Altınkale Açılış İçin Gün Sayıyor

Altınkale Açılış İçin Gün Sayıyor Sivas’a önemli bir turizm imkanın sunacağı düşünülen Altınkale projesinin hayatı geçmesi için sayılı günler kaldı. Her insanın hayatında bir kere dahi olsa görmesi gereken bu büyüleyici yerin turizme değer katacağı düşünülüyor.

Sivas’a önemli bir turizm değeri katacak olan Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydanı ve Çadır Alanı inşaat çalışmalarında sona gelindi.

Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede Denizli’de bulunan Pamukkale’deki travertenlerin sarı renkli bir benzerinin oluşturulduğu Altınkale projesi büyük oranda tamamlandı. Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş ve beraberindekiler, çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

– Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyorum

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas’ın marka değerlerine bir yenisinin eklendiğini söyledi.

Altınkale’de emeği bulunanlara teşekkür eden Yılmaz, “Bu eseri ortaya çıkaran, katkıda bulunan, Sivas’a kazandıran valimize ve belediye başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sivas’tan 10 dakika uzaklıkta öyle bir yere gidelim ki çocuklarımız eğlenebilsin, biz huzur bulalım. Sivas’ın bir güzelliği de aklımıza nakşetsin denildiğinde ilk akla gelecek yer burası olacaktır.” dedi.

– 15 Gün Sonra Açılışını Yapıyoruz

Altınkale için 15 gün sonra açılış yapılacağını ifade eden Yılmaz, “Açılışı yaptıktan sonra da çadırlarıyla, bungalov evleriyle buraya gelen hemşerilerimiz ailesiyle birlikte hoş bir vakit geçirecek. Mükemmel bir park oluşturulmuş. Sivas’ın görülecek yerleri, görmeden gitme denilecek yerlerin arasına şimdi Altınkale de eklenmiş oldu. Bu daha başlangıç inşallah çok daha güzel olacak. Hizmet getirmenin şartı birlik, beraberlik, kardeşlik ve aklımız da gayemiz de halka hizmettir. İnanıyorum ki çok şey yapıldı bu o yapılanlara ek olarak da Sivas’ı daha güzel yapacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

– Çadır Komşuluğu Yeniden Başlatılacak

Vali Ayhan, Milletvekili İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra Sıcak Çermik’te kurulan çadır alanını inceledi. Vali Ayhan, eskiden vatandaşların çadırda kaldığını ve bu geleneksel kültürün zamanla yok olduğunu belirterek, çadır komşuluğunu yeniden başlatacaklarını söyledi.

– 55 Bin Dekar Tarım Arazisi Sulanacaktır

Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, ardından 22 bin 100 milyon metreküp su depolama kapasitesi olan ve 55 bin dekar arazide sulu tarım yapılmasına imkân sağlayacak olan Yıldızeli Nevruz Barajı inşaatında incelemelerde bulundu. Heyet, DSİ Bölge Müdürü İsmail Kaya’dan bilgi aldı.

– Sivas’ın Kültürü Yansıtılacak

Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz ve beraberindekiler, son olarak Sivas-Ankara yolu üzerinde yaklaşık 250 bin metrekare alana sahip olan, Sultan Abdulhamid Han’a da at gönderen Tarihi Haralar Bölgesi’nde yapılan çalışmaları inceledi. Tüm donatılarıyla Sivas’ın hem kültürünü hem tarihini hem de geleneksel zenginliklerini içinde barındırarak çok yönlü bir yaşam merkezi sunacak olan Hamidiye Kültür Parkı’nda tarihi hiçbir dokuya zarar vermeden ayrıca sergilenmesi de sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir