Büyük Zaferin 98. Yılı Etkinlikleri

Büyük Zaferin 98. Yılı Etkinlikleri 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nın 98. yılı anma etkinliği, bütün yurtta olduğu gibi ilimizde de gerçekleştirildi.

Anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenlendi. Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, askeri ve mülki erkân, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören, protokol sırasına göre çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile sürdü. Daha sonra Vali Salih Ayhan, Şeref Defterini okuyarak, imzaladı. Vali Ayhan şunları kaydetti;

“Türk milletinin 1919 yılında Samsun’da Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkomutanlığında sonuçlanan Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunan Orduları İzmir’e kadar sürülmüştür. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden tamamen kurtulmuştur.

Atatürk Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’la dünya askeri tarihinde ilk defa topyekûn savaşın örneğini vermiştir. Kazanılan zaferle Türk toprakları işgal kuvvetlerinden tamamen temizlenmiş, bu zafer, “Anadolu istila edilemez.” jeopolitik düşüncesini de doğrulamıştır.

30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zaferle birlikte, Türk milletinin “esir edilemez” bir millet olduğu kanıksanmıştır. Türk’ün, devlet kurucu, teşkilatçı, yoktan bir ordu var eden bir millet olduğu ispatlanmıştır. Türklerin, büyük devlet adamları ve komutanlar yetiştiren “asker millet” olduğu bir kez daha gösterilmiştir. Türk inkılabının temel taşı olan bu zafer, modern Türkiye’nin de doğuşunu başlatmıştır.

İşte biz, Türk milletinin bağımsızlığı için çok önemli olan bu tarihi, 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlamaktayız. Bugün millet olarak bağımsızlığımızın müjdesi olan büyük zaferin 98. yıl dönümünü büyük bir gururla idrak ediyoruz.

Türk Milleti şehitlerimizin fedakârlıklarından, gazilerimizin cesaretinden, binlerce yıla sâri kadim değerlerinden aldığı ilhamla 98 yıl önce olduğu gibi bugün de istiklaline canı pahasına sahip çıkmaktadır.

Bir kez daha Cumhuriyetimizin banisi, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Anıttaki törenin ardından Vali Ayhan ve il protokolü, Yukarı Tekke Mezarlığı’nda Polis, Garnizon ve İlk Şehitliğimiz ziyaret edilerek dualar okudu. Programda Vali Salih Ayhan ve protokol mensupları, şehitlerimizin mezarlarına karanfil bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir