Çoban Baba Türbesi

Sivas Hakkında Daha Fazlası

Çoban Baba Türbesi, Efsanesi Yavuz Sultan Selim’in emriyle yaptırıldığı söylenen türbenin 14. yüzyıl tarihi özelliği göstermesi bazı soruları akla getirse de Çoban Baba’nın yaşadığı söylenen 16. yüzyıl türbe mimarisi ile 14. yüzyıl mimarisi arasında fazla fark olmadığını, olsa bile bir farkın küçük bir Anadolu köyünde kendini göstermemesi normal karşılanması gerektiğini belirtmeliyiz.

Bunun ayrıntılı tartışması mimarlık ve sanat tarihi ile ilgili bir sorundur. İster 14. yüzyıla ister 16. yüzyıla tarihlendirilsin Çoban Baba türbeside bölgenin en eski yapısı olarak bugün hala varlığını tescilli eski eser olarak sürdürmektedir. Çobanlı köylüleri Türbede zaman içinde meydana gelen hasarları tamir etmişler, türbeyi bugüne kadar bina olarak yaşatmışlardır. Ancak ne yazık ki Türbe’nin iç kısmı 2002 yılında define arayıcıları tarafından tahribata uğratılmıştır. 

Restore Edilen Çoban Baba Türbesinde Ziyaretler Başladı

Gölova Kaymakamlığı’nın  yatırım planı kapsamında başlattığı ve İlçemiz köylerinde Çobanlı Köyünde bulunan Çoban Baba Türbesi restorasyon çalışması tamamlandı. İlçe Kaymakamız Sn. Ali İhsan BAŞAK bu çalışmanın İlçemize ve Çobanlı Köyümüze hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Yapılan OnarımlarTürbe duvarları üzerine sonradan yapılan kubbe ile giriş kapısı üzerine yapılan çimento sıvalar ve beyaz badana eserin görünümünü bozmaktadır. Kubbenin yapıya göre orantılı bir biçimde yeniden yapılması gerekmektedir.
Ayrıntılı TanımıSuşehri-Erzincan Karayolu üzerindeki küçük kayalık bir tepede yer alan türbe; 5,45×5,45 m dış ölçülerinde, kare planlı kesme taştan inşa edilmiştir. Duvar kalınlığı 0,84 m olup, üzeri kubbe örtülü iken zamanla yıkılmış yerine içeriden ahşap, dıştan basık, çirkin betonarme bir kubbe yapılmıştır. Kuzey yönünde bulunan giriş kapısı dikdörtgen çerçeveli olup, mukarnaslı mir kavsa raya sahiptir. Yanlarda silindirik gövdeli sütuncalar, üç ila beş dilimli istiridye nişine benzer motifler kavsa rayı süslemektedir. Sadece kuzey cephede, kapının her iki yanında birbirine geçmeli altıgen geometrik motiflerden izler günümüze kadar gelebilmiştir. Bu motifler Osmanlı mimarisi süsleme elamanlarını hatırlatmaktadır. Tüm cepheler sarı renkli kesme taştan inşa edilmiştir. Türbenin içerisini doğu ve batı yönünde yer alan küçük pencerelerle aydınlanmaktadır. Çoban Baba’ya ait 1,01×2,30 m ölçülerinde bir de sanduka bulunmaktadır. Türbe duvarları üzerine sonradan yapılan kubbe ile giriş kapısı üzerine yapılan çimento sıvalar ve beyaz badana eserin görünümünü bozmaktadır. Kubbenin yapıya göre orantılı bir biçimde yeniden yapılması gerekmektedir.
SuYOK
ElektrikYOK
IsıtmaYOK
Orjinal KullanımTürbe
Bugünkü KullanımıTürbe
Önerilen KullanımTürbe
Tescil Kararı229-08.07.1988

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir