Arıcılar, Bal Üretimi İçin Zara’nın Eşsiz Doğasını Tercih Ediyor

İş Alanı Sivas Haberleri Üretim

İklim özellikleri ve florasının zengin olması nedeniyle arıcılar tarafından tercih edilen Zara’da üretilen bal, kendine has tat, aroma ve görünümü ile tercih ediliyor.
Çiçek Balı Üretiminde İlk Sıradayız
Zara ve çevresinde yaygın şekilde yapılan arıcılık, eşsiz doğaya sahip olan ilimizi de ön plana çıkarıyor. Bölgede çoğunlukla bulunan kekik, nane, ballıbaba, söğüt, taş yoncası ve keven gibi bitkiler ile endemik birçok çiçek türüne ev sahipliği yapan Zara ilçesi, bal üretimi için arıcıların özellikle bu bölgenin yaylalarını tercih etmesine neden oluyor. Türkiye’nin en zengin florasına sahip olan illerin başında gelen Sivas’ta 443’ü endemik tür olmak üzere yaklaşık 2000 farklı bitki türü bulunuyor. Çiçek balı üretiminde ilk sırada, arıcılık işletme sayısı bakımından ikinci, bal üretiminde de dördüncü sırada yer alan ilimiz, geçmişten gelen arıcılık kültürünü de sürdürüyor. Üretilen ballar, özel işletmelerin dışında Zara Bal Üreticileri Birliği tarafından da satılıyor.
Organik Arıcılık Gelişecek, Zara Balı İhraç Edilecek
Zara Çiçek Balı markasıyla dünya genelinde satışı yapılan ürünün, verilen destekler sayesinde de üretimi gün geçtikçe artıyor. Sivas Valiliği’nin arıcılara yönelik destekleri ile organik arıcılıkta da söz sahibi olan ilimiz, artan bal üretimini de ihraç etmek için çalışma sürdürüyor.
Dünyadaki Ballı Bitkilerin %75’i Zara’da Bulunuyor 
Zara İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Ateş, Zara’da Köse Dağ, Bey Dağı ve Gürlevik Dağı’nın bulunduğunu, bu bölgelerde kekik ve geven bitkisinin bol miktarda olduğunu söyledi. Dünyadaki ballı bitkilerin %75’inin Zara’da yer aldığını vurgulayan Ateş, “Bitki örtüsü ne kadar fazla ise bal kalitesi de o kadar artar. Bölgemizde bu bakımdan çok zengin” dedi. Zara İlçesinde 400 Tane Kayıtlı Arıcı, 900 Ton Üretim Var
Arıcılık mesleği ile uğraşan 400 arıcının Zara ilçesinde kayıtlı olduğunu dile getiren Zara İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Ateş, “900 ton civarında üretimimiz var. Türkiye’nin bal ihtiyacının %20’sini biz karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.
Zara Balında Hiçbir Katkı Maddesi Yoktur
Arıcı Habil Ateş ise baba mesleğini severek yaptığını ifade ederek Zara bölgesinin çok elverişli olduğunu vurguladı. Tarım ve ilaçlama gibi sorunların bulunmadığı coğrafyada her şeyin doğallığına vurgu yapan Ateş, “Zara balı bundan dolayı meşhurdur. Hiçbir katkı maddesi yoktur” ifadelerini kullandı.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir