Altınkale, Ülkemizde Gezilmesi Gereken Bir Yer Olacak

Altınkale Ülkemizde Gezilmesi Gereken Bir Yer Olacak Sivas Valisi Salih Ayhan, Sıcak Çermik’te yer alan ve ilimize turizm değeri katacak olan ‘Altınkale Projesi’nde devam eden çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.


Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik’teki Altınkale’de yapılan incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ayhan, Sivas için çok önemli olan ve Sıcak Çermik’te yer alan Altınkale’nin iyi bir noktaya geldiğini söyledi.


Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede altın renginde bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Vali Salih Ayhan, yaklaşık 22 bin metrekare alanda Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanılarak yapılan basamaklı havuzların ilgi çekip hayranlık uyandıracağını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile hayata geçen Altınkale’nin cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden Vali Ayhan, “Sivas Belediyemiz ve İl Özel İdaremizin iştiraki olan Sıcak Çermik Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ÇETAB) misyonunu artık tamamladı, hızlı mesafe almamız için şirketleşmemiz lazım. Bu sebeple belediyemiz ile birlikte bölgenin idaresi ile ilgili yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Kuracağımız şirket modeli en profesyonel şekilde turizm hizmeti verecek” dedi.


Yatırımcıların bölgeye çok güzel tesisler kazandırdığını ve Sıcak Çermik’te altyapı çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu projede termal suyumuzun renginden faydalanmak istedik. Ülkemizin göz bebeği olan Pamukkale’nin kardeşini buraya yapmaya karar verdik. Termalimizin hem şifasından, hem renginden hem de doğallığından faydalanıyoruz. Projemiz anlam ve mana bulmaya başladı. Burası Sivas’ın gözde ve uğrak mekânlarından birisi olacak. Sivas’ta turizm çok iyi noktalara gelecek. Altınkalemiz çevre düzenlemesiyle birlikte bittiği zaman Türkiye’nin gezip görülmesi gereken mekânlarından birisi haline gelecek. Burası Allah’ın bir nimeti. Bu nimetten insanlarımızı faydalandırmak bizim vazifemiz. Proje, Türkiye’de ilk, farklı ve özgün bir çalışma olacak. Hayırlı olsun.” dedi.

İncelemelerde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, MTA Orta Anadolu I. Bölge Müdürü Ramazan Daştan, Sıcak Çermik Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ÇETAB) Müdürü İsmail Taştan, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun, Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, İl Özel İdaresi ilgili birim müdürleri ile teknik personeller de yer aldı.

Tüm Sivas Haberleri İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir