çağlar, Fatma Uysal ve Hatun Aydeş’ın evlerine giderek, onlarla hasbihal etti, geçmişi yâd etti, taleplerini not aldı. 

Vali Salih Ayhan, ziyaretlerde ulu çınarlara Türk Bayrağı hediye ederek, sağlıklı ömürler diledi.

-Büyüklerimizin Duası Bizim İçin Önemli

“Devletin sıcak yüzü hiçbir zaman eksilmeyecek” sözleriyle sosyal devlet anlayıının önemine vurgu yapan Vali Salih Ayhan,  her zaman büyüklerin duasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İlimiz merkezde Cumhuriyet tarihinde doğan ve halen hayatta olan 10 kişi bulunduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara’da olmak üzere ilçelerde de vatandaşın ikamet ettiğini söyledi.

-Halka Hizmeti Esas Biliyoruz

Vali Ayhan, “Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, sizlerin gönül dünyasına girmek, sesini duymak, hanenizde dertleşmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. İdareciler olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız talimatları doğrultusunda halka hizmeti esas biliyoruz.Sizlerin ihtiyaç ve taleplerinizin imkânlar doğrultusunda karşılanması içinde gayret göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

 
Vali Salih Ayhan’a ziyaretlerinde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan’da eşlik etti.

Rektörümüz Prof.Dr.Alim Yıldız’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Türk milletinin tüm dünyaya kendi geleceğini belirleme iradesinden asla ödün vermeyeceğini ilan ettiği Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulan Cumhuriyet; milletimizin bağımsızlığına sahip çıktığının en önemli göstergesidir. Tüm yokluğa ve imkânsızlıklara rağmen haklı mücadelesinden örnek bir zaferle çıkan Türk milleti, bağımsız ve güçlü bir devlet kurmayı yeniden başarmıştır


Sivas Kongresi’nde alınan kararlar Cumhuriyet’e giden yolda bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün en önemli nişaneleri olarak şerefli tarihimizin sayfaları arasında yer almaktadır. Bizlere düşen görev, Türkiye Cumhuriyeti’ni emin ve güçlü adımlarla daha güzel bir geleceğe taşımaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları müdafaa uğruna şehit olan mübarek şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. 

Prof. Dr. Alim Yıldız – Rektör

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Atılan Tweetler

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun adı altında atılan tweetlerden bulduklarımızı aşağıda paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir